Neuvěřitelných jedenáct sezón se držel na špici sledovanosti americké stanice CBS válečný komediální seriál M*A*S*H. Pilotní díl si diváci pustili 17. září 1972 a poslední epizoda byla odvysílána 28. února 1983. Sledovalo ji 125 milionů Američanů.
M*A*S*H pojednává o strastech chirurgů v mobilní armádní nemocnici 4077 v Jižní Koreji a zabývá se nejen běžnými problémy lékařů a dalšího personálu. Především zdůrazňuje to, že byli nuceni odejít do války a opustili své nejbližší a milované. Češi viděli první díl M*A*S*H až o 20 let později, tedy 18. dubna 1994. Finální část u nás poprvé běžela 19. srpna 1995.
Kdo by neznal svérázného Benjamina „Hawkeye“ Pierce, jeho přítele Johna „Traperra“ McIntyre, „šťabajznu“ Margaret Houlihanovou, jejího milence Franka Burnse, plukovníka Shermana T. Pottera, vykutáleného ptáčka „Klingera“, otce Mulcahyho a týpka, který všechno zařídí, Waltera „Radara“ O´Reillyho.
Nejen v Americe velmi úspěšný seriál vznikl podle románu Richarda Hookera „M*A*S*H aneb Jak to bylo doopravdy“, který vyšel roku 1968. Fenomenální seriál byl produkován Larry Gelbartem a měl volně navazovat na film M*A*S*H natočený v roce 1970. Vznikl ve spolupráci s 20th Century Fox Television pro CBS. Seriál se odehrává v období Korejské války (1950–1953), samotná polní nemocnice byla v Uijeongbu v Jižní Koreji a vystupující postavy chirurgů a dalších aktérů byly fiktivní.
Natáčení však probíhalo v Kalifornii, a to ve státním parku Malibu Creek, kde panovaly extrémní přírodní podmínky a výkyvy počasí. Je zajímavé, že na konci natáčení, konkrétně 9. října 1982, vypukl v oblasti požár a zničil mnoho venkovních kulis. Ohnivá katastrofa pak byla použita v posledním díle „Goodbye, Farewell and Amen“.
První kniha, potom film a nakonec seriál
Kultovní komediální seriál zanesený do války v Koreji nepostrádá prvky sitcomu, satiry, dramatu a černého humoru. Scénáristé dbali na to, aby byl divák vtažený do děje, prostředí bylo autentické i proto, že úzce spolupracovali s válečnými odborníky, veterány a lékaři. Díky tomu byl seriál v průběhu 11 let nominován na více než 100 cen Emmy a 14 z nich získal. Uspěl i na Zlatých glóbech.
Je až neuvěřitelné, že M*A*S*H nebyl zpočátku úspěšný. Už po 22. odvysílaném dílu se přemýšlelo o ukončení natáčení. Naštěstí se tak nestalo a televize CBS měla o další epizody zájem. Tvůrci to neměli jednoduché, protože v té době probíhala válka ve Vietnamu (1955–1975).
Alan Alda, který geniálně ztvárnil vojenského chirurga Hawkeyeho Pierce, v rozhovoru pro The New York Times uvedl: Nikdo neví, proč má některá věc úspěch. Na úspěchu toho seriálu měl určitě podíl režisér Gene Reynolds, který do něj vybral skvělé lidi. A navíc televize stála při nás, měli ten seriál rádi, i když měl bídnou sledovanost. Dnes takovou věc zruší lusknutím prstu.“
Na otázku redaktora New York Times Saula Austerlitze, proč si myslí, že se publikum tak hluboce ztotožnilo s M*A*S*H, odpověděl: „Kromě opravdu dobrého scénáře, dobrých hereckých výkonů a dobré režie je prvek, který diváky opravdu zaujme, ten, že jakkoli jsou některé příběhy lehkovážné, pod povrchem se skrývá vědomí, že skuteční lidé tyto zkušenosti prožili a že jsme se snažili respektovat to, čím si prošli. Myslím, že to prosakuje do podvědomí publika.“
Finální díl měl neuvěřitelnou sledovanost
Po jedenácti úspěšných sezónách byl seriál ukončen celovečerní epizodou „Na shledanou, sbohem a amen“, kterou shlédlo 125 milionů Američanů. Nutno podotknout, že si držela prvenství sledovanosti od roku 1983 až do roku 2010. Je zábavné, že po odvysílání finálního dílo byl v Americe zaznamenán zvýšený odběr vody, protože se šli všichni koupat až po skončení seriálu.
Seriál proslavila také píseň „Suicide Is Painless“ (Sebevražda je bezbolestná), jejíž instrumentální pojetí bylo i titulní znělkou původního filmu. Srdcervoucí text k ní složil údajně za pět minut teprve 15letý Mike Altman. Hudbu zkomponoval Johny Mandel.
Autor: Michaela Hajdová. Zdroje: IMDB, ČSFD