Rodinná pouta slaví 20 let. Příběh rodiny Rubešových má 550 dílů

Před 20 lety měl premiéru seriál Rodinná pouta. Příběh rodiny Rubešových vymyslely Kateřina a Jitka Bártů a za 6 let se natočilo celkem 550 dílů. Za TV Prima nás o tom informoval Josef Ducký.

Reklama

Seriál Rodinná pouta byl později uváděn pod novým názvem Velmi křehké vztahy a jednalo se o první český takzvaně „nekonečný“ seriál. Televize Prima tehdy oslovila s žádostí o návrh nového seriálu, který by se vysílal dvakrát týdně, hned několik autorů. Se svým návrhem uspěla tehdy osmadvacetiletá dvojčata – scénáristky Kateřina a Jitka Bártů.

Osobně si na žádná jiná scénáristická dvojčata nepamatuji, takže i tvůrčí tým budil pozornost.  

Pro nás to byla tenkrát výzva. Byly jsme mladé a nic nebylo nemožné. Nezalekly jsme se a šly do toho,“ vzpomíná na začátky Kateřina Bártů, která psala všechny díly se svou sestrou Jitkou. Nic jiného tenkrát nedělaly, na nic jiného nebyl čas.

„Mě moc těší, že i po dvaceti letech mají diváci seriál rádi. Jsem na to pyšná, protože v době, kdy se začalo natáčet, tomu všichni dávali různá jména, ale Rodinná pouta se stala rodinným seriálem, na který všichni vzpomínají. Udělá mi radost, když mi po dvaceti letech někdo řekne, že se celá jejich rodina sešla a dívali se na něj společně,“ popisuje Kateřina Bártů.

Hudební znělka, kterou složil skladatel Karel Svoboda, spolehlivě přilákala k obrazovkám velké množství diváků. Díky seriálu se prosadila celá řada herců, kteří následně hráli i v mnoha dalších televizních seriálech. „Tenkrát jsem šla na konkurz a sešla se tam s Romanem Štolpou, krásně jsme si sedli a tvůrcům jsme se asi líbili a obsadili nás. Hráli jsme pak manžele. Splnil se mi sen, a vůbec jsem nedoufala v to, že to bude tak dlouhý a oblíbený seriál,“ vzpomíná na začátky herečka Dana Morávková, která se tak na pět let proměnila v drsnou podnikatelku Andreu Rubešovou.

„Tenkrát mi diváci hodně posílali dopisy. Mysleli si, že jsem taková jako Andrea. Ambiciózní, bohatá, že všechno zařídím a že pro Andreu není nic problém. Chlapi mi psali, že mě zkrotí,“ vzpomíná na dobu natáčení Morávková, která kvůli seriálu na požadavek tvůrců změnila i svou image. S Andreou nakonec strávila Morávková pět let, a nikdy jí nelezla na nervy. „Když něco hrajete, musíte mít tu postavu rádi. Občas jsem byla vykulená, když jsem byla na zájezdu s divadlem – a přijdou za vámi a řeší Andreu,“ přiznává herečka.

Rodinná pouta přinesla do českých televizí něco, co doté doby nikdo neznal, ale herci se nezalekli a šli do natáčení, které bylo nové a neprobádané.

„Nikdo nevěděl, do čeho jde. Byla tu tradice tak 13dílných seriálů, a nikdo si vůbec neuměl představit, jak by dlouhodobý projekt měl vypadat. Oslovovaly jsme neznámé herce, všichni byli mladí a nadšení,“ popisuje Kateřina Bártů, která se svou sestrou dávala seriál dohromady.

„Vždy jsme připravily seriál na rok, to bylo kolem 100 dílů, a pak se vždy jednalo o dalším pokračování. Nakonec jsme po šesti letech řekly, že v nejlepším se má přestat, a seriál po 550 dílech skončil. Všechno se potkalo ve správnou chvíli. Námět, načasování… Studovaly jsme v Americe a měly odvahu a důvěru televize. Zariskovaly jsme a společně něco vytvořily – a vyplatilo se, protože i po těch dvaceti letech si to všichni pamatují,“ uzavírá Kateřina Bártů.

Seriál byl skutečným fenoménem, po přejmenování mu diváci familiárně říkali „vékávéčka“. A pojí se s ním i celá řada zajímavostí: „Seriál měl sedm sérií a celkem se natočilo 550 epizod.  Jan Kačer šel do seriálu s tím, že jeho postavu nechají tvůrci po čase zemřít. Tvůrci to vyřešili tak, že ho nechali upadnout do kómatu. Seriál byl ale natolik úspěšný, že Jan Kačer požádal o návrat,“ doplnil Josef Ducký.

Na obrazovkách se v seriálu objevilo mnoho známých hereckých i nehereckých tváří jako například Jiřina Jirásková, Hana Zagorová, Eva Pilarová, Simona Krainová, Vendula Pizingerová, Heidi Janků, Yvonne Přenosilová, Juraj Jakubisko, Marián Labuda, Vladimír Čech a spousta dalších. Pro bývalou dětskou hvězdu Žanetu Fuchsovou znamenalo účinkování v seriálu návrat před kameru po šestnácti letech.

Jan Čenský předal portrét Daně Morávkové
Jan Čenský předal portrét Daně Morávkové | Foto: FTV Prima

A svým způsobem žije seriál i dál. „Po dvaceti letech se k Daně Morávkové vrátil její portrét, který byl vytvořen jako dekorace do seriálu. Herečka si ho po skončení natáčení chtěla odnést na památku, ale obraz nebyl k nalezení. Po letech se Jan Čenský potkal na moderaci s neznámou dámou, která se pochlubila, že onen obraz má. Jan Čenský nabídl, že si obraz odkoupí a předá ho kolegyni jako překvapení. Nakonec byl obraz darován a Jan Čenský ho jako překvapení předal Daně Morávkové, která v tu chvíli ztratila slova,“ dodal Josef Ducký.

Autor: Magdalena Boukhemisová

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama