REKLAMA

V džungli ukrytá starověká města našli vědci díky laserům

Časopis Science zveřejnil před několika dny informace o novém archeologickém objevu. Za použití laserových skenerů našli vědci v ekvádorské amazonské džungli stopy po 2,5 tisíce let starých městech.

REKLAMA

Síť dávno ztracených lidských sídel byla nalezena v údolí Upano, které obklopuje stejnojmennou řeku na amazonském úpatí pohoří And. Archeologové našli nejen zbytek staveb a zemědělských pozemků, ale také sítě cest. Jedná se o nejstarší a největší podobný objev v regionu.

Metoda LIDAR

Předcházelo mu více než 20 let výzkumných prací, včetně terénních, ale teprve využití metody LIDAR (Light Detection and Ranging), pomocí níž lze detekovat světlo a měřit vzdálenosti, přineslo finální průlom. Jedná se o revoluční zobrazovací technologii, která umožňuje archeologům skenovat i velké celky a odhalit i otisky struktur skrytých tak, že viditelné pouhým lidským okem nejsou. „Místo jsem zkoumal mnohokrát, ale LIDAR mi poskytl další pohled na krajinu. Při pohybu pěšky vám překážejí stromy a je obtížné vidět, co se tam vlastně skrývá,“ uvedl Stéphen Rostain, archeolog, hlavní autor studie a ředitel výzkumu ve Francouzském národním centru pro vědecký výzkum (CNRS).

Archeologické zkoumání v amazonském pralesy je běžnými metodami zdlouhavé a komplikované. Letecké laserové snímání obchází hustotu pralesa a vytváří mnohem přesnější mapy daleko rychleji. Její podstatou je, že speciálně vybavená letadla vysílala do lesa laserové pulzy a měřila jejich zpětnou dráhu. Tak byly odhaleny topografické prvky, které by jinak pod stromy nebyly vidět. Již dříve byla metoda LIDAR použita i při zkoumání jiných předhispánských sídlišť v pralesích Bolívie, Brazílie a Belize.

Objevy v údolí Upano

Řeka Upano pramení asi 400 km jižně od hlavního města Ekvádoru Quita. Snímky z průzkumu metodou LIDAR, který v roce 2015 financoval ekvádorský Národní institut pro kulturní dědictví, pokrývají plochu zhruba 300 km2 a odhalily krajinu plnou stop po organizovaných lidských aktivitách. Našlo se více než 6 000 obdélníkových hliněných plošin, stejně jako zemědělské terasy a odvodňovací systémy. Rozměry plošin byly asi 20×10 m a dosahovaly výšky až 3 m. Protože se v místě nedá těžit kámen, byly postaveny z hlíny.

REKLAMA

Vědci popisují tato sídla jako příklad „zahradního urbanismu“. Vytvořené stavby byly totiž úzce napojeny na zemědělské pozemky a rozsáhlé odvodňovacími systémy a terasy. Nejméně 15 samostatných osad, z nichž 5 bylo větších a 10 menších, bylo propojeno systémem širokých a rovných cest. V osadách byly nalezeny pozůstatky husté sítě obytných i obřadních staveb. Další archeolog z CNRS a spoluautor textu pro Science Antoine Dorison k tomu napsal: „Složitost této společnosti je obzvláště patrná v síti ulic, které byly pečlivě zkonstruovány tak, aby nekopírovaly terén, ale aby se křížily v pravém úhlu.“

Další spoluautor Fernando Mejía, archeolog z Papežské katolické univerzity v Ekvádoru k tomu doplnil: „Mluvíme o urbanismu. I když nevíme, kolik lidí tam přesně žilo, osady byly velké. Například jádro Kilamope má rozlohu srovnatelnou s náhorní plošinou v egyptské Gíze, kde jsou pyramidy, nebo s hlavní třídou v mexickém Teotihuacánu.“

Rozsáhlý komplex byl pravděpodobně obýván lidmi z kultur Kilamope a Upano, a to přibližně od roku 500 př. n. l. do roku 300 až 600 n. l. Obyvatelé se pravděpodobně věnovali zemědělství, pěstovali kukuřici, maniok a sladké brambory. Nové objevy razantně změnily názor archeologické obce na rozsah a způsob osídlení v této oblasti. Žilo zde mnohem více lidí, než se dosud předpokládalo, ve zmíněných 15 osadách jich mohlo být 10 až 100 tisíc, a navíc výrazně změnili také kraj, který obývali. Dřívější předpoklady vědců vedly k domněnce, že zdejší obyvatelé žili v malých amazonských osadách, nebo kočovným způsobem. Rozsah úprav krajiny v Upanu se však podle autorů studie vyrovná „zahradním městům“ klasických Mayů a v ekvádorské Amazonii by se mohlo najít ještě mnohem víc.

Víme o historii Jižní Ameriky dost?

Evropští kolonizátoři údajně narazili na obří města při svém prvním vstupu do Amazonie. Sídla pak pohltila džungle a vznikly legendy o ukrytých městech. Už ve 20. letech minulého století pátral po takzvaném „ztraceném městě Z“ britský badatel Percy Fawcett se svou výpravou. Domníval se, že tato v historii ztracená záhadná civilizace se nacházela v Brazílii. Byla snad takovou záhadnou civilizací i metropole v údolí Upano?

REKLAMA

Její objevitelé k tomu uvedli, že je nezbytné důkladně revidovat naše předsudky o amazonském světě, nově interpretovat souvislosti a pojmy. Archeologické nálezy z údolí Upano jsou totiž o více než 1000 let starší než jakýkoli jiný dosud známý komplex z Amazonie.

Autor: Mirka Nová – NašeTéma. Zdroje: Science, Smithsonian MAGAZINE.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Pečené plněné papriky podle francouzského receptu

Využijte sezónu paprik a připravte si lahodné pečené plněné papriky podle francouzského receptu. Tento vcelku zdraví pokrm...

Pentagon zastavil dodávky některých raket a munice na Ukrajinu

Pentagon pozastavil dodávky některých raket protivzdušné obrany a přesné munice na Ukrajinu z důvodu obav z příliš...

Policii se podařilo rozbít drogový gang, který dodával drogy do věznice...

Kriminalisté obvinili osm osob, které se podíleli na pašování drog do věznice Nové Sedlo na Lounsko. Do...

Od července se mění pravidla. Týká se to úřadů, dopravy i...

Od 1. července vstupuje v platnost řada novinek. Řidičský průkaz si nově vyzvednete z výdejního boxu, mění...

Rusko by mohlo do roku 2030 zaútočit proti zemím NATO, varují...

Zástupce vedoucího ukrajinské rozvědky Vadym Skibitsky varuje, že Rusko by mohlo do roku 2030 zahájit novou fázi...

Havlová, Pořízková a Holubová, natáčí novou komedii Bardotky

Tři dámy českého šoubyznysu, Dagmar Havlová Veškrnová, Pavlína Pořízková a Eva Holubová, se sešly před kamerou, aby...

Rusko shromáždilo v Sumské oblasti 50 tisíc vojáků

Ruská armáda překročila hranici Kurské a Sumské oblasti a postupuje směrem k městu Sumy, které leží přibližně...

Rusko podniklo největší vzdušný útok na Ukrajinu od začátku války

Rusko v noci na neděli provedlo největší vzdušný útok na Ukrajinu od začátku války, nasadilo 537 dronů...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA