Barvení velikonočních vajec. Tipy a kousek historie

Barvení velikonočních vajec bylo naše dětství. Zdálo by se, že je tradice na ústupu, ale opak je pravdou. Připravili jsme pro vás několik zajímavostí a tipů, jak vajíčka nabarvit. „Vyzkoušet můžete barvení pomocí cibulových slupek, vosku nebo bylinek,“ uvádí redaktorka NašeTéma Ema Hrušková.

REKLAMA

Barvení vajec je stále v oblibě

Určitě si vzpomínáte na své babičky, které barvily vejce, když jste byli malí. Jakmile jste povyrostly z malých holčiček, s barvením jste pomáhaly. Případně jste jako kluci chodili s pomlázkou pro výslužku. Ve větších městech dnes tradice sice trochu opadla, ale o to krásnější je v menších městech a na vesnicích, kde přetrvává dodnes.

Odkud pochází tradice Velikonoc?

Velikonoční pondělí letos vychází na 1. dubna, tedy na apríl. Samotné datum Velikonoc se každoročně odvozuje od židovského svátku pesach. Ten se slavil podle lunisolárního židovského kalendáře v měsíci nisan vždy 14. den, na který připadal první jarní úplněk.

„Pravidla, podle kterých je každoročně určeno datum Velikonoc, stanovil roku 325 První nikajský koncil,“ vysvětluje Gita Zbavitelová pro Český rozhlas Plus. A protože mají Velikonoce křesťanský základ, připomeňme si, jaké je jejich pozadí.

„Na Zelený čtvrtek se připomíná poslední večeře Páně, při níž ustanovil eucharistii, modlitbu v Getsemanské zahradě a Ježíšovo zatčení. V tento den utichají kostelní zvony,“ uvádí Monika Kupšová.

V den Velikonoc, tedy o tři dny později, došlo ke vzkříšení neboli zmrtvýchvstání. „Já jsem vzkříšení a život. Kdo věří ve mne, i kdyby umřel, bude žít a neumře navěky,“ praví Kristus v Bibli (Jan 11,25).

Barvení vajec za pomoci cibulových slupek

„Neděle, Boží hod velikonoční, byla v 60. letech 20. století typickým dnem pro barvení vajíček. Barvení bylo záležitostí děvčat i dospělých žen. Kromě koupených barev a obtisků se běžně používala i technika barvení vajec vařením ve vodě s cibulovými slupkami,“ uvádí Monika Kupšová dále ve své práci.

Jak na tuto techniku? Slupky dejte do kastrolu a chvíli je povařte, aby pustily barvu. Zatím si natrhejte drobné lístky pampelišek, jetele, sedmikrásky a další rostlinky. Poskládejte je na vejce a pečlivě zabalte do kousku silonky, aby byly rostlinky pečlivě přitisknuté. Na bílých vejcích bude efekt výraznější, ale i ta hnědá budou mít své kouzlo.

Takto připravená vejce dejte do kastrolu, kde jste nechali slupky, a opět povařte. Silonky jsou průhledné, takže krásně uvidíte, jestli už barva na vajíčka chytla.

Další variantou je nastříhat slupky na drobné kousky, obalit jimi vejce a pevně převázat kouskem staré silonky. Rostlinky tentokrát vynechte. Vejce hoďte do horké vody a povařte je stejně jako při první variantě. Výsledkem budou mramorovaná, žluto-červená vajíčka.

Barvení velikonočních vajec voskem

Autorka bakalářské práce dále uvádí, že její respondentky často vzpomínaly na barvení vajec voskem. Sice neuvádí přesný postup, ale jeden jsem si pro vás připravila. Možná je trochu modernější, než dělaly naše babičky, ale má také své kouzlo. Barvení voskem je krásná technika, kterou si stojí za to připomenout. Jak na ni?

Potřebovat budete svíčku, kterou umístíte do nízké skleničky. Nad ni položte přes okraj sklenice lžíci a nechte na ní rozpustit kousek obyčejné voskovky, třeba modrou nebo bílou. Záleží jen na vaší představivosti. Než se vosk rozpustí, vezměte si obyčejnou dřevěnou tužku a do jejího konce, kterým nepíšete, zabodněte špendlík s menší hlavičkou.

Použít můžete i klacík sebraný venku. Hlavičku namočte do tekuté voskovky a na vajíčko udělejte čárku nebo tečku. Pracujte rychle, aby vám vosk na špendlíku neztuhl dřív, než něco nakreslíte.

TIP! Pro barevnější výsledek můžete vajíčka namočit do barvy na vejce ještě před tím, než na ně začnete malovat voskem. Použít můžete i přírodní barvy.

Barvení vajec pomocí přírodních barev

Barvy na vejce nemusíte kupovat. Můžete využít něco z toho, co máte doma. Už víte, že lze použít slupky z cibule. Můžete je rozdělit zvlášť na červené a žluté a mít tak dvě barevné varianty. Na bílá vejce budou barvy chytat lépe.

Další variantou je barvení za studena. Do kastrolu nalijte trochu vody a přidejte jednu z ingrediencí – kurkumu, červené zelí, kávu, kombinaci petržele a máty nebo již zmíněné cibulové slupky. Každou barvu vařte zvlášť 10 až 15 minut.

Jakmile máte barvu hotovou, třeba vývar z červené řepy, nechte ji zchladnout a ponořte do ní vejce uvařená natvrdo. Takto namočená vajíčka nechte přes noc, aby barva pořádně chytla. Ráno stačí vejce vyndat a otřít. To jsou barvy!

Máte vlastní rodinnou tradici barvení vajec? Pochlubte se v komentářích, rádi se inspirujeme.

Autor: Ema Hrušková.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA