Létající taxi je blízkou budoucností! V Británii začala výstavba prvního letiště pro létající taxi, které by mohlo vyřešit dopravní zácpy. Jak to celé bude fungovat a kdy se proletíme?
Odpověď na otázku, jak omezit dopravní zácpy, není jednoduchá. Odborníci mají různé návrhy, ale když máme situaci jako v Praze, kde je infrastruktura zastaralá a počet aut neustále roste, zdá se nemožné najít řešení přes noc.
Pokud jsou silnice přetížené, je jedním z řešení přesunout přepravu osob pod zem. Stavba dalších úseků metra je ale extrémně nákladná a zdlouhavá. Zdá se proto jednodušší přesunout část dopravy do vzduchu.
Stále více společností testuje létající taxi, které by mohlo být součástí řešení pro snížení dopravních zácp. Ukazuje se, že jde o ideální dopravní prostředek na kratší vzdálenosti. Taková letadla nepotřebují klasickou dráhu, protože mohou vzlétat a přistávat vertikálně (VTOL – Vertical Take-Off and Landing, pozn. red.). Většina testovaných letadel má elektromotory, takže by hluk neměl být velký problém.
Aby se ale tyto vize staly skutečností, je potřeba mnoho technologických testů a také infrastruktura, která je podpoří. Právě na takové infrastruktuře pracuje společnost Skyports Infrastructure, která staví letiště pro létající taxíky (někdy se jim říká také vertiporty, pozn. red.). Jeho výstavba již začala u města Bicester severně od Oxfordu ve Velké Británii. Letiště bude stát naproti stávajícímu letišti.
Společnost Skyports Infrastructure uvádí, že půjde o první zónu, která bude zcela bezpečná pro testování letadel s vertikálním vzletem a přistáním. Zpočátku se veriport využije k testování různých forem dopravy, které nepotřebují dlouhou dráhu. Budou se zde testovat i létající taxíky.
Nečekejte auta s křídly, ale spíše osobní drony s více vrtulemi, které umožní vertikální i horizontální pohyb. Jeden typ testovaného dronu má místo pro pilota a čtyři cestující s jejich zavazadly. Tato doprava se jeví jako ideální pro cesty z letišť, která se obvykle nacházejí mimo města, do center měst. Cesta, která obvykle trvá 30 až 40 minut, by se tak mohla zkrátit na pouhých 10 minut.
„Zařízení, jako je toto, jsou klíčem k bezproblémové integraci elektrických letadel VTOL do našeho vzdušného prostoru,“ uvedla krátce pro NašeTéma.cz společnost Vertical Aerospace, která vyvíjí vlastní letadla VTOL.
Než budou létající taxíky běžně dostupné, bude to ještě nějakou dobu trvat. Do této formy letecké dopravy a infrastruktury se ale investuje čím dál více, takže se každým dnem přibližujeme k novému způsobu dopravy. Není těžké si domyslet, že tato doprava nebude levná a alespoň zpočátku bude dostupná jen pro movitější cestující.