Nelegální odkládání odpadu vedle kontejnerů se v Řeporyjích může nově obrátit proti samotným původcům. Starosta Pavel Novotný totiž přistoupil k netradičnímu, ale účinnému opatření. Identifikovaný odpad odložený mimo kontejnery je doručován zpět na soukromé pozemky osob, od kterých podle dostupných důkazů pochází.
Řeporyje čelí stejně jako řada dalších českých měst a obcí dlouhodobému problému s nelegálním odkládáním odpadu u stanovišť kontejnerů. Starosta Pavel Novotný (ODS) se rozhodl řešit tento jev netradičním a radikálním, avšak podle něj efektivním způsobem – nalezený odpad vrací zpět na pozemky těch, kteří jej podle jeho slov prokazatelně u kontejnerů odložily.
Odložení odpadků ke kontejnerům na tříděný odpad může v Řeporyjích znamenat opětovné shledání se se svým bordelem na vaší zahradě. Dnes za kuropění se poštěstilo čtyřem osobám blízkým odloženému bordelu. Ohledání místa činu bývá v těchto případech primitivním úkonem. pic.twitter.com/IBcTrSQV4o
— Pavel Novotný 🇨🇿 (@PavelNovotnak) April 5, 2025
„Dnes za kuropění se poštěstilo čtyřem osobám blízkým odloženému bordelu. Ohledání místa činu bývá v těchto případech primitivním úkonem,“ uvedl starosta Novotný na síti X, kde zveřejnil také záznamy z akce. Na videozáznamu je zachyceno, jak osoba vybavená ochrannými rukavicemi analyzuje obsah odpadu, identifikuje možné vlastníky a následně odpad převáží k jejich pozemku.
Odkládání odpadu mimo kontejnery je podle starosty Novotného opakovaným problémem, přestože obyvatelé Řeporyjí mají možnost využít sběrný dvůr, kde lze bezplatně a legálně odložit například starý nábytek, elektroodpad či objemné předměty.
„Řeporyje nemohou udělovat žádné pokuty a odložení odpadků ke kontejneru je stejná prasárna jako odložit je v lese. K tomu si takový člověk ještě dovolí omluvit si to fatálním selháním na straně toho, kdo a jak často sváží odpad. Tady nebude nikdo odkládat bordel do veřejného prostoru. Dělají to košťata,“ řekl Novotný pro server NašeTéma.cz.
Nelegální odkládání odpadu je v hlavním městě regulováno obecně závaznou vyhláškou č. 20/2022 Sb. hl. m. Prahy. Ta zakazuje umísťování odpadu mimo určené kontejnery a stanovuje podmínky jeho sběru, přepravy a zneškodnění. Podle zjištění NašeTéma.cz se vyhláška vztahuje i na Řeporyje. Ukládání odpadu u kontejnerů lze z právního hlediska posoudit i jako přestupek proti veřejnému pořádku nebo porušení zákona o odpadech.
Identifikace původců odpadu probíhá podle starosty Novotného s využitím záznamů z bezpečnostních kamer, svědeckých výpovědí a analýzy obsahu samotného odpadu. „Někdy je součástí odpadu i obal s adresou, účtenka nebo jiné vodítko. Není tak složité odhalit původce odpadu, jak si mnozí myslí,“ dodává Novotný.
Podle vyjádření starosty má tento způsob především preventivní účinek. „Je důležité ukázat, že i zdánlivě anonymní odkládání odpadu ve veřejném prostoru má své důsledky,“ doplnil.
V Řeporyjích Novotný zaznamenal i odložené pneumatiky, nábytek, koberce a větší množství papírového i plastového odpadu mimo kontejnery, včetně oblastí zeleně.
Ohlasy na zveřejněné video na sociálních sítích jsou různorodé, převažuje ale podpora starostova postupu. Někteří komentující uvedli, že by podobný přístup uvítali i v jiných částech Prahy nebo v dalších městech a obcích. „Velmi kontroverzní. Jak samotná aktivita, tak i aktér Pavel Novotný. Nicméně musím uznat, že jisté pochopení zrovna pro tohle jsem u sebe docela našel,“ uvedl jeden z uživatelů pod příspěvkem serveru NašeTéma na sociální síti Threads.
Jiní komentující poukazují na potřebu doplnění takového opatření o sankční nástroje. „Ano, musel bych si být jistý, že mám jednoznačně doloženo, čí je ten binec. A pokud ano, já s tím souhlasím, že se binec má vrátit k původci a doplnil bych to navíc i pokutou, ať se mu to vrátí s bonusem,“ uvedl další z diskutujících.
Server NašeTéma.cz zjistil, že Řeporyje dosud neobdržely oficiální stížnost na tento postup likvidace nelegálního odpadu u kontejnerů.
Na sociálních sítích se objevují i příspěvky, které upozorňují, že podobný postup se může pohybovat na hraně zákonných pravomocí, závisí to ale na konkrétních okolnostech jednotlivých případů. Výklad práva v této oblasti je přitom často předmětem diskusí, především v otázce ochrany osobních údajů, nakládání s odpady a zásahů do vlastnických práv.
„Nejde o žádnou šikanu. Jde o to, aby si každý uvědomil, že veřejný prostor není skladiště,“ řekl redakci NašeTéma.cz místní obyvatel Zdeněk, který si z osobních důvodů nepřál zveřejnit celé jméno (redakce jeho celé jméno zná). „Byl jsem několikrát svědkem toho, jak lidé z Řeporyjí přijedou autem plným papírových krabic, ani je nerozloží a prostě je nahází celé do kontejneru. Tím ho okamžitě zaplní a ostatní už nemají šanci tam dát svůj odpad,“ dodal Zdeněk.
Skutečnost, že lidé do kontejnerů často odkládají nesložené kartonové krabice a nezmačkaný odpad, potvrdil redakci NašeTéma.cz také mluvčí Pražských služeb Alexandr Komarnický.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Kancelář Poslanecké sněmovny: Nora Fridrichová obcházela pravidla akreditačního systému