Některé žáby vřískají tak pronikavě, že to jiným živočichům trhá uši, lidské ucho ale zvuky s takto vysokou frekvencí neslyší. O zjištění brazilských vědců napsala britská televize Sky News.
Vědci z univerzity v Campinasu si při studiu žab v amazonském pralese všimli něčeho pozoruhodného. Malé žáby se prohýbaly v zádech, zakláněly hlavy a doširoka otevíraly ústa. Vypadaly, jako by vřískaly, ale nic nebylo slyšet.
Vědci se proto rozhodli tyto žáby druhu Haddadus binotatus nahrát pomocí zařízení schopného zaznamenat vysokofrekvenční zvuky. „Výsledkem bylo, že zdokumentovali první případ takzvaného „obranného ultrazvuku“ u obojživelníka,“ uvedla ČTK.
Podle vědců žáby takto reagují na predátory. Zároveň může zvuk být výzvou dalším živočichům, aby na predátora zaútočili.
Žabí volání o pomoc se výzkumníkům podařilo nahrát dvakrát. Když zvuk zanalyzovali pomocí speciálního softwaru, zjistili, že má frekvenční rozsah mezi sedmi kilohertzy (kHz) a 44 kHz. „Člověk neslyší frekvence přesahující 20 kHz, které jsou klasifikovány jako ultrazvuk,“ podotkla ČTK.
Členka vědeckého týmu Mariana Retuci Pontesová uvedla, že se s podobným chováním u žab setkala při jiné výzkumné cestě, ale neměla k dispozici vhodnou technologii pro zaznamenání ultrazvuku.
Netopýři, velryby, nosorožci, psi, holubi, sépie a mnoho dalších zvířat používá ke komunikaci ultrazvukové nebo infrazvukové frekvence, přičemž lidé nic z toho neslyší.
Sky News proto čtenáře nabádá, aby si na to vzpomněli, až si budou příště užívat klidnou procházku v parku. „Může tam totiž být změť zvuků, které však jen neslyší,“ dodala ČTK.
Zdroj: ČTK