Nad Českem byla k vidění nejsilnější polární záře za poslední dvě desetiletí

Geomagnetická bouře dorazila v pátečních večerních hodinách k Zemi. Nad Českem tak byla pozorovatelná silná polární záře. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu se jednalo o nejsilnější bouři za poslední dvě desetiletí. Silnou polární záři způsobila mimořádně eruptivní aktivita Slunce, která se objevila v posledních dnech.

Reklama

„Že by záře mohla být tento víkend vidět, odborníci očekávali,“ uvedla ČTK. V pátečních večerních hodinách byla polární záře pozorovatelná pouhým okem. Nejlépe byla viditelná ve větší vzdálenosti od velkých měst, kde byla obloha tmavá a nebyla rušena světelným smogem.

Polární záře nad Českem

„Se setměním už je zřejmé, že polární záře je vidět velmi silně. Její intenzita se může ale velmi rychle průběžně měnit,“ uvedl v nočních hodinách ČHMÚ. Později meteorologové doplnili, že se jedná o nejsilnější polární záři za posledních 21 let.

Podle příspěvků na sociálních sítích, kteří sdíleli snímky polární záře, je zřejmé, že byla viditelná v Plzni, Děčíně, Karlových Varech, Českém Krumlově, na severní Moravě, v Olomouci, ale dokonce i v Brně a na Blanensku.

„V nocích z pátku na sobotu a ze soboty na neděli jsou šance k zaznamenání či i spatření polárních září ze středních zeměpisných šířek, tedy i z Česka a Slovenska. Důvodem je bouřlivá aktivita Slunce, které za poslední den vyprodukovalo deset silných erupcí. Oblaky plazmatu by měly zasáhnout naši planetu v průběhu pátečních nočních hodin a způsobit geomagnetické bouře trvající pravděpodobně přes celý víkend,“ uvedl už dříve astronom Petr Horálek z Fyzikálního ústavu v Opavě.

Polární záře, které lze z naší republiky většinou pozorovat, nebývají tak silné. Pozorovatelé bez zkušeností si je podle Horálka mohou dokonce splést se světelným smogem nebo červánky.

Polární záře patří mezi nejkrásnější přírodní úkazy na obloze a celkem běžné jsou v polárních oblastech, kde jsou viditelné po celé obloze. „V Česku a na Slovensku nečekejte jasné záře jako v severských oblastech, obvykle jsou zaznamenatelné jen fotograficky a očima je těžké je spatřit, mimo jiné i kvůli přemíře škodlivého světelného znečištění z měst,“ dodal Horálek.

Geomagnetická bouře i o víkendu

Geomagnetická bouře by měla podle úřadu NOAA pokračovat i o víkendu. Úřad NOAA vydal varování před geomagnetickou bouří i na sobotu 11. května. „Další sluneční erupce by mohly způsobit, že geomagnetické bouře přetrvají i přes víkend,“ uvádí NOAA na svém webu.

NOAA dále varuje před možnými výpadky systému satelitní navigace GPS či distribuce elektrické energie.

Připomeňme, že poslední silná geomagnetická bouře, která zasáhla Zemi, byla zaznamenána v roce 2003. V tomto roce došlo k výpadku elektřiny ve Švédsku a k poškození transformátorů v Jihoafrické republice.

Autor: Lenka Michálková, ČTK

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama