Rok 2024 byl pro Zoo Praha rokem plným úspěchů a významných událostí. Odchov luskounů, narození gorilích mláďat, otevření nové expozice Gobi i návrat koní Převalského do Kazachstánu – to je jen zlomek úspěchů, kterými se pražská zoo může pochlubit.
„Celkem se v roce 2024 narodilo či vylíhlo 1 043 mláďat 190 druhů plazů, ptáků a savců. A to vše při návštěvnosti 1 387 433 lidí,“ sdělil redakci NašeTéma.cz Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha.
Zoo Praha má za sebou mimořádně úspěšný rok. Nejde jen o úctyhodný počet narozených mláďat, ale především o jejich výjimečnost. Tři mláďata lidoopů v jednom roce, odchov již druhého luskouna v Evropě a zásadní role v reintrodukci koní Převalského do středního Kazachstánu – to jsou milníky, které se do historie zahrady zapíší zlatým písmem.
Dvojnásobné gorilí štěstí v Rezervaci Dja
Hned zkraje roku, 2. ledna, se v novém pavilonu Rezervace Dja narodilo první gorilí mládě. Samička Mobi, pojmenovaná dětmi z kamerunského Somalomo, se stala miláčkem návštěvníků.
Video: Zoo Praha
O pouhé tři měsíce později přišla na svět další gorilí samička Gaia, jejíž jméno vybrala slavná ochránkyně přírody Jane Goodall. Rozdílné mateřské přístupy Duni a zkušené Kijivu se projevují i na vývoji mláďat, nejdůležitější ale je, že si obě samičky mohou spolu hrát a vzájemně se rozvíjet.
Druhý odchov luskouna v Evropě
Odchov prvního mláděte luskouna krátkoocasého, samičky Šišky, v roce 2023 obletěl svět. Zoo Praha se tak zapsala do historie jako první zahrada v Evropě, které se tento husarský kousek podařil.
Rok 2024 přinesl potvrzení tohoto úspěchu – narodila se samička Connie, dcera stejných rodičů jako Šiška. I když se Connie zpočátku potýkala s přechodem na pevnou stravu, díky speciální krmné kaši s mravenci se podařilo i tuto překážku zdolat.
První český vombat i další cenná mláďata
Zoo Praha se může pochlubit i prvním „českým“ vombatem. Samička Mersey sice přišla na svět už koncem roku 2023, ale z vaku matky vykoukla až začátkem roku 2024.
Mezi další cenné přírůstky patří sameček orangutana sumaterského Harapan, který je spolu se čtyřletým Kawim jediným pravnoučetem orangutanů přivezených do zoo z volné přírody.
Zoo se radovala i z mláďat bércouna Petersova, jaguárů a gorala sečuánského. U ptáků stojí za zmínku první odchov vlhovce chocholatého v Evropě po patnácti letech a u plazů odchov další generace želvy tlustohrdlé.
Nová expozice Gobi
V místech, kde návštěvníci tradičně vídali koně Převalského, vyrostla nová expozice Gobi. Kromě nových stájí a výběhů pro koně zde vznikl i pavilon s voliérkami pro manuly a expozice představující faunu a floru pouště Gobi.
Návštěvníci zde mohou obdivovat například hroznýška tatarského, který se stal předobrazem legendárního olgoje chorchoje. Expozici slavnostně otevřel prezident České republiky Petr Pavel.
Nové i staronové druhy obohatily sbírku Zoo Praha
Expozice Gobi přinesla i příchod nových druhů zvířat, jako jsou agamky Převalského a různobarvé, paještěrky Převalského, hroznýši tatarští a pestrušky písečné.
Do dalších částí zoo dorazily například fosy, největší šelmy Madagaskaru, nelétavé kachny parníkové, morčáci paranský a rajky volavé.
Jane Goodall poctila Zoo Praha svou návštěvou
V květnu Zoo Praha již potřetí navštívila světoznámá primatoložka Jane Goodall. Během své návštěvy pojmenovala gorilí samičku Gaiu a představila český překlad své dětské knihy o luskounech. Neopomněla ani návštěvu luskouní samičky Šišky.
„Zájem veřejnosti byl ohromný a dr. Goodall i ve svých devadesáti letech prokazovala neuvěřitelné charisma, neúnavnost a smysl pro humor,“ popsal setkání s primatoložkou ředitel Bobek.
Návrat divokých koní do Kazachstánu
Začátkem června odstartoval dlouhodobý reintrodukční projekt koní Převalského do středního Kazachstánu.
Zoo Praha v tomto projektu hraje klíčovou odbornou a organizační roli a ve spolupráci s Armádou České republiky zajistila přepravu prvních sedmi koní do reintrodukčního centra Alibi.
Zoo Praha pomáhá na pěti kontinentech
Zoo Praha se aktivně podílí na ochraně biodiverzity na pěti kontinentech. V Mongolsku pokračují přípravy na reintrodukci koní Převalského do údolí Klášterů a do chovného centra Toli bulag byli převezeni velbloudi divocí. V tuzemsku se zahrada angažuje v záchraně karase obecného.
„Počátek návratu divokých koní do Kazachstánu poněkud zastínil množství dalších aktivit na ochranu biodiverzity, které má Zoo Praha na pěti kontinentech,“ zmínil ředitel pražské zoo.
Extrémní počasí a Zoo pod ledem
Léto přineslo extrémní horka i prudké deště. Projekt „Zoo pod ledem“ pomohl zvířatům i návštěvníkům přečkat horké dny. V září se zahrada připravovala na povodně a kvůli podmáčené půdě byla na čtyři dny uzavřena.
„Společnost Bidfood dodala do zoologické zahrady celkem osmkrát 7,5 až 12 tun ledu, který byl rozmisťován především do výběhů vybraných druhů zvířat a částečně i do návštěvnických prostor,“ doplnil Bobek.
Mobilní aplikace
V říjnu Zoo Praha představila svou mobilní aplikaci, která usnadňuje orientaci v areálu, nabízí informace o zvířatech a umožňuje nákup vstupenek. Aplikace je dostupná pro Android i iOS.
„Mobilní aplikaci vytvořili během osmi měsíců vývoje studenti z České IT Akademie ve spolupráci s Komerční bankou. Jde o první takový počin v kontextu tuzemských zoologických zahrad,“ dodal Miroslav Bobek.