Štít neviditelnosti už se prodává, do pláště Harry Pottera má ještě daleko

Být neviditelný by si přál asi každý. Plášť Harryho Pottera si sice ještě koupit nemůžeme, ale štít, který ohýbá světlo a zkresluje realitu, už ano. Informoval o tom David Nield na webu Science Alert.

Reklama

Od výzkumu k reálnému produktu vedla několikaletá cesta. Na začátku všeho byla studie vědců z Pennsylvania State University inspirovaný kamufláží, kterou používá určitý druh hmyzu.

Vědci zkoumali tzv. brochosomy. To jsou malé výměšky hmyzu z čeledi křískovitých (latinsky Cicadellidae), které hovorově označujeme jako skákající hmyz. Můžete se setkat i označením pidikřísci. „Věděli jsme, že naše syntetické částice mohou díky své struktuře být zajímavé z optického hlediska. Povrch částic se chová jako metamateriál, což je typ materiálu používaný v maskovacích zařízeních,“ uvedl jeden z autorů studie profesor Tak-Sing Wong.

Zmíněá studie zjistila, že brochosomy umožňují křískovitým a jejich vajíčkům splynout s pozadím. Brochosomy jim tak pomáhají chránit se před hlavními predátory, kteří je ohrožují, například před beruškami. Vědci ale museli přírodě trochu pomoci. „Problémem bylo, že křískovití produkují jen velmi málo tohoto sekretu a je velmi obtížné ho sbírat. V laboratoři jsme ale vyrobili dostatečné množství na to, abychom mohli jejich (brochosomů, pozn. red.) optické vlastnosti prozkoumat přístrojově,“ vysvětlil Tak-Sing Wong.

Speciální štít, který stírá hranice mezi viditelností a neviditelností, dnes již můžeme koupit. Štít je výsledkem práce britského startupu Invisibility Shield Co., který peníze na svůj projekt získal na crowdfundingové platformě Kickstarter. Vývojáři firmy tak využili vědecký výzkum k realizaci čistě praktického výrobku.

I když se u tohoto štítu nejedná o skutečnou neviditelnost, přesto ale jde o velký krok vpřed. Jedná se totiž o přesvědčivou iluzi neviditelnosti, vycházející z výše zmíněného vědeckého bádání.

Komerčně se označuje jako Invisibility Shield 2.0. Iluze je dosaženo za pomoci sofistikovaného optického inženýrství. Využívají se tzv. lentikulární čočky, díky kterým štít manipuluje se světlem. To se ohýbá od pozadí směrem k divákovi a zároveň láme od objektů za ním. Tak se vytváří dojem průhlednosti, i když za štítem lze stále rozeznat jemné obrysy.

Štít samozřejmě není dokonalý a není ani vždy a všude funkční. Nejlépe funguje v prostředí s jednotným pozadím a za horších světelných podmínek. Jeho účinnost se navíc snižuje podle toho, kde divák stojí. Komplikací může být také fakt, efekt „neviditelnosti“ funguje oběma směry. V případě, že se budete schovávat za štítem, budete muset vystrčit hlavu, abyste viděli, co se děje před štítem. Skrytý člověk tak může prozradit při vykouknutí svou polohu.

Navzdory tomu již uživatelé našli pro neviditelný štít různé uplatnění – od předvádění kouzelnických triků až po „neviditelnost“ v paintballových hrách. V praxi zřejmě nejčetnější je jeho využití pro zakrytí různých pozorovacích stanovišť. To například umožňuje výzkumníkům studovat divoká zvířata v jejich přirozeném prostředí, aniž by je svou přítomností rušili.

Výrobce Invisibility Shield Co. štít neustále vylepšuje. Poslední model už lze objednat v různých velikostech, včetně většího štítu pro několik osob. Štít je vodotěsný a recyklovatelný, protože je vyroben z kvalitního polykarbonátu. Výhodou je, že se dá snadno složit do tubusového pouzdra a přenést kamkoli potřebujete.

„Místo lepidel, kterými se dříve spojovaly vrstvy materiálu, je nyní hlavní část každého štítu vytlačována z jednoho kusu materiálu. To umožňuje průchod většího množství světla a vytváří jasnější, čistší a živější vykreslení pozadí. Zamezuje to také výskytu stop souvisejících s lepidlem, jako jsou vzduchové bubliny a pruhy. Naše nové štíty vypadají skvěle na jakoukoli vzdálenost,“ uvádějí autoři na platformě Kikstarter k poslední variantě štítu.

Pokud čekáte něco jako z pohádky nebo sci-fi, asi byste byli zklamáni. Ale výroba neviditelného štítu ukazuje cesty možného pokroku v oblasti optické technologie a jejího praktického využití.

Možná jednou svému okolí zmizíte v neviditelném plášti stejně jednoduše jako to dělával při svých dobrodružstvích ve filmu Harry Potter.

Autor: Mirka Nová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama