REKLAMA

Byla v roce 2022 jaderná hrozba z Ruska reálná? Britská premiérka se tehdy připravovala na radiaci

V říjnu 2022, během posledních dnů své funkce, čelila premiérka Liz Trussová obavám z možné jaderné války ze strany Ruska. Podle nové biografie dokonce zvažovala scénář, jak by Británie zvládla radiaci po potenciálním jaderném útoku na Ukrajinu. Tato dramatická odhalení přinesl britský deník The Sun.

REKLAMA

Rok 2022 byl obdobím, které nervózně otřáslo světem. Válka na Ukrajině, vzrůstající napětí mezi Východem a Západem a hrozby jaderného konfliktu z Ruska se staly každodenním tématem na mezinárodní scéně. Ačkoli k přímému jadernému útoku nakonec nedošlo, tehdejší britská premiérka Liz Trussová se podle nové biografie připravovala na scénáře, které si mnozí z nás raději ani nechtějí nepředstavit.

Jaký byl skutečný rozsah těchto obav a jak se vlády západních zemí připravovaly na možnou jadernou hrozbu?

Jaderná hrozba z Ruska

V říjnu 2022, kdy svět čelil neustálým vojenským eskalacím na Ukrajině, stála Liz Trussová v čele britské vlády v době, kdy jaderná hrozba byla považována za reálnou. Jak vyplývá z nové biografie, která se zaměřuje na její život a krátkou premiérskou kariéru, britská vláda se připravovala na to nejhorší.

Podle autorů knihy Out of the Blue, novinářů Harryho Colea a Jamee Healea, se Trussová soustředila nejen na vojenské otázky, ale také na to, jak by Británie čelila katastrofálním následkům jaderného útoku provedeného na Ukrajině. Její příprava zahrnovala pečlivé analýzy potenciálních dopadů radiace a šíření nebezpečných látek v ovzduší nad britskými ostrovy.

REKLAMA

Spekulace o možném použití jaderných zbraní ze strany Ruska, kterými byla během roku 2022 období sycena světová média, se ve skutečnosti projevily i v rozhodování na vládní úrovni. Na rozdíl od některých veřejných prohlášení, která byla spíše uklidňující, probíhaly v zákulisí intenzivní přípravy na krizové scénáře. Jak uvádí biografie, britští představitelé brali v úvahu možnost radioaktivního spadu z oblasti mimo Ukrajinu, a připravovali se na následky.

Klíčová byla meteorologie. Sledování větru a připravenost na krizovou situaci v takto napjatém období byl každý detail důležitý. Jak upozorňují Cole a Heale, jedním z klíčových aspektů, kterým se Trussová a její tým zabývali, bylo podrobné sledování meteorologických podmínek, zejména směru větru. Tento aspekt je zajímavý nejen z hlediska vědeckého, ale také ukazuje, jak složité může být plánování a připravenost na katastrofické scénáře.

Samotná premiérka, jak se uvádí v knize, věnovala hodiny studiu předpovědí a meteorologických map, aby pochopila, jak by se potenciální radiace mohla šířit nad Británií. Britská vláda, jak je uvedeno v knize, zvažovala všechny varianty a připravovala plány na okamžitou reakci. Zajímavým detailem je, že v tomto kontextu se nejednalo pouze o vojenské odpovědi, ale i o opatření, jak minimalizovat ekologické a lidské dopady v případě, že by byla k jadernému úderu došlo.

Mezinárodní vztahy a jaderná diplomacie

Během roku 2022 probíhala také intenzivní jednání na mezinárodní scéně. Prezident Joe Biden, evropské vlády i Rusko, země s vlastními jadernými ambicemi, byly součástí složitého geopolitického tance, ve kterém nešlo jen o vojenská rozhodnutí, ale také o strategické diplomatické kroky. V této situaci byly nejen Spojené státy, ale i Británie nuceny pečlivě hodnotit možnosti a hrozby, které byly spojeny s nejasným vývojem v oblasti jaderné bezpečnosti.

REKLAMA

Kniha Out of the Blue také zmiňuje, že Spojené státy tehdy zhodnotily pravděpodobnost použití jaderné zbraně ze strany Ruska. Odhady amerických zpravodajských služeb hovořily o šanci na 50 % – a tato možnost byla vážně zvažována nejen v Pentagonu, ale i ve Washingtonu, kde byly prováděny analýzy možných scénářů a rozhodnutí, jak by USA pod vedením Joe Bidena reagovaly na použití jaderné síly.

Globální bezpečnost

I když jaderná hrozba nakonec nenabrala reálných obrysů, celý tento vývoj otevírá hlubší otázky o globální stabilitě a bezpečnosti. Jak na tuto situaci reagují vlády, jaké kroky by měly přijmout, aby byla zachována rovnováha mezi prevencí a reakcí? Jaké jsou možnosti, které dnes máme k tomu, abychom minimalizovali rizika jaderného konfliktu?

Rok 2022 ukázal, jak křehká může být globální bezpečnostní rovnováha, a přestože k nejhorším scénářům nedošlo, reakce na ně ukázala, že přípravy na takto nepravděpodobné události jsou stále klíčové. Pro mnoho zemí, včetně Británie a USA, byla tato doba zkouškou, jak rychle a efektivně reagovat na vysoce rizikové situace, které mohou změnit nejen geopolitickou mapu, ale i samotnou strukturu mezinárodních vztahů.

Je svět připraven?

Pokud nám něco poslední roky ukázaly, pak to, že svět není nikdy zcela připraven na nečekané. V současnosti stále čelíme hrozbám, které se ne vždy projevují v okamžiku, kdy bychom je očekávali. Historie a rétorika ruského prezidenta Vladimira Putina mohou sloužit jako připomínka, že i v době, kdy se zdá, že hrozba pominula, musíme stále připravovat krizové plány, studovat možné scénáře a být připraveni čelit budoucnosti s rozvahou.

Liz Trussová - Liz Truss
Britská expremiérka Liz Trussová (2024). | Zdroj: Liz Truss

Jak se situace ve světě vyvíjí, otázky jaderné bezpečnosti zůstávají na stole – a to nejen pro politiky, ale i pro nás všechny.

Nutno podotknout, že si Liz Trussová v roce 2022, ještě jako britská premiérka, předvolala ruského velvyslance a prokázala svou nebojácnost, když označila Putinův režim za „mezinárodního vyvrhele“. Tím si zajistila pozici klíčové postavy v mezinárodní alianci podporující Ukrajinu.

Autorský text: Milan Polák. Zdroje: elizabethtruss.com, The Sun

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Slovensko umožní schválit 18. balík sankcí proti Rusku

Slovensko nebude vetovat 18. balík sankcí proti Rusku, řekl slovenský premiér Robert Fico ve videu na sociální...

Meta na Facebooku zavádí striktní politiku proti plagiátorům

Meta na Facebooku zpřísňuje pravidla. Cílí na plagiátory, snižuje dosah příspěvků a nově trestá i ztrátou výdělků...

Do Česka se o víkendu vrátí tropické počasí

Po sérii chladnějších dnů se do Česka vrátí tropické počasí. Podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ)...

Radim Fiala opakuje narativy ruské propagandy o Ukrajině

Místopředseda SPD a poslanec Radim Fiala v pořadu 360° ve středečním vysílání CNN Prima NEWS prohlásil, že...

Rusko shodilo leteckou pumu na nákupní centrum v Dobropillji

Ruský útok zasáhl ve středu nákupní centrum v ukrajinském městě Dobropillja v Doněcké oblasti. Výbuch poškodil desítky...

Rusko vycvičilo žoldáky pro převrat v Moldavsku

Rusko připravilo žoldnéře v Srbsku a Bosně pro převrat v Moldavsku, odhalilo vyšetřování. Cílem bylo narušit tamní...

Trest smrti podporuje většina Čechů

Většina Čechů by chtěla trest smrti zpět v zákonech. Pro jsou hlavně starší a méně vzdělaní, zatímco...

Policie má posledních 14 dní na dopadení vraha ze Šternberka

Policie zveřejnila novou podobiznu vraha ze Šternberka, kterou vytvořila AI. Po 20 letech má jen 14 dní,...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA