Ztracený kontinent Argoland, který se před 155 miliony let oddělil od západní Austrálie a začal svou cestu, byl konečně objeven. Tento 5000 kilometrů dlouhý kus země byl po celá staletí ztracený. Jeho existence je důkazem o tom, jak se naše planeta v průběhu posledních 200 milionů let měnila. V době, kdy byla Země domovem superkontinentu Pangea, byla naše planeta úplně jiná. Tektonické desky se pohybovaly a měnily tvář Země, což vedlo k odlomení Argolandu a jeho následnému putování.
Výzkumníci nyní „identifikovali bloky a megajednotky odvozené z Gondwany z jihozápadního Bornea, Velkého Paternosteru, východní Jávy, jižního Sulawesi, Západní Barmy a Mount Victoria Land jako fragmenty, které mohou společně představovat fragmenty Argolandu,“ uvádí studie zveřejněná v odborném časopise Gondwana Research.
Podle výzkumníků je téměř jisté, že část Austrálie se v minulosti odtrhla a zmizela. Tuto skutečnost potvrzuje hlubokomořská nížina Argo, která ukazuje, že část kontinentu chybí. Ale kam zmizel Argoland? Vědci hledali ztracený kontinent mnoho let – a nyní ho zjevně našli.
Záhadu Argolandu: zmizelý kontinent stále existuje
Geologové Eldert Advokaat a Douwe van Hinsbergen z univerzity v Utrechtu se podívali na strukturu mořského dna a zjistili, že zmizelý kontinent putoval směrem na severozápad. Předpokládali, že to bylo kolem míst, kde jsou dnes ostrovy jihovýchodní Asie. „Zabývali jsme se doslova ostrovy informací, a proto náš výzkum trval tak dlouho,“ vysvětluje Advokaat a dodává, že: strávili sedm let skládáním puzzle. Nakonec výzkumné duo dospělo k odpovědi: Argoland se rozdělil na fragmenty, ale stále existuje.
Kontinenty se mění: Argoland mizí
Situace v jihovýchodní Asii je velmi odlišná než například v Africe nebo Jižní Americe, kde se kontinent čistě rozdělil na dvě části. „Argoland se roztříštil na mnoho úlomků a to nám zablokovalo pohled na cestu kontinentů,“ vysvětluje Advokaat. Vědci si uvědomili, že úlomky dorazily na svá současná místa přibližně ve stejnou dobu – to umožnilo rekonstruovat, jak byly kdysi navzájem propojeny. Malé úlomky vytvořily koláž, která ukazuje, jak je Argoland nyní skrytý pod zelenými džunglemi velkých částí Indonésie a Myanmaru.
Podle vědců je fragmentace Argolandu typická pro mikrokontinent: nikdy zde neexistoval jediný, jasně ohraničený a souvislý kontinent Argoland, ale spíše mikrokontinentální fragmenty oddělené oceánskými pánvemi. V tomto ohledu je Argoland podobný zmizelému kontinentu Velkého Jadranu, který se nyní téměř úplně ponořil do zemského pláště, nebo Zealandii, z velké části ponořenému kontinentu východně od Austrálie.
„Fragmentace Argolandu začala asi před 300 miliony let,“ dodal Van Hinsbergen.