REKLAMA

Perla Jadranu začala zpoplatňovat vstup do města. Za 11 dní vybrala od turistů téměř milion eur

Benátská radnice zavedla vstupné do historické části města v období od 25. dubna do 5. května, během dnů, kdy Itálie tradičně slaví osvobození od nacismu, fašismu a také První máj. V tomto období jsou Benátky každoročně vystaveny extrémnímu náporu turistů. Vstupné budou turisté radnici platit i v dalších předem stanovených dnech až do 14. července.

REKLAMA

Vedení benátské radnice v uplynulých letech již několikrát diskutovalo o zpoplatnění vstupu, ale vždy došlo k odložení. Letos v dubnu se však radnice definitivně dohodla a systém spustila do ostrého provozu. Každoročně, s výjimkou období pandemie Covid-19, navštíví Benátky 25 až 30 milionů turistů.

Město v pondělí na svém webu oznámilo, že celkem prodalo více než 195 tisíc vstupenek, což mírně překonalo očekávání. Vybralo se tak 975 tisíc eur (bezmála 25 milionů Kč).

Poplatek za vstup do města musí platit turisté starší 14 let. Výjimka platí pro ty, kteří v Benátkách přenocují v ubytovacím zařízení. Poplatky se vybírají ještě před samotným vstupem do Benátek.

REKLAMA

„Kontroly zaplacení vstupu jsou jen namátkové,“ uvedl benátský starosta Luigi Brugnaro. „Za neuhrazení vstupu hrozí pokuty od 50 do 300 eur (od 1250 do 7500 Kč). Naším cílem není vybrat více peněz,“ vysvětluje starosta Brugnaro.

Zavedení benátského poplatku má podle vedení radnice regulovat počty jednorázových turistů.

Často je téměř nemožné projít úzkými uličkami kolem náměstí svatého Marka a mostu Rialto, dvou nejoblíbenějších turistických atrakcí.

Zda se systém v Benátkách uchytí i po zkušební době, není v této chvíli známo. Pokud se vedení města rozhodne systém zachovat, výnosy z poplatků budou pravděpodobně použity na údržbu silnic, kanálů a historických budov.

REKLAMA

Velký nátlak turistů je pro italské Benátky problémem i podle Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Experti navrhli v loňském roce Benátky zařadit na seznam ohrožených míst. K tomu nakonec nedošlo, návrh neschválila komise UNESCO.

Autor: Milan Polák.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Kam vyrazit na houby? Aktuální mapa růstu

Dlouhodobé sucho zbrzdilo růst hub, ale deštivé počasí přináší pro houbaře naději. Podívejte se, kde v Česku...

Rusko masivně zaútočilo na Ukrajinu. Polsko vyslalo do vzduchu stíhačky

Uprostřed masivního raketového útoku Ruska na Ukrajinu zahájilo Polsko vzdušné hlídky a uvedlo své systémy protivzdušné obrany...

Trump vyhrožuje Rusku po útoku na porodnici v Charkově

Americký prezident Donald Trump reagoval na ruský útok na porodnici v Charkově, při kterém bylo zraněno devět...

Trump plánuje nový balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu v řádu stovek...

Americký prezident Donald Trump plánuje nový balíček vojenské pomoci pro Ukrajinu v hodnotě přibližně 300 milionů dolarů....

Policista vyměnil zákon za zločin. Soud ho odsoudil za přípravu loupeže

Bývalý policista z Karlovarska a civilní osoba byli odsouzeni k 8 letům vězení za přípravu loupeže. Generální...

O víkendu se oteplí, do Česka se vrátí letní počasí

O víkendu se do Česka vrátí letní počasí. Zatímco sobota bude ještě připomínat předešlé chladnější dny, v...

Distancujte se od dehonestační kampaně, vyzývá stranu Motoristé sobě Mezinárodní tiskový...

Český výbor International Press Institute (CZ IPI) zásadně odmítá dehonestační kampaň, která míří proti novinářce Apoleně Rychlíkové....

Rusko ostřelovalo stáj v Oděse. Jeden kůň útok nepřežil

Ranní útok na Oděsu zasáhl budovu stáje. Zemřela klisna Kamila, zraněna byla klisna Sigma. V době ruského...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA