Dobrovolníci našli několik destiček s trilobity během likvidace černé skládky v Brně

Několik destiček se zkamenělinami trilobitů našli dobrovolníci při likvidaci černé skládky v Brně-Židenicích. V letošním roce je to prozatím nejzajímavější nález, uvádějí pořadatelé akce Ukliďme Česko na svém webu.

Reklama

Dobrovolníci, kteří se na počátku dubna zapojili akce Ukliďme Česko, našli při likvidaci rozsáhlé černé skládky v Brně-Židenicích několik vyhozených destiček se zkamenělinami trilobitů.

V oblasti se již v minulosti našlo několik druhů trilobitů. „Stáří nálezu lze datovat zhruba mezi 500 až 400 miliony lety. Lokalita nálezu přitom není úplně náhodná, poměrně velké množství, tedy 45, druhů trilobitů bylo totiž v minulosti objeveno právě severovýchodně od Brna na Hádech a v lomu Mokrá profesorem Ivo Chlupáčem,“ uvedl za Ukliďme Česko Radek Janoušek.

„Další zajímavé nálezy mohou lidé posílat do každoroční fotosoutěže akce, její výsledky pořadatelé v květnu vyhlásí a nejzajímavější fotografie vystaví na facebookové stránce Ukliďme Česko,“ uvedla ČTK.

Zájem o letošní akci Ukliďme Česko, která se koná každé jaro už deset let, byl rekordní v počtu účastníků. „Z dosavadních výsledků letošního ročníku je pak potěšující zejména skutečnost, že velká většina, tedy asi 70 procent organizátorů uvádí, že odpadu v přírodě nacházeli méně než v minulosti. Vypadá to, že po deseti letech pořádání dobrovolnických úklidů začíná naše úsilí pomalu přinášet ovoce. Zaměřujeme se totiž stále více na osvětu a prevenci vzniku černých skládek i litteringového odpadu,“ uvedl Miroslav Kubásek z pořádajícího spolku Ukliďme Česko.

Přestože většina akcí, které vedou k úklidu přírody a veřejných prostranství, se uskutečnila v první polovině letošního února, dalších 300 úklidových akcí je naplánovaných v souvislosti se Dnem Země na víkend 20. a 21. dubna, upozornili pořadatelé.

Autor: Lenka Michálková, ČTK

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama