Bestie z východu aneb Beast from the East. V nadcházejících zimních měsících se může Evropa potýkat s intenzivním meteorologickým fenoménem, který je obecně označován jako „Bestie z východu“. Odborníci předpovídající počasí tvrdí, že některé země mohou být zasaženy silnými sněhovými bouřemi nebo dlouhodobými mrazy. Česká republika by také mohla být postižena těmito nepříznivými podmínkami. Web The Mirror podrobněji informuje o možných důsledcích spojených s přítomností arktického vzduchu v Evropě.
Podle zpráv z The Mirror se nám blíží tuhá zima. Experti z Met Office upozorňují, že to nebude první příchod takzvané „Bestie z východu“ do Evropy, a vzpomínají na situaci, která nastala před pěti lety.
V únoru 2018 se studený arktický vzduch rozšířil do většiny evropských zemí. Extrémně nízké teploty tehdy způsobily desítky úmrtí. Slovensko mělo po Polsku druhý nejvyšší počet obětí, jak uvádí web Zregiónu.sk.
Celkem sedm lidí tehdy zemřelo na podchlazení, většinou šlo o bezdomovce, kteří přespávali venku v mrazivém počasí. Nyní se obáváme podobného scénáře – mrazivé teploty by mohly nastat již v polovině listopadu.
Podle odborníka Jamese Maddena by mohla charakteristická meteorologická událost zvaná „Bestie z východu„, ovlivnit počasí po dobu několika měsíců. Tento scénář by se mohl uskutečnit, pokud by došlo k významnému nárůstu teploty vzduchu ve výšce 30 kilometrů nad severním pólem.
Bestie z východu a polární vír
Stratosférické oteplování je spojeno s tvorbou polárního víru. Následné zvýšení teploty pak může vyvolat velmi chladné období v různých evropských zemích. Madden uvádí, že vír je nejintenzivnější v listopadu a prosinci, kdy je atmosféra nejchladnější. V lednu a únoru by mohlo dojít k dalšímu oteplování stratosféry. Přestože meteorologové nevydali konkrétní předpověď, vliv „Bestie z východu“ na naše počasí nelze vyloučit.
Ne vždy je tento meteorologický jev brutální. Když se „Bestie z východu“ objeví, nemusí to nutně vést k extrémním povětrnostním podmínkám. Například v roce 2019 došlo k náhlému oteplování stratosféry, ale na počasí ve Velké Británii a severozápadní Evropě to mělo jen malý dopad.