Francie je rájem milovníků sýrů. Zvu vás na sýrovou dávku informací a zajímavostí ke Dni milovníků sýrů, který se slaví 20. ledna.
V každém regionu této země objevíte jedinečné druhy – různých chutí, tvarů a velikostí. Před mnoha lety generál de Gaulle řekl, jak je těžké řídit zemi s 246 druhy sýra. Dnes jich tam koupíte přes pět set. Víte, kde se berou dírky ve žlutém sýru nebo které sýry odstraňují únavu a stres?
Francie – hlavní město sýrů světa
Francie je světový lídr ve výrobě sýrů, vyrábí přes 500 druhů. Lidé ve Francii zkonzumují 25 kilogramů sýra ročně. Názvy sýrů, které lidé na celém světě znají a milují, nejčastěji pocházejí z názvů měst, kde se vyrábějí. To je případ sýrů Brie a Camembert. A když už jsme u Camembertu, tento sýr vytvořila žena, Marie Harel. V roce 1791 dostala recept na Brie od kněze, který se skrýval na farmě. Upravila recepturu, přidala plísňové bakterie a tak vznikl jeden z nejoblíbenějších sýrů.
Nizozemsko je také známé svým sýrem. Právě z této země pochází Gouda. Sýr se nevyrábí přímo tam, ale v okolních vesnicích a prodával se v Goude. Přestože od té doby uplynula staletí, místí obyvatelé stále obnovují starý trh, kde se ceny vyjednávají ve starém stylu.
Po celém světě je také známý sýr Halloumi, bílý polotvrdý kyperský sýr v solném nálevu. Vyrábí se z ovčího mléka nebo vhodné směsi ovčího, kravského a kozího mléka s přídavkem máty. Svou chutí láká i Gorgonzola, měkký, zrající modrý sýr z italské oblasti Lombardie. Pokud milujete pizzu, milujete také jemnou, krémovou mozzarellu. Pochází z města Aversa z regionu Kampánie. Vyrábí se z vysoce kvalitního buvolího mléka a skladujete se ve speciální syrovátce. Jeho nejoblíbenější odrůdou je Mozzarella di Bufala, která se vyrábí pouze v regionu Kampánie.
Většina zemí má svůj oblíbený sýr. Angličané mají dokonce soutěž tzv. Cooper´s Hill Chesse-Rolling and Wake, kdy kutálejí sýr z kopce a pak pronásledují své protivníky za válející se pochoutkou. Uprchlý sýr je 4kilogramový Double Gloucester.
Sýrová tajemství
Sýr se může jevit jako produkt, o kterém víme téměř všechno. A přesto, skrývá mnohá tajemství. Jedním z nich je vznik děr v sýru. Tuto záhadu rozluštili švýcarští vědci. Ukázalo se, že jsou způsobeny mikroskopickými částečkami sena padajícími do mléka pří dojení. Tyto částice uvolňují plyny během fermentace, které způsobují otvory v sýru.
A co je uvnitř otvorů sýrů? Oxid uhličitý, který uvolňují bakterie živící se kyselinou mléčnou. V dnešní době si sýr bez děr neumíme představit, ale v minulosti se ho lidé snažili vyrábět tak, aby děr bylo co nejméně. Byly vnímány jako vada výrobku.
Sýrové zajímavosti, aneb věděli jste, že…?
Astronaut Andre Kuipers z Nizozemska, který si nedokázal představit život bez svého oblíbeného sýra, požádal NASA, aby mu dovolila vzít 15 kg jeho pochoutky do vesmíru?
„Andre je velmi nadšený chutí našeho sýra, a tak nám poslal zprávu, jestli bychom se nemohli domluvit s vedením vesmírného programu a poslat mu ho trochu tam nahoru,“ uvedla mluvčí sýrařské firmy Henriette Westlandová. Jeho přání bylo vyslyšeno.
Pro mnohé gurmány jsou sýry jako umělecká díla, o čemž svědčí i jejich cena. Nejdražší sýr na světě stojí až tisíc euro za kilogram. Jedná se o sýr Pule. Tajemství jeho jedinečné chuti spočívá ve specifickém druhu oslů, jejichž mléko se používá k jeho výrobě. Jejich velmi málo, proto je množství sýra omezené, což ovlivňuje jeho hodnotu.
Přestože je sýr poměrně kalorický, určitě se vyplatí ho jíst. Nejen kvůli nutričním hodnotám. Žlutý sýr zlepšuje vaši pohodu. Vědci prokázali, že obsahuje tryptofan – aminokyselinu, která posiluje nervový systém a podílí se na produkci serotoninu, hormonu štěstí. Důležité je, že žlutý sýr obsahuje více vápníku než tvaroh.
Francouzi, milují sýr
Francouzi věří, že každé jídlo by mělo končit kouskem sýra! Nejčastěji se podává několik kusů sýra různých druhů. Takové sýrové prkénko se nejčastěji podává s chlebem, někdy salátem a lehkou omáčkou… Začíná se jemnými odrůdami a končí se pikantními. Nejlepším nápojem ke spojení se sýrem je víno. K ostrým, modrým sýrům se podle francouzských tradic hodí silné, spíše červené víno, k jemným sýrům lehké víno. Tradičně by víno mělo pocházet ze stejné oblasti jako sýr. Tak „Bon appétit!“ jak říkají Francouzi.
Autor: Renáta Šestáková – NašeTéma. Zdroje: FROMAGESdeFRANCE, Tasteatlas.