Poslanecká sněmovna odebrala novinářce Noře Fridrichové akreditaci opravňující ke vstupu do budovy Parlamentu. Podle informací serveru NašeTéma.cz to odůvodnil sněmovní odbor médií a marketingu tím, že její projekt NORA údajně nepokrývá dění ve Sněmovně. Dosavadní mediální výstupy Fridrichové ale svědčí o opaku.
Publicistický projekt NORA
Novinářka Nora Fridrichová, někdejší moderátorka a dramaturgyně pořadu 168 hodin České televize, zahájila na začátku března vysílání nového publicistického formátu s názvem NORA. Pořad je volně dostupný na platformách YouTube a HeroHero. Nový internetový projekt Nora sdílí redakci s investigativním projektem Odkryto.cz, který založil taktéž bývalý redaktor České televize Jiří Hynek a novinář Karel Hrubeš.
Její cíl byl od počátku jasný. „Budu dělat to, co je moje profese – šlapat politikům na paty, a to bez rozdílu. Chodit za nimi a ptát se jich. Kontrolovat, zda jejich služba je opravdu službou státu, že neslouží jen sami sobě. Zvedat kauzy, na které si myslím, že má být posvíceno. A ptát se za vás,“ představila Fridrichová projekt NORA v prvním díle.
V průběhu března tak novinářka Nora Fridrichová oslovila v prostorách Poslanecké sněmovny několik zákonodárců, mimo jiné Tomia Okamuru (SPD), Alenu Schillerovou (ANO), Andreje Babiše (ANO) či Ivana Bartoše (Piráti). Podle některých náznaků pravděpodobně mohla její žurnalistická aktivita vyvolat nelibost a vést k označení za nežádoucí osobu.
Fridrichová přišla o akreditaci
„Dostala jsem ban v poslanecké sněmovně. Zrušení mé novinářské akreditace mi oznámili emailem, pod který se nikdo nepodepsal. A to přesto, že jsem dodržovala veškerá pravidla a nic jsem neprovedla. Jsem sice první, koho ve sněmovně takto zrušili, ale možná ne poslední. Děje se tak paradoxně za vlády, která při svém vzniku garantovala existenci svobodných médií a ochranu svobody slova,“ uvedla na platformě HeroHero Fridrichová.
Fridrichová sdělila, že se snažila důsledně řídit pravidly platnými pro akreditované novináře a dbala na jejich dodržování. Podle svých slov si je vědoma toho, že její novinářský projekt je menších rozměrů a má omezený dosah.
Email o zamítnutí akreditace
Vážená paní Fridrichová,
dovolujeme si Vás informovat, že byla v systému jednorázových akreditací zamítnuta Vaše žádost o akreditaci z důvodu nesplnění podmínek nutných pro její udělení.
Váš nový online projekt nepřináší zpravodajství o jednání Poslanecké sněmovny a jejích orgánů, což je účelem novinářských akreditací, které Odbor médií a marketingu vydává. Minulý týden jste se akreditovala na jednání výborů, ale neúčastnila jste se jich. Akreditace jsou vydávány za účelem informování veřejnosti o jednání Poslanecké sněmovny a jejích orgánů sdělovacími prostředky s celospolečenským dosahem, nikoli za účelem generování nesouvisejícího placeného obsahu.
Z výše uvedených důvodů Vám tedy musíme oznámit, že Vaší žádosti o akreditaci nebylo vyhověno.
S pozdravem, Odbor médií a marketingu.
Zdroj: Nora Fridrichová, X
Novinářka Nora Fridrichová na zveřejněný e-mail ze Sněmovny reagovala obsáhlým komentářem, v němž zpochybnila jednotlivé důvody, které měly vést ke zrušení její akreditace.
Uvedla, že jednání Sněmovny ve svém projektu pravidelně pokrývala a témata jejích reportáží se týkala mimo jiné bezpečnosti státu, působení Ruska či proruských dezinformací. Zdůraznila, že účast novinářů na jednáních výborů není podle sněmovních pravidel povinná, ale pouze možná, přičemž se jich osobně účastnila.
K výtce ohledně placeného obsahu připomněla, že zpoplatnění je běžnou praxí napříč českými médii, včetně veřejnoprávních. Dodala, že na zaslaný e-mail odpověděla žádostí o vyjádření před kamerou, avšak bez odezvy.
Odkryto.cz: Rozhovor s Fridrichovou
Odebrání novinářské akreditace může vzbuzovat otázky týkající se transparentnosti a rovného přístupu médií k informacím z Poslanecké sněmovny. V případě, že novinář splňuje podmínky stanovené pravidly Sněmovny a věnuje se relevantním tématům veřejného zájmu, může veřejnost takový krok vnímat jako problematický z hlediska svobody tisku a omezení výkonu nezávislé novinářské práce.
Taková rozhodnutí by mohla mít dopad nejen na konkrétní novinářku, ale i na obecné vnímání otevřenosti Parlamentu vůči různorodým médiím, včetně menších či nezávislých žurnalistických projektů.
Server NašeTéma.cz požádal o vyjádření Odbor médií a marketingu Poslanecké sněmovny. Do uzávěrky tohoto článku ale odpověď nedorazila.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: GLOSA: „Češi by potřebovali válku,“ hlásá Novotný z ODS. Je to nenávist vůči Čechům?