Komentář: Mlčeti zlato. Své o tom ví i Markéta Pekarová Adamová

Každý politik by si měl dávat pozor na to, k čemu se veřejně vyjadřuje. Internet je plný kritiky starosty Pavla Novotného z ODS, ale mediálně si slušně naběhla i předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Reklama

Když se stala Markéta Pekarová Adamová (MPA) spolu s dalšími političkami cílem nenávistné kampaně na sociálních sítích, bylo mi z toho smutno. Fandila jsem jí, když byla zvolena předsedkyní strany, protože to jako mladá žena ve vysoké politice neměla vůbec jednoduché. Dokonce jsem byla trochu naštvaná na Miroslava Kalouska za jeho věčně rýpavé komentáře k vedení Topky poté, co z vrcholné politiky odešel. MPA sice nikdy nebude tak zdatný rétor, jako je Kalousek, ale nechyběla jí snaha ani tah na branku.

Ale poslední dobou se nestačím divit. Jako by se MPA nakazila všeobecným politickým žvaněním, kterého jsou plná média i sociální sítě, a zapomněla, že její cílovou skupinou nejsou nevzdělaní prosťáčci, kteří uvěří čemukoliv.

Pokud si chtěla TOP 09 zvýšit publicitu, při výměně ministryně Langšádlové se jí to opravdu povedlo. Paní ministryně prý sice pracovala skvěle, ale neuměla dobře komunikovat. MPA k tomu v tiskové zprávě TOP 09 uvedla: „Jednou z oblastí, které se Helena Langšádlová věnuje, je posilování odolnosti společnosti vůči působení dezinformací, což je téma čím dál palčivější a je zásadní mu věnovat větší pozornost. Velmi proto vítám, že se této agendě chce Helena Langšádlová věnovat ještě intenzivněji než doposud. V uplynulých týdnech už se svým týmem pracovala na strategii obsahující mimo jiné strategickou komunikaci vlády.“

Tak já nevím. Jak může být někdo odvolán z postu ministra s odůvodněním, že sice dobře pracoval, ale špatně komunikoval, aby mu obratem byla svěřena agenda související s komunikací vlády? To je vtip? „Já si za svojí prací stojím. Za mnou stojí rektoři, akademická obec, Akademie věd a Svaz průmyslu a dopravy. Končím kvůli tomu, že jsem svoji práci neuměla veřejně prodat. Neměla jsem lajky,“ popsala svůj konec Helena Langšádlová v rozhovoru pro DeníkN. O následném trapasu s kandidátem, co nebyl ani skutečný vědec, a nakonec ani ministr, už se radši ani nezmiňuji.

Korunu tomu všemu dala právě MPA, když v rozhovoru pro Novinky k vládní výměně řekla: „A proto jsme z té kritiky vyvodili odpovědnost a také jsme chtěli jít příkladem ostatním.“

Na dotaz Novinek, komu chtějí jít příkladem, zkritizovala ministra školství Mikuláše Beka za STAN. A to nadzvedlo Miroslava Kalouska, jeho komentář na síti X byl pravým opakem podpory vlastní předsedkyně: „Pane ministře, byť nenesu žádnou vinu, kus odpovědnosti stále ještě cítím. Proto mi, prosím, dovolte, abych se Vám omluvil. Je mi trapně a stydno ze situace, kdy vlastní chyby komunikujeme tak, že se snažíme očerňovat ostatní.“

Co bude dál? Pár týdnů před volbami asi nikdo soudný předsedkyni strany měnit nebude, ale její budoucnost v čele TOP 09 nevypadá právě růžově. Nepříznivě byla přijata také její slova na podporu senátora Pavla Fischera. Na síti X k jeho nominaci do senátních voleb MPA napsala: „Pavlu Fischerovi nechybí odvaha a charakter. Navazuje na Václava Havla a Karla Schwarzenberga, prosazuje zahraniční politiku, která posiluje naši bezpečnost.“ TOP 09 se vždy profilovala jako liberální strana. Pavel Fischer je ultrakonzervativní katolík, který svými postoji v Senátu bojuje třeba proti manželství pro všechny. Co je na něm liberálního, ví asi jen paní předsedkyně.

Reakce pod tímto postem na síti X byly veskrze negativní. Z těch publikovatelných například Lucie Stellies uvedla: „Markéto, já jsem vám dlouho fandila, ale poslední měsíce mě přesvědčujete opakovaně o tom, že jste ztratila svoje hodnoty a dobrý úsudek. Škoda.“

Nebo další přispěvatel Mirek K. napsal: „Promiňte Markéto, tímto svůj obraz nezlepšíte. Je mi to líto. Byla jste hodně lidem nejenom politicky sympatická…“ A s úspěchem se nesetkala ani zmínka o Václavu Havlovi. „To, že Pavel Fischer v každé druhé větě zmiňuje Václava Havla, z něj ještě nedělá jeho pokračovatele. Havel byl liberál, Fischer je tmář,“ uvedla Regina Lampert.

Že nemá současná vláda dobré PR, je všeobecně známo. Že by komunikačně měli přidat všichni, nejen odvolaná ministryně, se ví už taky dlouho. Ale možná by občas prospělo, kdyby si někteří politici dali raději bobříka mlčení. Platí to i o političkách. Spoléhat se na to, že lidé budou loajálními voliči své strany, nelze donekonečna.

Autor komentáře: Mirka Nová

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama