Umělá inteligence a náboženství? AI vnesla revoluci i do Vatikánu

Vatikán, tradičně považovaný za symbol náboženství a duchovního dědictví, se nevyhnul technologické revoluci. Začal využívat umělou inteligenci, která umožňuje přístup k jeho kulturním pokladům online.

REKLAMA

Vatikán se rozhodl jít s dobou technologického trendu a spustil projekt virtuální prohlídky baziliky svatého Petra – jednoho z nejvýznamnějších architektonických skvostů světa.

Bazilika svatého Petra, s více než 400letou historií, je nejen duchovním centrem katolické církve, ale i architektonickým zázrakem, na kterém pracoval i Michelangelo a Bernini. Nyní, díky spolupráci mezi Vatikánem, společnostmi Iconem a technologickým gigantem Microsoft, je možné si tuto impozantní stavbu prohlédnout z pohodlí domova, a to díky pokročilé digitální technologii.

Tým Iconem, specializující se na digitalizaci historických památek, zachytil více než 400 tisíc snímků baziliky ve vysokém rozlišení za použití pokročilé fotogrammetrie a dronů dostupných vytvořit ultra-přesný 3D model této architektonické ikony.

„Snímky generované umělou inteligencí převzaté z dat fotogrammetrie Iconem zlepšily vizualizaci interiéru i exteriéru baziliky a dostupného návštěvníků prozkoumat každý složitý detail odkudkoli na světě,“ vysvětluje Microsoft. Toto digitální dvojče baziliky je přístupné veřejnosti prostřednictvím virtuálních prohlídek a interaktivních webových stránek.

Technologie Microsoftu, konkrétně její AI nástroje, pomohly zpracovat obrovské množství dat a odhalit strukturální zranitelnosti stavby, jako jsou praskliny či chybějící mozaiky. Tato spolupráce umožnila nejen vytvoření virtuálního modelu, ale i ochranu a zachování kulturního dědictví pro budoucí generaci. „Umělá inteligence společnosti Microsoft for Good Lab zajistila dokonalé doplnění přesnosti nástrojů, které dokonale doplnily digitální dvojče s rozlišením na milimetry,“ uvádí Microsoft.

Projekt, nazvaný „St. Peter’s Basilica: AI-Enhanced Experience“, byl oficiálně představen v rámci přípravy na jubileum baziliky. Kardinál Mauro Gambetti, arcikněz baziliky svatého Petra, k tomu řekl: „Tento projekt nám v konečném důsledku pomáhá znovu objevit to, co je plně lidské a všechny spojuje.“

Revoluce vnímání kultury a náboženství prostřednictvím technologie nebyla pro Vatikán vůbec snadnou cestou. Ale přijetí umělé inteligence, která umožňuje věřícím i turistům z celého světa ponořit se do historie svatého Petra, přináší nový rozměr duchovního zážitku. „Nové nástroje fungují jako dalekohled nebo vesmírná loď pro lepší pozorování,“ uvedl kardinál Gambetti, když popisoval fascinující digitální prohlídku.

Microsoft, který se na projekt podílel, vidí tuto spolupráci jako příklad, jak technologie může propojit minulost a současnost.

Spolupráce mezi Vatikánem a moderními technologiemi tedy ukazuje, jak lze nové technologie využít k ochraně a prezentaci kulturního a duchovního dědictví.

Papež František, který opakovaně komentuje etické využívání umělé inteligence, oceňuje její potenciál ve službách rozšíření lidského poznání. Zároveň ale varuje, že technologie by měla sloužit pouze k dobru lidstva.

Zajímavá revoluce v digitalizaci a využívání AI ve Vatikánu tak přináší nový způsob, jak propojit víru, kulturu a technologii, a to v souladu s etickými principy, které jsou pro církev neodmyslitelné.

Autorský text: Lenka Michálková. Zdroje: Microsoft, Vatican News.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA