Domorodí Arhuakové sdílí svá čtyři doporučení pro boj s klimatickými změnami

Strážci nejvyššího pobřežního pohoří na světě, domorodí Arhuakové, žijí v harmonii v pohoří Sierra Nevada de Santa Marta na severu Kolumbie. „Z vesnice Nabusimake se s agenturou AFP podělili o svá čtyři doporučení týkající se klimatických změn,“ informovala ČTK.

REKLAMA[seznam-ads id="4935"] [seznam-ads id="5209"]

Spojení s půdou

Od třetího století žijí domorodí obyvatelé v těchto posvátných horách v úzkém kontaktu s přírodou: jejich domy jsou postaveny z hlíny a slámy, vlnu ze svých ovcí používají k výrobě oděvů a pěstují si vlastní potraviny.

„Lidstvo musí sloužit přírodě,“ řekla agentuře AFP Leonor Zalabatová, první domorodá představitelka Kolumbie v OSN.

„Světoví lídři musí znát přírodu, ale zdá se, že tomu tak není, znají ji jen z historie a univerzit,“ dodala během návštěvy své vesnice před návratem do New Yorku.

Myslet kolektivně

Znalosti předků Arhuaků, které UNESCO uznalo za nehmotné dědictví lidstva, upřednostňují kolektivní myšlení před individuálním.

[seznam-ads id="13661"] [seznam-ads id="5153"]

„Kolektivní život je všude, v celém lidstvu (…) Nicméně mentalita, kterou jsme si vytvořili, je taková, že dáváme jednotlivci přednost, čímž nás jednotlivec nutí opustit kolektiv,“ dodala Leonor Zalabatová.

Jedna z náčelnic vesnice Seydin Aty Rosadová říká, že se cítí být spojena se „všemi ženami na světě“. „Existuje jen jeden muž a jedna žena. Proto když se něco stane muži, ať je kdekoli, je spojen se všemi. Stejné je to i u žen,“ vysvětluje a při zdobení svých tkalcovských výrobků čerpá inspiraci z hor, které ji obklopují.

Respektování života

Pro Leonor Zalabatovou neexistuje na zemi nic, co by se lidstva „netýkalo“. „Nic není samo o sobě, vše je součástí celku, který zajišťuje rovnováhu v přírodě,“ říká. „Kámen uchovává klima, prostředí daného místa, a mělo by být posvátné respektovat každý kámen tam, kde se nachází“.

„Místa, kde jsou lesy, kde je voda, řeky a zasněžené hory, jsou pro nás posvátná. Jsou to životní prostory, které musíme chránit, abychom zajistili budoucnost našich dětí,“ vysvětluje její syn a vedoucí komunity Arukin Torres.

[seznam-ads id="5153"]

Hledání rovnováhy

Není neobvyklé najít v tkané tašce Arhuaků mobilní telefon. Přestože si tito domorodci zachovali tradiční oděv a víru předků, nejsou odříznuti od západního světa.

Díky solárním panelům mají ve svých společných chatrčích elektřinu, od dětství se učí španělsky a některé rodiny posílají své děti studovat na univerzity v sousedních městech.

Snaží se však udržet rovnováhu mezi oběma světy. „Myslíme si a věříme, že život je možný, pokud existuje rovnováha,“ říká Arukin Torres. „Proto trváme na tom, že nesmíme dále měnit životní prostředí,“ dodává.

Zdroj: ČTK

Diskuze Vstoupit do diskuze
[seznam-ads id="4937"] [seznam-ads id="4946"]
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA[seznam-ads id="4940"]
REKLAMA[seznam-ads id="4942"]
REKLAMA