Co je to taktická jaderná zbraň a jaká je její síla? Rusko jich má až 2000, část je v Bělorusku

Jaderné zbraně se dělí na strategické a taktické typy, každý typ má odlišné využití a ničivé důsledky. Strategické zbraně jsou navrženy pro masivní destrukci na velké vzdálenosti, zatímco taktické jsou určeny k lokálnímu nasazení v boji. Podle americké studie má Rusko přibližně 2000 kusů taktických jaderných zbraní.

Reklama

Taktické jaderné zbraně v držení Ruska

Když se řekne „jaderný úder“, obvykle si vybavíme snímky z historie, kdy došlo k jadernému úderu na Hirošimu a Nagasaki. Někteří si možná představí rakety schopné dosáhnout cílů vzdálených tisíce kilometrů.

Nicméně podle nové americké studie, publikované na webu Federace amerických vědců (FAS), může být realita zcela odlišná. Jaderná zbraň může mít několik podob. Taktická jaderná zbraň může mít podobu dělostřeleckého granátu, nášlapné miny, gravitační bomby, hlubinné nálože, torpéda a také podobu jaderné hlavice pro ruské raketové systémy SS-26 Iskander s duálními schopnostmi.

Co je to taktická jaderná zbraň?

Taktická jaderná zbraň má za úkol v cíli výbuchu dosáhnout ve velmi krátkém časovém úseku úspěch útočné strany. Teoreticky vzato by měla dosáhnout podpory bojové operace a eliminovat nepřátelskou vojenskou jednotku v konkrétním místě boje.

Využití taktické jaderné zbraně je oproti té strategické výhodnější. Při použití strategické zbraně by to znamenalo z dlouhodobého hlediska plné omezení schopnosti vést v místě výbuchu vůbec další boj. Cílem strategických jaderných zbraní je spíše kritická infrastruktura a důležitá centra.

Taktickými zbraněmi disponuje Rusko docela v hojném počtu. Podle autorů zmíněné studie zaměřené na ruské jaderné zbraně, disponuje Rusko přibližně 2 tisíci kusy taktických jaderných zbraní. „Ačkoli je náš nový odhad nižší než v loňském roce, není to kvůli skutečnému poklesu úrovně sil, ale proto, že jsme doladili předpoklady o počtu hlavic přidělených ruským nestrategickým jaderným silám. Náš nový odhad zhruba 1 558 nestrategických hlavic je v rozmezí 1000 až 2000 hlavic, které odhadla americká zpravodajská komunita za posledních několik let,“ uvedli autoři výzkumu na webu FAS.

Ruské jaderné zbraně v Bělorusku

V březnu roku 2023 ruský prezident Vladimir Putin znovu oživil jaderné varování prohlášením, že do 1. července Rusko dokončí výstavbu „speciálního skladovacího zařízení pro taktické jaderné zbraně“ na území Běloruska (Smotrim 2023). „Od Putinova oznámení nebylo jasné, zda Rusko zamýšlí rozmístit jaderné hlavice na běloruském území za normálních okolností, nebo zda se snaží vyvinout infrastrukturu potřebnou k jejich případnému budoucímu rozmístění,“ uvedl kolektiv zmíněného výzkumu.

Podle agenturních zpráv z uplynulých měsíců je zřejmé, že část svých taktických jaderných zbraní během roku 2023 Rusko umístilo na území Běloruska.

Nicméně přesvědčivé důkazy podle odborníků prozatím nejsou k dispozici. „Dosud jsme neviděli přesvědčivé vizuální důkazy, které by přesně určily, kde jsou v Bělorusku skladovány ruské jaderné hlavice a kde je rozmístěn 12. pluk GUMO, pokud v zemi vůbec je,“ uvedla Federace amerických vědců na svém webu.

Jaká je síla taktické jaderné zbraně?

„Půlkilotunová taktická jaderná zbraň znamená ohrožení tepelnou tlakovou vlnou řekněme do kilometru od epicentra, ohrožení přímou radiací, která vzniká při výbuchu, je zhruba do kilometru a půl, a radioaktivní spad po použití takové zbraně by byl naprosto minimální,“ vysvětluje předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová pro web ČT24.

Z větší míry se taktické jaderné zbraně podle Dany Drábové svou ničivou silou ani neblíží bombám, které byly tehdy odpáleny v Hirošimě a Nagasaki.

Protože se při výbuchu taktické zbraně netvoří příliš mnoho radioaktivního spadu, je podle Drábové možné se do oblasti vrátit v řádu několika dnů. Kontaminace by byla vyšší v oblasti okolo tří kilometrů od epicentra výbuchu, větší vzdálenosti by ale neměly být výrazně zasaženy.

„I kdyby Putin byl takový grázl, že by použil taktickou jadernou zbraň na území Ukrajiny, západní Evropy ani Česka se to nedotkne,“ dodala Dana Drábová.

Ačkoli je tento typ zbraně znatelně „slabší“ než strategické jaderné zbraně, je mnohem ničivější než jiné standardně využívané například v bojích na Ukrajině.

Amerika již dříve varovala Rusko, že použití tohoto typu zbraní na Ukrajině by mělo následky. Použití jaderných zbraní není nakloněna ani Čína. „Pokud Putin použije tuto zbraň, pravděpodobně ztratí Čínu jako spojence,“ řekli v minulostii experti pro BBC.

Je nutno dodat, že taktické jaderné zbraně prozatím v žádném válečném konflitku nebyly použity.

Taktické jaderné zbraně tak kolem sebe mají jistou auru neznáma a nepředvídatelnosti. „Mám tím na mysli především rozdíl mezi jejich objektivním a subjektivním účinkem. Subjektivně můžeme například říct, že taktické jaderné zbraně existují pro použití bitevního rázu, tedy pouze jako další zbrojní prostředek určený k nasazení na bojišti proti nepřátelské ozbrojené síle, a jako takový si neklade za cíl být spouštěčem jaderného konfliktu,“ uvedl Ondřej Šupka na webu Security Outlines.

Autor: Lenka Michálková. Zdroje: ČT24, FAS, The Bulletin

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama