REKLAMA

Britové chtějí zjistit, kolik je v zemi ježků. Živočichy bude sledovat umělá inteligence

Ve Velké Británii se odborníci pomocí průkopnického projektu s využitím umělé inteligence pokusí zjistit, kolik je v zemi ježků a proč jich ubývá. Umělá inteligence (AI) bude ke sledovaní jejich populace využita poprvé, píše list The Guardian.

REKLAMA

„Snímky pichlavých savců, kteří se potulují po městských parcích, soukromých zahradách, lesích a zemědělských pozemcích, pořídí kamery a následně je vyfiltruje umělá inteligence vycvičená k rozlišování mezi volně žijícími zvířaty a lidmi,“ uvedla ČTK.

Následně fotografie vyhodnotí dobrovolníci, kteří vyberou ty, na nichž jsou ježci, a pošlou je analytikům, kteří zaznamenají jejich počet a místo výskytu.

Národní program monitoringu ježků (NHMP) doufá, že pomocí této metody bude schopen vytvořit odhady ježčí populace v různých biotopech po celé zemi. Chce také ukázat, jak se meziročně mění, a časem poskytnout i přibližný počet ježků v celém Spojeném království.

Program umožní získat zásadní poznatky o faktorech, které způsobují pokles ježčí populace, uvedly Britská společnost pro ochranu ježků (BHPS) a organizace People’s Trust for Endangered Species (PTES). Ochránci přírody podle nich díky tomu budou moci zavést praktická opatření, aby se pokusili pokles zvrátit.

REKLAMA

„Víme, že ježci se potýkají s problémy, zejména na venkově, ale než budeme moci zavést praktická opatření na jejich ochranu, musíme pochopit, kde se nacházejí a proč jich ubývá,“ uvedla koordinátorka programu Henrietta Pringleová.

„Každý má ježky rád, ale uvědomujeme si, že ne každý je schopen jim ve volné přírodě pomoci. Stát se pozorovatelem v rámci Národního programu monitoringu ježků je skvělý způsob, jak se může zapojit každý. Nyní mohou z pohodlí domova pomáhat i ti, kteří mají problémy s pohybem, nemají zahradu nebo třeba studují na univerzitě či vysoké škole,“ řekla šéfka BHPS Fay Vassová.

„Pomoc ježkům nebyla nikdy jednodušší a dostupnější, takže opravdu doufáme, že se zapojí lidé ze všech vrstev společnosti,“ dodala.

Zdroj: ČTK

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Elon Musk staví největší superpočítač světa s AI. Problém? Elektřina

Elon Musk a jeho xAI chystají v Memphisu něco obrovského – superpočítač Colossus s AI, který má...

Lenka Bradáčová se stala nejvyšší státní zástupkyní

Lenka Bradáčová se v úterý oficiálně ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně. Dosavadní pražská vrchní žalobkyně tak nahradila...

Máte svůj domov skutečně v bezpečí?

Domov je obvykle považován za útočiště a často jediné klidné místo v každodenním shonu. Ale co když...

Postavit si studnu bude od srpna levnější. Zlevní poplatek

Od srpna letošního roku se výrazně sníží poplatky za povolení ke stavbě studní a menších čističek odpadních...

Nejlepší kožené boty a mokasíny na jaro 2025

Přicházející jaro otevřelo dveře botám stylovějšího rázu a notnou dávkou elegance – a přesně to splňují kvalitní...

Žloutenka typu A na vzestupu. Případů nemoci špinavých rukou přibývá

V České republice letos výrazně přibylo případů žloutenky typu A, lidově nazývané nemoc špinavých rukou. Od začátku...

Evropská raketa Spectrum explodovala pár vteřin po startu

Německá společnost Isar Aerospace v neděli otestovala svou raketu Spectrum, která krátce po startu z kosmodromu Andøya...

Zaměstnanci se v práci kvůli mobilům flákají

Kdo by to byl řekl, že za flákáním v práci nestojí jen neustálé scrollování na sociálních sítích?...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA