REKLAMA

Co je zelená energie a jaký je rozdíl od klasických zdrojů?

Zelená energie je fenomén, o kterém se mluví na každém rohu – od politiky až po hospodské debaty. Co ale přesně znamená? Jaký je rozdíl mezi elektřinou ze slunce a tou z uhlí? Dnes se ponoříme do světa obnovitelných zdrojů, prozkoumáme jejich fungování, zjistíme, co už klimatická změna v Evropě napáchala, a podíváme se, jak zelená budoucnost mění pravidla hry.

REKLAMA

Zelená energie aneb Klíč k udržitelnosti

Představte si elektřinu, která nepochází z kouřících komínů, ale z přírody – ze slunce, větru nebo řek. To je podstata zelené energie: čistý a nevyčerpatelný zdroj, který na rozdíl od fosilních paliv nezatěžuje planetu emisemi.

Podle Mezinárodní agentury pro energii (IEA) tvořily v roce 2023 obnovitelné zdroje 30 procent světové elektřiny, a do roku 2030 by měly překročit polovinu. V Evropě, kde teploty stoupají rychleji než jinde, je to otázka budoucího přežití. Méně CO₂ znamená méně veder, povodní a sucha – a to je něco, co už teď potřebujeme.

Co je zelená energie a jak funguje?

Zelená energie je elektřina vyráběná z přírodních zdrojů, které se neustále obnovují. Na rozdíl od uhlí, ropy nebo plynu, jejichž zásoby jednou dojdou, nebo jaderné energie s radioaktivním odpadem, nabízí čistou cestu.

Technologie za tím jsou rozmanité: fotovoltaické panely přeměňují sluneční světlo na proud – v Česku jejich výkon za pět let stoupl trojnásobně, jak uvádí ČEZ pro rok 2024. „Větrné turbíny roztáčí vítr a v Evropě pokrývají 19 procent výroby elektřiny,“ uvádí web WindEurope.

REKLAMA

Vodní přehrady a říční turbíny zase využívají sílu vody – v Česku tvoří voda 60 procent zelené energie, jak říká Ministerstvo životního prostředí, zatímco teplo z hlubin Země pohání geotermální elektrárny, i když u nás jsou teprve v plenkách.

Rozdíl od fosilních paliv je zásadní. Zatímco uhlí a ropa zanechávají smog a skleníkové plyny, zelené zdroje produkují minimum emisí. Mají ale svá omezení – slunce v noci nesvítí a vítr nefouká na povel.

Typy zelené energie

Co je na nich jedinečné? Každý obnovitelný zdroj má svůj příběh. Slunce je dostupné téměř všude – v Evropě vyrobily solární panely v roce 2023 přes 9 procent elektřiny, jak uvádí Eurostat. Jsou tiché, levné na provoz a v Česku díky dotacím rostou na střechách rekordním tempem, i když v zimě nebo mlze jejich výkon klesá.

Větrná energie je v Evropě tahounem – loni vyprodukovala podle WindEurope rekordní množství elektřiny.

REKLAMA
Větrná elektrárna v Krušných horách (Hora sv. Šebestiána)
Větrná elektrárna v Krušných horách (Hora sv. Šebestiána) | Zdroj: Wikimedia Commons

Vodní energie zůstává prozatím nejspolehlivějším zdrojem – přehrady jako Orlík jsou páteří české zelené produkce. Nové projekty blokují obavy o řeky.

Spalování biomasy, například dřeva nebo bioplynu, je flexibilní a v Česku tvoří polovinu obnovitelné energie, jak potvrzuje MŽP. Geotermální energie, využívající teplo Země, je stálá – v Islandu zastává čtvrtinu výroby elektřiny, zatímco u nás je teprve v plenkách. Zajímavostí je predikce IEA, která uvádí, že solární a větrná energie vedou a do roku 2030 předběhnou i vodu.

Jak se k nám zelená energie dostane?

Když zapnete žárovku, je ta energie zelená? V distribuční síti se vše mísí – uhlí, plyn i slunce tečou stejnými dráty. Rozdíl zajišťují certifikáty o původu. Dodavatelé energií jako například bonett.cz je nakupují od výrobců – třeba z větrných farem nebo solárních parků. Na jejich webu si můžete ověřit, odkud elektřina pochází, což zaručuje, že váš odběr podporuje čisté zdroje. Transparentnost je tady klíčem.

Co už klimatická změna v Evropě napáchala?

Klimatická změna není jen hrozbou – už teď mění Evropu. Kontinent se otepluje nejrychleji na světě, jak hlásí Evropská agentura pro životní prostředí (EEA) pro rok 2024. V létě 2022 zabila vlna veder ve Španělsku a Francii tisíce lidí, zatímco v Česku města trpěla tepelnými ostrovy. Sucha sužují jih – v Portugalsku a Řecku shořelo v 2023 přes 400 000 hektarů lesů, a u nás sucho v letech 2018–2020 spustilo kůrovcovou kalamitu, jak ukazují studie CzechGlobe.

Naopak záplavy v roce 2021 v Německu a Belgii zabily 200 lidí a napáchaly škody za 40 miliard eur, podle EEA. V Česku si povodeň na Vltavě v roce 2013 vyžádala 15 životů. A Alpy? Tam ledovce ztratily polovinu ledu – v roce 2023 ustoupily o rekordních 24 metrů, jak uvádí Rakouský alpský klub. Tyto katastrofy ničí vše – od úrody po domy.

Kam zelená energie míří?

Zelená energie není jen o solárních panelech a turbínách – technologie ji posouvají na novou úroveň. Baterie, například lithium-iontové od Tesly, řeší výpadek solární energie v noci – v Německu už domácnosti skladují 60 procent své solární produkce, jak uvádí Fraunhofer ISE pro rok 2024.

Chytré sítě balancují výrobu a spotřebu – v Dánsku díky nim vítr pohání polovinu elektřiny bez výpadků. Zelený vodík, vyráběný z obnovitelných zdrojů, může v budoucnu nahradit plyn – EU do něj plánuje investovat 180 miliard eur do roku 2030.

U nás se testují hybridní systémy – solární panely s bateriemi na chalupách nebo bioplynové stanice s kogenerací, které produkují elektřinu i teplo.

Zelená energie v Česku a EU

Jak to vypadá v reálném světě? Dánsko je lídrem – vítr tam pohání polovinu elektřiny díky turbínám na moři a chytrým sítím. V Německu solární panely na milionech střech v létě 2023 pokryly 15 procent spotřeby.

Domácí solární elektrárna
Domácí solární elektrárna | Foto: PV Production | Zdroj: Freepik

Už i u nás si rodiny díky dotacím pořizují solární panely – třeba v Brně jedna domácnost snížila účet o 60 procent. A firmy jako Bonett.cz dodávají zelenou energii z certifikovaných zdrojů – od solárních farem po bioplynky, s jasným původem zdroje.

Proč přejít na zelenou energii?

Přechod na zelenou energii má jasné výhody. IPCC tvrdí, že obnovitelné zdroje mohou do roku 2050 snížit emise až o 70 procent. Ceny fosilních paliv stouply, zatímco vlastní solární panely nebo zelený tarif vás od zdražování může osvobodit. A je tu i zdraví – čistší vzduch znamená méně nemocí. Česko chce do 2030 zvednout podíl zelené energie na 30 procent – z aktuálních 18 procent je to koneckonců i reálný cíl.

Zelená energie není jen hezký pohádka – je to odpověď na klimatické katastrofy, rostoucí účty i budoucnost našich dětí. Od solárních střech po větrné farmy, každý zdroj hraje svou důležitou roli.

Článek vznikl ve spolupráci s odborníky z Bonett.cz, kteří dokazují, že zelená energie je dostupná už dnes. Přidáte se?

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Petr Pavel podepsal zvýšení poplatků pro ČT a ČRo. Zdraží od...

Prezident Petr Pavel v pátek podepsal novelu zákona, která zvyšuje poplatky za Českou televizi a Český rozhlas...

BESIP varuje řidiče před prvními jarními vyjížďkami a vyzývá k maximální...

Jaro je tady a s ním i motorkáři s cyklisty, kteří se vracejí na silnice. První vyjížďky...

Viladomy U Mlýna: Bydlení v zeleni s duší staré Prahy

Jiná města o tom teprve sní, ale Praha už to má. O čem je řeč? O skloubení...

Písecko zasáhlo zemětřesení. Seismická stanice Kašperské Hory naměřila 3,2 stupně

Jihočeský kraj ve čtvrtek večer zasáhlo zemětřesení o magnitudě 3,2 stupně Richterovy škály v blízkosti obce Mirotice,...

Útoky na novináře v Česku sílí. Institut vyzývá politiky: Nepodněcujte k...

Útoky na české novináře se stávají každodenní realitou, varuje průzkum Českého výboru International Press Institute a agentury...

Co se stane v Arktidě, nezůstane v Arktidě. Vědci varují před...

Tání ledu v Arktidě může odhalit i dávno zapomenuté hrozby. Vědci bijí na poplach: pod permafrostem mohou...

Rychlou jízdu Turka vyšetřují dálniční policisté. Může přijít o řidičák

Europoslanec Filip Turek se dostal do hledáčku dálniční policie kvůli rychlé jízdě. Na sociálních sítích sám zveřejnil...

Ministři nepřišli na interpelace. „To je chování ve stylu totalitních manýrů,“...

Čtvrteční interpelace v Poslanecké sněmovně se nekonaly. Ani jeden ministr vlády Petra Fialy se nedostavil, to opozici...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA