Nová studie španělských vědců odhalila šokující množství mikroplastů, které se uvolňují z běžných čajových sáčků. Pití oblíbeného nápoje se tak může stát nebezpečným koktejle s mikročásticemi, varují vědci.
Ranní šálek čaje, rituál mnoha z nás, se možná brzy stane noční můrou. Nová studie Autonomní univerzity v Barceloně (UAB) totiž odhalila alarmující zjištění: z čajových sáčků se do horké vody uvolňují miliardy mikro a nanoplastů. A to není vše. Vědci dokonce prokázali, že tyto miniaturní částečky pronikají až do lidských buněk!
„Podařilo se nám inovativně charakterizovat tyto znečišťující látky pomocí nejmodernějších technik,“ vysvětluje mikrobioložka Alba García-Rodríguez z UAB.
Miliardy neviditelných částeček
Španělští vědci podrobili zkoumání běžně dostupné čajové sáčky z různých materiálů. Výsledky jsou šokující: polypropylenové sáčky uvolňují neuvěřitelných 1,2 miliardy částic na mililitr! Celulózové sáčky na tom nejsou o moc lépe – „vypouštějí“ 135 milionů částic na mililitr. A i sáčky z nylonu-6 obsahují 8,18 milionů částic na mililitr.
Pro představu: průměr těchto mikročástic se pohybuje v řádu desítek až stovek nanometrů. Pro srovnání, lidský vlas má průměr zhruba 75 tisíc nanometrů. Jde tedy o neviditelné částečky, které s každým douškem čaje nevědomky polykáme.
Pronikají až do buněčných jader!
Nejznepokojivější je ale zjištění, že tyto mikroplasty nekončí jen v našem trávicím traktu. Vědci zkoumali interakci těchto částic s lidskými střevními buňkami a zjistili, že některé z nich byly absorbovány do buněk produkujících hlen a dokonce pronikly až do buněčných jader!
„Polymerní složení MNPL výrazně ovlivňuje jejich biologické interakce, což vede k různému zacílení a působení na orgány, tkáně a buňky,“ uvádějí autoři studie publikované v odborném časopise Chemosphere.
Zdravotní rizika a volání po regulaci
Akumulace mikro a nanoplastů v těle může podle vědců vést k vážným zdravotním problémům, jako je genotoxicita, karcinogenita a imunitní reakce. Důkazy také spojují požitý plast se stavy, jako je zánětlivé onemocnění střev.
Vzhledem k masivnímu používání plastů v obalech potravin, včetně čajových sáčků, odborníci volají po zavedení standardizovaných předpisů, které by minimalizovaly zdravotní rizika pro spotřebitele.
„Vědecký výzkum a tvorba politik se musí zabývat výzvami, které představuje kontaminace MNPL, aby byla zajištěna bezpečnost potravin a blaho spotřebitelů,“ varují španělští vědci.