REKLAMA

Vědci objevili v jihovýchodní Asii ztracený kontinent Argoland

Ztracený kontinent Argoland, který se před 155 miliony let oddělil od západní Austrálie a začal svou cestu, byl konečně objeven. Tento 5000 kilometrů dlouhý kus země byl po celá staletí ztracený. Jeho existence je důkazem o tom, jak se naše planeta v průběhu posledních 200 milionů let měnila. V době, kdy byla Země domovem superkontinentu Pangea, byla naše planeta úplně jiná. Tektonické desky se pohybovaly a měnily tvář Země, což vedlo k odlomení Argolandu a jeho následnému putování.

REKLAMA

Výzkumníci nyní „identifikovali bloky a megajednotky odvozené z Gondwany z jihozápadního Bornea, Velkého Paternosteru, východní Jávy, jižního Sulawesi, Západní Barmy a Mount Victoria Land jako fragmenty, které mohou společně představovat fragmenty Argolandu,“ uvádí studie zveřejněná v odborném časopise Gondwana Research.

Podle výzkumníků je téměř jisté, že část Austrálie se v minulosti odtrhla a zmizela. Tuto skutečnost potvrzuje hlubokomořská nížina Argo, která ukazuje, že část kontinentu chybí. Ale kam zmizel Argoland? Vědci hledali ztracený kontinent mnoho let – a nyní ho zjevně našli.

Záhadu Argolandu: zmizelý kontinent stále existuje

Geologové Eldert Advokaat a Douwe van Hinsbergen z univerzity v Utrechtu se podívali na strukturu mořského dna a zjistili, že zmizelý kontinent putoval směrem na severozápad. Předpokládali, že to bylo kolem míst, kde jsou dnes ostrovy jihovýchodní Asie. „Zabývali jsme se doslova ostrovy informací, a proto náš výzkum trval tak dlouho,“ vysvětluje Advokaat a dodává, že: strávili sedm let skládáním puzzle. Nakonec výzkumné duo dospělo k odpovědi: Argoland se rozdělil na fragmenty, ale stále existuje.

Kontinenty se mění: Argoland mizí

Situace v jihovýchodní Asii je velmi odlišná než například v Africe nebo Jižní Americe, kde se kontinent čistě rozdělil na dvě části. „Argoland se roztříštil na mnoho úlomků a to nám zablokovalo pohled na cestu kontinentů,“ vysvětluje Advokaat. Vědci si uvědomili, že úlomky dorazily na svá současná místa přibližně ve stejnou dobu – to umožnilo rekonstruovat, jak byly kdysi navzájem propojeny. Malé úlomky vytvořily koláž, která ukazuje, jak je Argoland nyní skrytý pod zelenými džunglemi velkých částí Indonésie a Myanmaru.

REKLAMA

Podle vědců je fragmentace Argolandu typická pro mikrokontinent: nikdy zde neexistoval jediný, jasně ohraničený a souvislý kontinent Argoland, ale spíše mikrokontinentální fragmenty oddělené oceánskými pánvemi. V tomto ohledu je Argoland podobný zmizelému kontinentu Velkého Jadranu, který se nyní téměř úplně ponořil do zemského pláště, nebo Zealandii, z velké části ponořenému kontinentu východně od Austrálie.

„Fragmentace Argolandu začala asi před 300 miliony let,“ dodal Van Hinsbergen.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Češi cestující do Británie potřebují novou registraci ETA. Návod, jak na...

Od dubna 2025 musí Češi před cestou do Velké Británie vyplnit novou registraci ETA. Poradíme vám, jak...

Elon Musk staví největší superpočítač světa s AI. Problém? Elektřina

Elon Musk a jeho xAI chystají v Memphisu něco obrovského – superpočítač Colossus s AI, který má...

Lenka Bradáčová se stala nejvyšší státní zástupkyní

Lenka Bradáčová se v úterý oficiálně ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně. Dosavadní pražská vrchní žalobkyně tak nahradila...

Máte svůj domov skutečně v bezpečí?

Domov je obvykle považován za útočiště a často jediné klidné místo v každodenním shonu. Ale co když...

Postavit si studnu bude od srpna levnější. Zlevní poplatek

Od srpna letošního roku se výrazně sníží poplatky za povolení ke stavbě studní a menších čističek odpadních...

Nejlepší kožené boty a mokasíny na jaro 2025

Přicházející jaro otevřelo dveře botám stylovějšího rázu a notnou dávkou elegance – a přesně to splňují kvalitní...

Žloutenka typu A na vzestupu. Případů nemoci špinavých rukou přibývá

V České republice letos výrazně přibylo případů žloutenky typu A, lidově nazývané nemoc špinavých rukou. Od začátku...

Evropská raketa Spectrum explodovala pár vteřin po startu

Německá společnost Isar Aerospace v neděli otestovala svou raketu Spectrum, která krátce po startu z kosmodromu Andøya...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA