REKLAMA

ČNB varuje investory před finfluencery na internetu

Česká národní banka varuje před finančními influencery na internetu. Rady takzvaných finfluencerů mohou být zavádějící, neodborné, nebo dokonce sloužit jejich vlastnímu zisku. Jak se nenechat nachytat a chránit své peníze?

REKLAMA

Česká národní banka (ČNB) má pro investory jasný vzkaz: pozor na finanční influencery, takzvané finfluencery. Tihle samozvaní finanční guruové, kteří na sociálních sítích radí, jak zhodnotit peníze, jsou čím dál populárnější – a s tím rostou i rizika.

Ať už jde o tipy na akcie, kryptoměny, nebo třeba návody, jak si srovnat osobní finance, ne všichni, kdo se tváří jako experti, jimi skutečně jsou. „Doporučujeme obezřetnost a nespoléhat se na ně jako na jediný zdroj pro investiční rozhodnutí,“ varuje ČNB na svém webu.

Finfluenceři se stali fenoménem nejen u nás, ale i ve světě. Na TikToku, Instagramu nebo YouTube sdílejí rady, jak investovat, šetřit, nebo rychle zbohatnout. Někteří z nich – třeba ti s odborným zázemím – dokážou složité finanční pojmy podat tak, že jim porozumí i laik, a pomáhají tak zvyšovat finanční gramotnost.

REKLAMA

Jenže pak je tu druhá strana mince: influenceři, kteří šíří povrchní nebo zavádějící tipy, často bez hlubších znalostí. A někdy je to ještě horší – za jejich radami stojí střet zájmů, kdy propagují produkty nebo investice, za což dostávají tučné provize. „Může se stát, že finfluencer upřednostní svůj zisk před zájmy těch, kdo ho sledují,“ upozorňuje ČNB.

Rizika na každém kroku

Problémů, které finfluenceři přinášejí, je hned několik. Za prvé, jejich rady bývají obecné – nemají šanci zohlednit konkrétní situaci jednotlivých investorů. „To, co funguje pro jednoho, může druhému přinést ztráty,“ říká banka. Za druhé, spousta finfluencerů se prezentuje jako zkušení odborníci, přitom jim chybí potřebné vzdělání nebo praxe. Výsledek? Špatně podložené tipy, které mohou skončit fiaskem.

A pak je tu temnější stín – střety zájmů a podvody. Někteří finfluenceři propagují investice v rámci placených spoluprací, aniž by to vždy jasně přiznali. „Tento střet zájmů může vést i k neúměrnému zdůrazňováním výnosů a potlačení rizik, a tím k nevhodným investičním doporučením,“ varuje ČNB. V extrémních případech se dokonce může jednat o manipulaci trhem, například o schéma „pump and dump“.

To funguje tak, že finfluencer svými příspěvky uměle nažene zájem o nějaké aktivum – často kryptoměnu – jeho cena vyletí, on vydělá, a pak se trh zhroutí. Naivní investoři, kteří naskočili pozdě, zůstanou v prodělku. Tlak na rychlé jednání a FOMO – strach z promeškání – jsou toho častým nástrojem.

REKLAMA

Zvlášť ostražití by měli být lidé, kteří se chystají investovat do kryptoaktiv. V EU zatím chybí pevná regulace, která by chránila investory před nekalými praktikami. Ta přijde až s plnou platností nařízení MiCA, ale i pak bude hodně záležet na vlastní obezřetnosti. Žádný zákon vás neochrání, pokud sami podlehnete sladkým řečem.

Jak se nenechat nachytat?

ČNB investorům radí, aby si finfluencery pořádně prověřili. Zjistěte, jestli mají vzdělání a zkušenosti, nebo jen hezky mluví. Pokud někdo propaguje konkrétní produkt, hledejte, jestli za tím není placená spolupráce. A hlavně – nespoléhejte se jen na jedno video nebo příspěvek. „Pokud Vám finfluencer poskytuje investiční poradenství (tj. individualizovaná doporučení ohledně obchodů s konkrétními investičními nástroji), smí tak činit pouze s příslušným oprávněním (tj. jako zaměstnanec obchodníka s cennými papíry, investičního zprostředkovatele nebo s registrací jejich vázaného zástupce),“ dodává ČNB.

Další rada? Nejednejte impulzivně. Nepodléhejte tlaku, že musíte investovat hned, jinak vám ujede vlak. Důkladně si všechno prověřte. Přísliby rychlého zisku bývají podezřelé – za vysokými výnosy většinou číhají stejně velká rizika, nebo rovnou podvod. A pokud vám finfluencer dává konkrétní investiční doporučení, měl by mít k tomu oprávnění – třeba jako zaměstnanec registrovaného obchodníka s cennými papíry. Seznam takových osob najdete na stránkách ČNB. Jinak riskujete, že narazíte na šarlatána.

Finfluenceři nejsou automaticky nepřátelé. Někteří opravdu pomáhají lidem lépe rozumět financím a inspirují je, aby se o své peníze víc zajímali. Jde ale o to oddělit zrno od plev. Klíčem je kritické myšlení a zdravý rozum. Takže až příště narazíte na video slibující velký zisk za pár korun, dejte si pauzu a zapřemýšlejte. Vaše peněženka vám poděkuje.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Minulý týden se odehrála možná největší digitální loupež v historii

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Modernistický byt – jak skloubit eleganci s jednoduchostí?

Modernistický styl je synonymem čistých linií, střídmých barev a funkčního designu. Pokud miluješ jednoduchost, ale zároveň si...

V dubnu na silnicích zemřelo 43 lidí. Na vině je nepřiměřená...

Duben letošního roku se stal dosud nejtragičtějším měsícem na českých silnicích. Podle předběžných údajů Policie ČR přišlo...

Pavel Novotný má jít do vězení. V odůvodnění padla slova o...

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný má jít na tři měsíce do vězení kvůli opakovaným přestupkům. Soud zmínil v...

Indie vs. Pákistán: Kdo má silnější armádu a větší jaderný arzenál?

Srovnáváme vojenské síly Indie a Pákistánu, jejich jaderné hlavice a rozpočty na obranu uprostřed napětí v Kašmíru....

Konkláve v 21. století: Vatikán se proměnil v nedobytnou pevnost

Vatikán se připravuje na jednu z nejdůležitějších událostí katolického světa – konkláve, které rozhodne o novém papeži....

Zoo Praha oživuje chov unikátních šnekožravých ještěrů

Do Zoo Praha se po letech vrací k životu chov dracén krokodýlovitých, fascinujících ještěrů, kteří si pochutnávají...

Indie zaútočila na Pákistán. Co zatím víme?

Vztahy mezi Indií a Pákistánem se výrazně vyhrotily poté, co indická armáda v úterý večer provedla raketový...

Filip Turek brojí proti politikům, nazývá je pokrytci a panáky. Sám...

Europoslanec Filip Turek se ostře vymezil vůči politické scéně, označil politiky za pokrytce a panáky. Redaktor Milan...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA