Po setmění Česko opět ozáří polární záře. Očekává se geomagnetická bouře o síle až G5

V noci ze soboty na neděli jsme moc štěstí na pozorování polární záře neměli. Naděje ale podle meteorologů z ČHMÚ stále existuje. V neděli večer a v noci Česko opět ozáří fascinující polární záře. NOAA předpokládá, že by Zemi mohla zasáhnout geomagnetická bouře o síle G4 nebo dokonce až G5.

Reklama

„Čekáme totiž na příchod materiálu z největší erupce X5.8, ke které došlo na Slunci včera k ránu. NOAA předpokládá, že následkem impaktu z této erupce by mělo opět dojít opět k geomagnetické bouři síly G4 nebo dokonce až G5,“ uvedl na síti X Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Prakticky tedy není vůbec vyloučeno, že by mohl být zopakovaný páteční scénář. Pozorovatelé napříč Českem se tak pravděpodobně dočkají silnější polární záře.

Přesný čas dopadu geomagnetické bouře podle ČHMÚ nelze předem stanovit. „I nadále platí, že pro dobré pozorování je nutné být pod co nejtmavší oblohou s dobrým výhledem na severní obzor,“ doporučují pracovníci ČHMÚ.

Přívětivou zprávou je i to, že noc v České republice by měla být podle meteorologů jasná nebo skoro jasná.

„Geomagnetická bouře je významná porucha zemské magnetosféry, ke které dochází při velmi účinné výměně energie ze slunečního větru do kosmického prostředí obklopujícího Zemi,“ popsal NOAA na svých webových stránkách.

Geomagnetické bouře jsou následkem výkyvů slunečního větru, které způsobují velké změny proudů, plazmatu a polí v zemské magnetosféře.

Aurora borealis, neboli polární záře, je jedním z nejúchvatnějších jevů na noční obloze, které jsou obvykle pozorovány v oblastech blízko polárního kruhu. V nižších zeměpisných šířkách může být tato polární záře zaměněna za osvětlení měst, což může vést k omylu u méně zkušených pozorovatelů.

Jakub Rozehnal, ředitel organizace Planetum, která spravuje pražské planetárium a hvězdárny, vysvětluje, že pravost polární záře lze snadno ověřit pomocí fotoaparátu chytrého telefonu.

Fotografie pořízená mobilem může odhalit barvy, které nejsou lidským okem snadno rozpoznatelné. Někdy mohou být na snímku vidět i specifické barevné sloupy, což je další důkaz existence fenomenálního přírodního jevu.

Autor: Jan Votruba

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama