Život mezi manipulátory

Stát se cílem manipulace je snadné, a dokonce si toho vůbec nemusíme všimnout. Manipulátoři využívají své charisma a schopnost najít silné i slabé stránky svých obětí a využít je ve svůj prospěch.

REKLAMA

S manipulativním chováním se nemusíte potkat jen v partnerském vztahu. Obětí manipulace můžete být v práci, v rodině, mezi přáteli… Důležité je si to uvědomit a nenechat se zneužívat.

Co to vlastně je

Manipulativní chování lze definovat jako jednání, které člověk používá k získání vlivu nebo kontroly nad druhým. Typické je pro vztahy s fyzickým či psychickým násilím, pro nezdravé pracovní prostředí, i pro jiné nevyrovnané vztahy.

Může se projevovat například lhaním, obviňováním, přehnanou kritikou, odpíráním komunikace, snahou vyvést manipulovanou osobu mimo její komfortní zónu apod. Manipulátor se může snažit vyvolat v manipulovaném pochybnosti až zmatek, nebo na něj přenést pocit viny. Manipulátoři se také často snaží vyhnout konfliktům nebo skrýt své skutečné záměry, přičemž neberou v úvahu potřeby ostatních. Mohou také maskovat nedostatek schopností či sebevědomí, nebo se snaží získat moc a autoritu.

Manipulace v zaměstnání

Od kolegů nebo nadřízených se vám může dostat jak lichotek, tak neoprávněné kritiky s cílem donutit vás udělat něco, co by sice měli vypracovat oni, ale do čeho se jim nechce, nebaví je to, nebo to neumí. Chystáte se třeba domů, když přiběhne kolegyně, že něco nestihla, ale musí nutně odejít za nemocnou matkou. Ověřit si, zda je to pravda, zpravidla nemáte šanci. Takže máte dvě možnosti, buď ji politovat a udělat práci za ni, nebo ji politovat a odejít. Ale tím to nemusí skončit. Manipulátorka nasadí tvrdší kalibr, když vás začne chválit, jak právě tuhle práci umíte vy nejlépe a jak vás za to všichni chválí. Odolat bývá těžké.

Citová manipulace

Podobně to může být i ve vztazích. Citová manipulace může způsobit, že oběť začne pochybovat o tom, co se kolem ní děje, podléhá pochybnostem a strachu a ztrácí důvěru v sebe i své blízké. Ve finále to může způsobit až ztrátu racionálního uvažování. Můžete čelit lhaní, překrucování faktů, citovému vydírání, tzv. milostnému bombardování, pasivně-agresivnímu chování, ale také urážkám, ponižování nebo krutému humoru. Citovému vydírání můžete čelit také v práci.

Specifický jazyk manipulátorů

Typickým příkladem manipulativního jazyka jsou třeba fráze:

  • „Nevím, o čem to mluvíš. Musel sis to vymyslet.“
  • „Kdyby ti na mně opravdu záleželo a věřil bys mi, takže bychom se o tom vůbec nebavili.“
  • „Jsi tak sobecká. Hádáme se jen kvůli tobě.“
  • „Jestli se té večeře nezúčastníš, ukážeš, jak málo ti záleží na vlastní kariéře.“

Jak poznat manipulátora

Manipulátoři mohou používat úplatky či pobídky, aby získali to, co chtějí, nebo naopak lidi zastrašovat. Pomocí lichotek a důvěrností si mohou někoho zavázat s tím, že od něj později dostanou to, co budou chtít, nebo naopak využívat svého pozice a moci, aby zhoršili postavení těch, které chtějí ovládat. Baví je vyvolávat konflikty a stavět lidi proti sobě. Jako bystří pozorovatelé využívají existující slabiny a konflikty ve skupinách. Velmi často si hrají na oběť, aby ve svém okolí vzbudili soucit. Nutno podotknout, že někteří lidé využívají takové praktiky nevědomě, hlavně v případě, že tak získávají, co chtějí.

Jak jim odolat

Manipulátoři často používají velmi rafinované techniky, abyste jim odolali, uvědomte si své slabiny a nenechte jiné, aby je používali proti vám. Takovou slabinou může být snaha pomáhat jiným i na svůj úkor, důvěřivost, snaha omlouvat chyby jiných, nízké sebevědomí nebo citová závislost na druhých. Pokud některou z nich máte, naučte se s ní pracovat.

Je důležité rozpoznat lidi, kteří mají manipulativní sklony. Uvědomění si této skutečnosti je prvním krokem k tomu, abyste se manipulaci vyhnuli. Všímejte si chování lidí kolem sebe a dávejte pozor na ty, kteří neberou ne jako odpověď a prosazují jen své zájmy, omlouvají škodlivé chování, vyvolávají pocit viny a umí se dokonale přetvařovat. V případě, že se takovým lidem nemůžete vyhnout, sledujte jejich chování. Věnujte pozornost nejen tomu, co říkají a dělají, ale i tomu, co vynechávají. Když pochopíte jejich taktiku, naučíte se jí bránit.

Buďte asertivní. Pochopení druhých nesmí jít proti vám. Stanovte si nepřekročitelné hranice, a to i s ohledem na dřívější manipulace, kterým jste čelili. Nenechte se manipulátorem rozptýlit a trvejte si na svém. Je možné, že si s tím sami neporadíte. V takovém případě není ostudou poradit se s odborníkem, případně podstoupit vhodnou terapii.

Autor: Mirka Nová – NašeTéma. Zdroj: Verywell Health, Mind Tools, Wikipedia

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA