Lidstvo potřebuje plán B, tvrdí Elon Musk. Vizionář plánuje kolonizovat planetu Mars

Elon Musk je přesvědčený, že pro lidstvo je nutné mít plán B. Podle něj bychom měli být připraveni stát se meziplanetárním druhem a hledat další domov ve vesmíru – zejména pro případ, že by se život na Zemi stal neudržitelným.

Reklama

Elon Musk věří, že právě planeta Mars je tou správnou volbou a že právě tam se lidé skutečně jednou vydají. Společnost SpaceX, kterou Musk založil, už testuje raketu, která by jednou měla přepravit první lidskou posádku na Rudou planetu.

Muskovy plány ale sahají mnohem dál, než je jen výlet na Mars. Jeho cílem je kolonizace – vytvoření plně funkční kolonie, kde by lidé nejen přežili, ale skutečně žili.

Ovšem to není vůbec jednoduchý úkol. Čeká ho dlouhá řada výzev, od samotné konstrukce vesmírného plavidla až po zajištění základních zdrojů pro život, včetně bezpečného obydlí, které ochrání kolonisty před radiací a dalšími nepříznivými vlivy. Ale je tu ještě jedna zásadní výzva, o které se zatím příliš moc nediskutuje.

Podle vědkyně Kelly Weinersmithové bude klíčovou otázkou reprodukce na Marsu. Vědkyně tvrdí, že spousta lidí, kteří se zaměřují na kolonizaci mimo naši planetu, vnímají početí na jiné planetě jako samozřejmý proces, jako by se vše potřebné zvládlo samo. Jenže vědkyně varuje, že to tak rozhodně není.

Mars má pouze 38 % gravitace Země, což může zásadně ovlivnit početí a vývoj embryí, včetně spermií. Navíc kvůli řídké atmosféře Marsu hrozí kolonistům i nenarozeným dětem riziko ozáření. Takové vystavení radiaci by mohlo poškodit DNA, což zvyšuje pravděpodobnost mutací ještě před narozením.

I kdyby se reprodukce na Marsu podařila a narodilo se zdravé dítě, je tu jedna z mnoha otázek – je Rudá planeta vhodným místem pro vývoj dítěte? „Vychovávat z dětí Marťany přináší i etické otázky,“ řekla vědkyně Weinersmithová v rozhovoru pro Daily Mail. V rámci reprodukce vyvstává i otázka genetické diverzity, což znamená, že by první kolonisté měli zakládat rodiny na Zemi. Weinersmithová přemýšlí dokonce tak daleko, že navrhuje, aby umělá inteligence zkoumala první marťanskou populaci.

Profesor astrobiologie David Cullen z Cranfield University s vědkyní souhlasí. „Existují biologické a právní otázky ohledně reprodukce mimo Zemi,“ uvedl pro Daily Mail Cullen.

Nicméně, změněná gravitace je klíčový problém, protože lidstvo dosud nemá žádnou studii o tom, jaký vliv bude mít na početí ve zcela odlišném prostředí, jakým je Mars. Cullen připouští, že i kdyby ke spojení zárodečných buněk na Marsu došlo, zatím zcela netušíme, jaké vývojové komplikace by mohly nastat, ať už během těhotenství nebo po narození dítěte v tak radikálně odlišném prostředí.

Majitel sociální sítě X Elon Musk
Miliardář Elon Musk | Zdroj: X

K tomu všemu bude potřeba ještě spoustu výzkumu, času a technických objevů. Přesto se zdá, že lidská zvědavost a touha po objevech je neuhasitelná. Odpovědi na otázky, zda jednou najdeme alternativní domov mimo naší planetu, se tak možná dozvíme až za několik desítek let.

Autor: Jan Brož. Zdroj: Daily Mail

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Reklama
Reklama
Reklama