REKLAMA

Marie Curie. Před 157 lety se narodila vědkyně, která změnila svět a získala dvě Nobelovy ceny

Před 157 lety se ve Varšavě narodila polská vědkyně Marie Curie-Skłodowská, první žena v historii, která obdržela dvě Nobelovy ceny. Připomeňme si život slavné vědkyně, od jejíhož úmrtí letos uplynulo 90 let.

REKLAMA

Marie Curie, rozená jako Maria Sklodowská se narodila 7. listopadu 1867 v polské Varšavě, kde vyrůstala v rodině pedagogů. Její matka byla učitelka a otec učitel matematiky a fyziky. Od dětství tak měla k vědě velmi blízko, i když jí život připravil řadu překážek.

I přes excelentní studijní výsledky neměla Marie jako žena v tehdejším Polsku nárok na vysokoškolské vzdělání. Vydala se tedy cestou tvrdé práce – střádala peníze na další studia a v roce 1891 se dostala na pařížskou Sorbonnu, kde potkala svého budoucího muže a kolegu, o deset let staršího Pierra Curieho.

Společně s Pierrem se pustili do výzkumu radioaktivity a díky tomu brzy dosáhli mimořádných úspěchů. Marie ze smolince (staří horníci jej nazývali kámenem smůly, pozn. red.) chemicky izolovala malé množství chemického prvku – radia, které je mnohonásobně radioaktivnější než uran.

Vedle rádia Marie objevila i další prvek, polonium, pojmenovaný po její rodné zemi. Za své objevy získala v roce 1903 Nobelovu cenu za fyziku a zkoumání radiačních jevů. O 8 let později (1911), i Nobelovu cenu za chemii – objevení radia a polonia. Jako jediná žena v historii obdržela dvě Nobelovy ceny ve dvou různých vědeckých oborech.

REKLAMA

Marie a Pierre, kteří se vzali v roce 1895, měli dvě dcery. Irene Joliot-Curie, která kráčela ve šlépějích rodičů, se sama stala nositelkou Nobelovy ceny za chemii. Druhá dcera, Eva Curie, se proslavila jako spisovatelka.

Marie byla inspirací pro generaci žen věnujících se vědě – stala se první profesorkou na pařížské univerzitě, první ženou ve francouzské lékařské akademii a také vedla první rozhlasový institut v Paříži.

Když se Curieovi dostali k uranové rudě, kterou Marie zpracovávala chemickými metodami, izolovala dva tehdy dosud neznámé prvky. Smolinec, který se dovážel až z Jáchymova v Rakousko-Uhersku, se využíval k výrobě uranových barev. Materiál k výzkumu Marie nejprve dostala zdarma, byl považován za bezcenný zbytek z produkce.

V průběhu 20. let spolupracovala s Františkem Běhounkem, českým vědcem, který se stal průkopníkem radiologie u nás. Když Marie roku 1925 navštívila jako vládní host Československo, setkala se s Tomášem Garriguem Masarykem a zavítala i do Jáchymova, kde dokonce sfárala do uranových dolů. Navštívila také továrnu na výrobu rádia a Státní radiologický ústav.

REKLAMA

Během 1. světové války sehrála klíčovou roli jako vedoucí lékařské polní jednotky. Díky ní vzniklo 20 mobilních rentgenových vozidel a 200 stacionárních rentgenových stanic. Sama jezdila s pojízdnou rentgenovou laboratoří po frontových liniích a zasloužila se o záchranu mnoha životů. Po válce nadále vedla Ústav pro rádium v ​​Paříži a cestovala po světě, aby podporovala zakládání ústavů zaměřených na léčbu rakoviny.

Marie Curie zemřela 4. července 1934 na aplastickou anémii, kterou si pravděpodobně přivodila dlouholetým působením ionizujícího záření. Proslula tím, že radioaktivní izotopy běžně nosila po kapsách.

V roce 1995 byla Marie Curie jako první žena za své zásluhy uložena pod kopulí pařížského Pantheonu. Její vědecký odkaz pokračoval i díky její dceři Ireně a jejímu manželovi Frédéricu Joliotovi, kteří společně objevili umělou radioaktivitu.

Autor: Lenka Michálková. Zdroj: The Nobel Prize. Kniha: Madame Curie (Eve Curie, 1938)

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Rusko masivně zaútočilo na Ukrajinu. Polsko vyslalo do vzduchu stíhačky

Uprostřed masivního raketového útoku Ruska na Ukrajinu zahájilo Polsko vzdušné hlídky a uvedlo své systémy protivzdušné obrany...

Trump vyhrožuje Rusku po útoku na porodnici v Charkově

Americký prezident Donald Trump reagoval na ruský útok na porodnici v Charkově, při kterém bylo zraněno devět...

Trump plánuje nový balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu v řádu stovek...

Americký prezident Donald Trump plánuje nový balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě přibližně 300 milionů dolarů....

Policista vyměnil zákon za zločin. Soud ho odsoudil za přípravu loupeže

Bývalý policista z Karlovarska a civilní osoba byli odsouzeni k 8 letům vězení za přípravu loupeže. Generální...

O víkendu se oteplí, do Česka se vrátí letní počasí

O víkendu se do Česka vrátí letní počasí. Zatímco sobota bude ještě připomínat předešlé chladnější dny, v...

Distancujte se od dehonestační kampaně, vyzývá stranu Motoristé sobě Mezinárodní tiskový...

Český výbor International Press Institute (CZ IPI) zásadně odmítá dehonestační kampaň, která míří proti novinářce Apoleně Rychlíkové....

Rusko ostřelovalo stáj v Oděse. Jeden kůň útok nepřežil

Ranní útok na Oděsu zasáhl budovu stáje. Zemřela klisna Kamila, zraněna byla klisna Sigma. V době ruského...

Politici napříč spektrem odsuzují útoky Motoristů na novinářku Rychlíkovou

Investigativní novinářka Apolena Rychlíková čelí vlně nenávisti a výhrůžek od příznivců strany Motoristé sobě poté, co server...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA