Levné nákupy oblečení, elektroniky a dalších drobností z oblíbených čínských e-shopů jako TEMU, Shein a AliExpress se brzy stanou minulostí. Evropská komise se totiž rozhodla rázně zakročit proti přílivu levného zboží z Číny a chystá se zavést nová cla a daně, a to i v případě, že hodnota zásilky nepřesahuje dosavadní limit 150 eur.
Důvodem tohoto kroku je snaha omezit dovoz zboží, které často nesplňuje evropské standardy kvality a bezpečnosti, a zároveň ochránit evropské prodejce před neférovou konkurencí. Komise argumentuje tím, že čínské e-shopy těží z dumpingového cenotvorby, státních dotací a daňových úniků, čímž poškozují evropské firmy, které musí dodržovat přísnější pravidla.
„Minulý rok překročilo hranice Evropské unie přibližně 4,6 miliardy levných produktů z Číny,“ uvádí se v prohlášení Evropské komise. „Problémem je, že množství zboží nesplňuje regulace EU. Objevuje se mnohem více škodlivých produktů, které ohrožují zdraví a bezpečnost spotřebitelů.“
Komise se obává, že nízká cena a snadná dostupnost zboží z Číny vede k vytlačování evropských výrobců z trhu a k poklesu kvality produktů dostupných spotřebitelům. Zároveň upozorňuje na rizika spojená s ochranou osobních údajů, protože čínské e-shopy často shromažďují a zpracovávají data o svých zákaznících v rozporu s evropskou legislativou.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Recept na cheesecake ze tří ingrediencí
Kromě zavedení celních a daňových poplatků chce Komise zavést i mechanismy, které ochrání spotřebitele před sledováním a zneužíváním jejich dat čínskými e-shopy. Zvažuje se také zavedení administrativního poplatku za každý balíček, nová daň z příjmů pro platformy jako TEMU nebo povinnost čínských e-shopů registrovat se v EU a dodržovat evropské předpisy.
„Online nakupování se těší stále větší popularitě a proto musíme zvýšit naše snahy o zabránění vstupu do EU produktům, které nesplňují naše bezpečnostní regulace,“ říká Maroš Šefčovič, místopředseda Evropské komise. „Zároveň musíme zajistit férové podmínky pro evropské podniky a ochránit spotřebitele před nekalými praktikami.“
Nová pravidla by mohla vstoupit v platnost již brzy. Pro spotřebitele to bude znamenat zdražení zboží z oblíbených čínských e-shopů. Otázkou zůstává, jaký dopad budou mít tato opatření na konkurenceschopnost evropských prodejců a zda se podaří omezit dovoz nekvalitního a nebezpečného zboží z Číny. Komise se nicméně zavázala k důsledné kontrole a vymáhání nových pravidel. Zvažuje se i využití umělé inteligence k monitorování a odhalování potenciálně nevyhovujících produktů.
Zatímco někteří experti vítají kroky Komise jako nezbytné pro ochranu evropského trhu a spotřebitelů, jiní varují před možnými negativními dopady na ceny a dostupnost zboží pro spotřebitele. Obávají se také, že by tato opatření mohla vést k odvetným krokům ze strany Číny a k eskalaci obchodního napětí mezi EU a Čínou.
Jisté je, že nová pravidla výrazně ovlivní nakupování na internetu a přinesou změny pro spotřebitele i prodejce.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Dovolená v Chorvatsku: Vysoké ceny ohrožují turistický ruch, varuje tamní premiér