Podle společné studie Světové zdravotnické organizace (WHO) a Health Behaviour in School-Age Children (HBSC) je každý šestý školák obětí kyberšikany. Tato zpráva by pro nás všechny měla být probuzením, abychom poukázali na zneužívání a násilí proti dětem kdykoli a kdekoli.
Násilí na internetu výrazně vzrostlo ve srovnání s předchozí zprávou z roku 2018. Nová zpráva zahrnuje data za období 2018 až 2022.
S kyberšikanou se podle zmíněné studie již setkalo asi 15 procent studentů. Podíl obětí mezi chlapci vzrostl z 12 procent oproti zprávě z roku 2018 na 15 procent a mezi dívkami ze 13 na 16 procent.
Asi každý osmý školák ve věku 11 až 15 let odpověděl, že už někoho v digitálním prostoru šikanoval.
Zatímco 11 procent chlapců ve zprávě z roku 2018 uvedlo, že byli šikanováni online, toto číslo nyní vzrostlo na 14 procent. U dívek byl zaznamenán nárůst ze 7 na 9 procent.
Zmíněná studie se zaměřila na vzorce zneužívání a násilí mezi dětmi a mladými lidmi. Zúčastnilo se jí více než 279 tisíc respondentů. Mladí lidé ve věku 11 až 15 let se studie HBSC účastní každé čtyři roky.
Poslední průzkum v roce 2021/2022 proběhl ve 44 zemích a regionech v Evropě, střední Asii a Kanadě.
Nová hrozba na internetu
Pedofilové číhají ve světě virtuální reality. Podle zjištění zůstal počet případů šikany ve školách obecně relativně stabilní. Asi 11 procent studentů uvedlo, že byli ve škole šikanováni, zatímco 6 procent uvedlo, že někoho ve škole šikanovali. Takové chování bylo častější u chlapců (8 procent) než u dívek (6 procent).
TIP pro rodiče: Stáhněte si zdarma příručku od ESETu Jak ochránit děti na internetu.
Každé desáté dítě už bylo zapleteno do fyzické hádky s jasným rozdílem mezi pohlavími: 14 procent chlapců oproti 6 procentům dívek.
„Toto zjištění by pro nás všechny mělo být probuzením, abychom poukázali na zneužívání a násilí, kdykoli a kdekoli k němu dojde,“ řekl Hans Henri P. Kluge, regionální ředitel WHO pro Evropu.
„Vzhledem k tomu, že mladí lidé tráví na internetu až 6 hodin denně, i malé změny v míře zneužívání a násilí mohou mít hluboké důsledky pro zdraví a pohodu tisíců mladých lidí,“ dodal.
Autor: Lenka Michálková.