REKLAMA

Umělá inteligence způsobí obrovský nárůst elektronického odpadu

Vědci bijí na poplach. Rychlý rozmach umělé inteligence přináší nečekané hrozby pro životní prostředí. Nová studie odhalila, že generativní umělá inteligence, tedy technologie jako je ChatGPT, způsobí skokový nárůst elektronického odpadu.

REKLAMA

Podle studie Čínské akademie věd a Reichman University v Izraeli hrozí, že do roku 2030 bude umělá inteligence odpovědná za více než 5 milionů tun elektronického odpadu, což představuje vážný dopad na životní prostředí.

Za tímto drastickým zvýšením stojí enormní výpočetní výkon potřebný pro chod AI, která využívá obrovské množství dat. AI aplikace využívají pro složitá řešení úkolů nejen ohromné ​​množství energie, ale také hardware, který musí být kvůli rychlému technologickému pokroku neustále modernizován – což generuje stále více elektronického odpadu.

„AI vyžaduje značné výpočetní zdroje, což vyžaduje rozsáhlý výpočetní hardware a infrastrukturu,“ poznamenávají autoři zmíněné studie, která byla publikována v prestižním časopise Nature Computational Science.

Vedoucí výzkumného týmu Peng Wang, expert na zdroje, analyzoval pravděpodobný scénář vývoje a souvisejícího elektronického odpadu až do roku 2030. Na základě různých modelů předpověděl, že scénář s vysokou mírou by mohl ročně vyprodukovat až 2,5 milionu tun odpadu – což odpovídá množství jednoho mobilního telefonu na osobu.

REKLAMA

Velký rozmach AI přinese i velké množství nebezpečného odpadu. Při scénáři maximálního rozšíření by mohl elektronický odpad z AI obsahovat až 1,5 milionu tun obvodových desek a půl milionu tun baterií s toxickými látkami, jako je olovo nebo rtuť.

Už v roce 2023 rozvoj technologie umělé inteligence vyřadila přibližně 2600 tun elektronického odpadu. Tento objem je sice zlomek z celku elektronického odpadu, který se globálně očekává do roku 2030, ale rychlý vývoj AI naznačuje, že tento podíl rychle poroste.

Vědci upozorňují na možnosti, jak tuto ekologickou zátěž zmírnit. Doporučují přechod k oběhovému hospodářství – tedy prodloužení životnosti současného hardwaru a maximalizaci recyklace. Podle studie by zavedení recyklačních strategií mohlo snížit budoucí elektronický odpad související s AI až o 86 procent.

Autor: Jan Brož

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Ukrajinou otřásá korupční kauza na ministerstvu obrany. Zmizelo téměř půl miliardy...

Ukrajinské ministerstvo obrany čelí rozsáhlé korupční aféře. Podle Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny (NABU) došlo ke zpronevěře více...

Meteorologové vydali na víkend předběžnou výstrahu. Vrátí se mráz i sníh

Zatímco v pátek nás ještě čeká počasí připomínající jaro, už v sobotu dorazí studená fronta, která výrazně...

Myslí AI jako člověk? Odpověď na tuto otázku odhaluje zajímavá studie

Umělá inteligence dokáže ohromit svými odpověďmi, ale myslí skutečně jako člověk? Nová studie odhaluje, že i ty...

Dámské halenky – široké možnosti stylingu

Dámské halenky představují důležitý prvek každého šatníku. Díky široké škále střihů a designů je lze snadno přizpůsobit...

Herecký svět smutní. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík

Herecký svět přišel o výjimečnou osobnost. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík, nezaměnitelný hlas českého divadla...

Češi cestující do Británie potřebují novou registraci ETA. Návod, jak na...

Od dubna 2025 musí Češi před cestou do Velké Británie vyplnit novou registraci ETA. Poradíme vám, jak...

Elon Musk staví největší superpočítač světa s AI. Problém? Elektřina

Elon Musk a jeho xAI chystají v Memphisu něco obrovského – superpočítač Colossus s AI, který má...

Lenka Bradáčová se stala nejvyšší státní zástupkyní

Lenka Bradáčová se v úterý oficiálně ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně. Dosavadní pražská vrchní žalobkyně tak nahradila...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA