REKLAMA

Pouhé 2 hodiny stačí na to, aby AI replikovala vaši osobnost, tvrdí vědci

Představte si, že byste mohli mít digitálního dvojníka, který by s neuvěřitelnou přesností odrážel vaše myšlenky, hodnoty a postoje. Vědci přišli na to, že k vytvoření takového AI klonu stačí pouhé dvě hodiny rozhovoru.

REKLAMA

Svět umělé inteligence se neustále vyvíjí a posouvá hranice toho, co je možné. Dnes už umělá inteligence nezvládá jen rutinní úkoly, ale dokáže i něco mnohem komplexnějšího – napodobit lidskou osobnost. Jak ukázal nedávný výzkum, na kterém se podíleli odborníci z Googlu a Stanfordu, k vytvoření takového AI „dvojčete“ stačí pouhé dvě hodiny konverzace.

Výzkumníci nazvali tyto umělé inteligence „simulovanými agenty“ – modely, které napodobují lidské chování s překvapivou přesností.

Do studie, která byla publikována ve vědeckém časopise arXiv, se zapojilo více než tisíc dobrovolníků různého věku, pohlaví, vzdělání a politického přesvědčení. Ti s vědci strávili dvě hodiny rozhovorem o svých životních příbězích, názorech na svět a hodnotách. Tato data pak posloužila k trénování generativních modelů umělé inteligence.

Po dvou týdnech účastníci výzkumu opakovali testy osobnosti, průzkumy sociálních postojů a logické hry. Stejné úkoly následně absolvovali i jejich AI klony. Výsledky byly ohromující. Umělá inteligence dosahovala v odpovědích až 85procentní shody s lidmi, na jejichž datech byla trénována. „Je to neuvěřitelné, jak přesně dokáže AI napodobit lidskou osobnost,“ komentuje výsledky jeden z výzkumníků.

REKLAMA

Vědci věří, že by tyto AI klony mohly znamenat revoluci ve výzkumu lidského chování. „Místo toho, abychom do studií zapojovali lidi, bychom mohli pracovat s jejich digitálními dvojníky,“ vysvětluje jeden z autorů studie.

To by mohlo usnadnit testování různých teorií a provádění intervencí bez etických a logistických komplikací spojených s výzkumem na lidech. Představte si například, že by se s AI klony mohlo diskutovat o otázkách veřejného zdraví, společenských akcích nebo uvádění nových produktů na trh. Získané odpovědi by pak měly být podobné těm, které by poskytli skuteční lidé.

I přes slibné výsledky studie se ukázalo, že AI klony mají i své limity. V testech, které vyžadovaly pochopení komplexní sociální dynamiky a kontextových nuancí, si vedly hůře. Například v interaktivních rozhodovacích hrách nedokázaly předvídat lidské chování s takovou přesností jako v testech osobnosti a postojů. „To ukazuje, že umělá inteligence má stále co dohánět v úkolech, které vyžadují hlubší pochopení lidské interakce,“ dodávají vědci.

Výsledky výzkumu nicméně vzbudily velký zájem ve vědecké komunitě a otevírají dveře pro další zkoumání potenciálu digitálních klonů lidí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

V Chorvatsku na ostrově Hvar unikla z čerpací stanice motorová nafta

Chorvatský ostrov Hvar zasáhla v pátek ekologická katastrofa. Jak vysvětlila společnost INA, na jejich námořní čerpací stanici...

Mladík v Miroslavi na Znojemsku ubodal vinaře

V klidné obci Miroslav na Znojemsku se odehrála tragédie. V tamním vinném sklípku zemřel po brutálním útoku...

Petr Pavel podepsal zvýšení poplatků pro ČT a ČRo. Zdraží od...

Prezident Petr Pavel v pátek podepsal novelu zákona, která zvyšuje poplatky za Českou televizi a Český rozhlas...

BESIP varuje řidiče před prvními jarními vyjížďkami a vyzývá k maximální...

Jaro je tady a s ním i motorkáři s cyklisty, kteří se vracejí na silnice. První vyjížďky...

Viladomy U Mlýna: Bydlení v zeleni s duší staré Prahy

Jiná města o tom teprve sní, ale Praha už to má. O čem je řeč? O skloubení...

Písecko zasáhlo zemětřesení. Seismická stanice Kašperské Hory naměřila 3,2 stupně

Jihočeský kraj ve čtvrtek večer zasáhlo zemětřesení o magnitudě 3,2 stupně Richterovy škály v blízkosti obce Mirotice,...

Útoky na novináře v Česku sílí. Institut vyzývá politiky: Nepodněcujte k...

Útoky na české novináře se stávají každodenní realitou, varuje průzkum Českého výboru International Press Institute a agentury...

Co se stane v Arktidě, nezůstane v Arktidě. Vědci varují před...

Tání ledu v Arktidě může odhalit i dávno zapomenuté hrozby. Vědci bijí na poplach: pod permafrostem mohou...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA