Někteří prarodiče by měli přehodnotit své výchovné metody a vyvarovat se používání toxických frází, které mohou vnoučata negativně ovlivnit, zejména během svátků.
Vánoce a Nový rok jsou tradičně příležitostí k setkávání rodin napříč generacemi. Prarodiče se těší na společné chvíle se svými vnoučaty, ale někdy mohou nevědomky způsobit napětí nebo nepohodu svými komentáři nebo radami.
Jak se vyhnout tomu, aby se vnoučata cítila nepříjemně ve své rodině?
Redaktorka magazínu NašeTéma.cz Lenka Michálková nabízí několik tipů, jak správně komunikovat s dětmi a které fráze je lepší vynechat.
„Ze své vlastní zkušenosti varuji, že dobře míněné, ale bezmyšlenkovité komentáře prarodičů mohou vytvořit prostředí, kde se vnoučata cítí nepříjemně. Proto je důležité naučit se s dětmi správně komunikovat a hlavně, které fráze jsou obzvláště škodlivé a proč se jim vyhnout,“ říká Michálková.
Toxické fráze prarodičů
Podle Michálkové je třeba se vyvarovat následujících frází, které mohou podkopat důvěru, sebevědomí nebo autoritu dítěte:
- Neříkej to mámě a tátovi.
Tímto způsobem prarodiče narušují vztah dítěte s jeho rodiči a učí ho lhát nebo tajit informace. Místo toho by měli respektovat pravidla rodičů a neuplácet dítě sladkostmi nebo penězi. - Tolik jsi vyrostl! Trochu jsi přibral?
Komentáře o vzhledu a váze dítěte jsou vždy nevhodné a mohou vést k vytváření negativního obrazu o sobě. Místo toho by měli prarodiče chválit dítě za jeho schopnosti, zájmy nebo osobnost. - Snědl jsi víc než já.
Srovnávání talířů nebo stravovacích návyků je také zbytečné a může způsobit, že se dítě bude cítit provinile nebo stydět. Místo toho by měli prarodiče podporovat zdravé stravování a nekritizovat volby dítěte. - Jsi tak rozmazlené dítě.
Tato fráze je často používána, když se dítě chová neposlušně nebo neochotně. Prarodiče by si však měli uvědomit, že dítě může být unavené, znuděné nebo frustrované z nedostatku aktivity během prázdnin. Místo toho by měli prarodiče nabídnout dítěti nějakou zábavu, povzbuzení nebo pochopení. - Pojď dát babičce/dědečkovi pusu.
Prarodiče by měli respektovat osobní prostor a pocity dítěte a nedonucovat ho k fyzickému kontaktu, pokud se mu to nelíbí. Místo toho by měli prarodiče dát dítěti na výběr, jak se chce projevit svou náklonností, ať už je to objetí, podání ruky nebo úsměv. - Rodiče se mýlí.
Prarodiče by neměli zpochybňovat nebo kritizovat výchovné metody rodičů dítěte, protože tím by mohli způsobit zmatek nebo konflikt v rodině. Místo toho by měli prarodiče komunikovat se svými dětmi o svých obavách nebo názorech a hledat společné řešení.
Michálková zdůrazňuje, že prarodiče samozřejmě hrají velmi důležitou roli v životě svých vnoučat a mohou jim nabídnout mnoho radosti, moudrosti a lásky. „Prarodiče by měli být pro svá vnoučata oporou, inspirací a zdrojem bezpodmínečné lásky a přijetí. Pokud se naučí s nimi správně komunikovat, budou mít s nimi krásný a harmonický vztah,“ dodává.
Zdroj: autorský text