Napjatá atmosféra ve Sněmovně eskalovala, když se začalo jednalo o zvýšení koncesionářských poplatků pro Českou televizi a rozhlas. Andrej Babiš, předseda hnutí ANO, při svém emotivním výstupu označil situaci za „novou totalitu“ a dostal se do konfliktu s předsedkyní Sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou.
Ve Sněmovně se opět rozhořela ostrá diskuse o budoucnosti veřejnoprávních médií. Hlavním tématem jednání bylo zvýšení poplatků, které mají za údajný cíl stabilizovat financování České televize a rozhlasu.
„Tohle je nová totalita“. Andrej Babiš vyhazuje Markétu Pekarovou z Poslanecké sněmovny: „Jděte pryč, vy si děláte co chcete tady, neřídíte se podle zákona.“ Začalo jednání o novele zákona o ČT a ČRO. pic.twitter.com/EBOmYuizlp
— NašeTéma (@nasetema_cz) February 14, 2025
Předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš označil kroky vlády za „novou totalitu“ a v ostré konfrontaci s Markétou Pekarovou Adamovou se domáhal příležitosti vystoupit ještě před otevřením programu mimořádné schůze. Rozčílený Babiš Markétu Pekarovou z Poslanecké sněmovny vyhazoval slovy: „Jděte pryč, vy si děláte co chcete tady, neřídíte se podle zákona.“
Napětí eskalovalo poté, co se opozici nepodařilo zabránit pevnému stanovení termínu hlasování. Podle informací redakce NašeTéma.cz z politických kruhů by se mělo hlasovat počátkem března, ačkoli původně se spekulovalo o termínu už v polovině února. Poslanci jednali za dramatických okolností a jednání bylo dvakrát odloženo, aby si politické strany vyjasnily postoje.
Zvýšení poplatků i pro ty, kteří televizi nevlastní
Novela počítá s navýšením měsíčního poplatku pro Českou televizi ze 135 na 150 korun a pro Český rozhlas z 45 na 55 korun. Kontroverzi vyvolala změna, podle níž budou muset poplatky platit i ti, kteří sice nevlastní televizní přijímač, ale mají počítač, tablet nebo chytrý telefon, a tudíž mohou sledovat obsah veřejnoprávních médií.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Jadernou elektrárnu Černobyl zasáhl ruský dron. Sarkofág začal po výbuchu hořet
Kritici opatření upozorňují na jeho diskutabilní logiku. „Proč by měli lidé platit za službu, kterou nevyužívají?“ ptá se část opozice včetně Pirátů. Opačný názor zastává koalice, která argumentuje stabilizací financování a dlouhodobou udržitelností české televize a rozhlasu.
Babiš: Sloučení ČT a ČRo
Andrej Babiš ve Sněmovně navrhl alternativní řešení: redukci počtu kanálů a možné sloučení České televize a rozhlasu do jedné instituce. Tvrdí, že by se tím ušetřily veřejné prostředky. „Proč platíme zahraniční korespondenty a externí produkci, když by se tyto náklady daly omezit?“ ptal se Andrej Babiš.
Podobný názor zastává i SPD, jejíž předseda Tomio Okamura ostře zkritizoval veřejnoprávní televizi. „K čemu nám je Česká televize? Ptám se za miliony lidí, kteří ji nesledují, ale přesto mají platit poplatky,“ uvedl Okamura.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Komentář: Stíhání Tomia Okamury za politické výroky? Může se obrátit proti koalici