Bojoví roboti s AI přicházejí. Je to existenční hrozba, tvrdí kmotr umělé inteligence

Geoffrey Hinton, známý především pod přezdívkou kmotr umělé inteligence, je britsko-kanadský profesor a vědec varující před hrozbami umělé inteligence. „Hrozba, o které jsem mluvil, je existenční. Tou hrozbou je, že tyto věci budou mnohem inteligentnější než my a převezmou moc. Musíme čelit potenciálním hrozbám dříve, než nás přerostou,“ řekl Hinton pro RTÉ News.

Reklama

V loňském roce opustil Hinton internetovou společnost Google, kde působil přes 10 let. Odešel prý proto, aby mohl zcela bez cenzury mluvit o rizicích, které umělá inteligence představuje.

„Odešel jsem, abych mohl mluvit o nebezpečích, která umělá inteligence představuje. Udělal jsem to, aniž bych přemýšlel o tom, jaký to bude mít dopad na Google,“ napsal začátkem května na platformu X (dříve Twitter).

Jakmile Geoffrey Hinton opustil společnost Google, začal opakovaně mluvit o svých obavách ohledně umělé inteligence. „Hrozba, o které jsem mluvil, je existenční. Tou hrozbou je, že tyto věci budou mnohem inteligentnější než my a převezmou moc,“ uvedl Hinton pro RTÉ News.

Hinton zároveň přiznává, že není snadné říci, zda umělá inteligence dokáže překonat tu lidskou. Prozradil, jaká je podle něj pravděpodobnost, že k tomu dojde. „Lidé, jako je Elon Musk a já, si myslí, že pravděpodobnost je 10 až 20 procent,“ vysvětluje profesor Hinton.

Profesor Hinton zmiňuje další dopady umělé inteligence. Patří mezi ně především dezinformace nebo ztráta pracovních míst. Hinton se obává, že by mohly být vyvinuty také zbraně založené na umělé inteligenci. „Jednou z hrozeb jsou ‚bojoví roboti’, kteří výraznou měrou zjednoduší bohatým zemím vedení války proti menším a chudším zemím. Myslím si, že tito roboti určitě přijdou,“ dodává Hinton.

Geoffrey Hinton navrhuje zavedení regulace, především pak v zemích, které jsou technologickými giganty. Chtěl by, aby byla bezpečnost při vývoji umělé inteligence prioritou. „Vlády mohou vyvíjet tlak na velké společnosti a provést významnou práci v oblasti bezpečnosti,“ doporučuje profesor.

Profesor Hinton před umělou inteligencí sice varuje, zdůrazňuje ale zároveň její obrovské výhody. Převážně pak ve zdravotnictví a medicíně. Od Dublinské univerzity získal za svou práci Odysseovu medaili.

Také díky tomu nelituje žádného ze svých rozhodnutí. „Ukázalo se, že v poslední době se umělá inteligence vyvíjí mnohem rychleji, než jsem očekával. Je to sice znepokojující, ale žádného svého rozhodnutí nelituji,“ dodal na závěr profesor Hinton.

Autor: Nikola Strnadová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama