REKLAMA

Perla Jadranu začala zpoplatňovat vstup do města. Za 11 dní vybrala od turistů téměř milion eur

Benátská radnice zavedla vstupné do historické části města v období od 25. dubna do 5. května, během dnů, kdy Itálie tradičně slaví osvobození od nacismu, fašismu a také První máj. V tomto období jsou Benátky každoročně vystaveny extrémnímu náporu turistů. Vstupné budou turisté radnici platit i v dalších předem stanovených dnech až do 14. července.

REKLAMA

Vedení benátské radnice v uplynulých letech již několikrát diskutovalo o zpoplatnění vstupu, ale vždy došlo k odložení. Letos v dubnu se však radnice definitivně dohodla a systém spustila do ostrého provozu. Každoročně, s výjimkou období pandemie Covid-19, navštíví Benátky 25 až 30 milionů turistů.

Město v pondělí na svém webu oznámilo, že celkem prodalo více než 195 tisíc vstupenek, což mírně překonalo očekávání. Vybralo se tak 975 tisíc eur (bezmála 25 milionů Kč).

Poplatek za vstup do města musí platit turisté starší 14 let. Výjimka platí pro ty, kteří v Benátkách přenocují v ubytovacím zařízení. Poplatky se vybírají ještě před samotným vstupem do Benátek.

REKLAMA

„Kontroly zaplacení vstupu jsou jen namátkové,“ uvedl benátský starosta Luigi Brugnaro. „Za neuhrazení vstupu hrozí pokuty od 50 do 300 eur (od 1250 do 7500 Kč). Naším cílem není vybrat více peněz,“ vysvětluje starosta Brugnaro.

Zavedení benátského poplatku má podle vedení radnice regulovat počty jednorázových turistů.

Často je téměř nemožné projít úzkými uličkami kolem náměstí svatého Marka a mostu Rialto, dvou nejoblíbenějších turistických atrakcí.

Zda se systém v Benátkách uchytí i po zkušební době, není v této chvíli známo. Pokud se vedení města rozhodne systém zachovat, výnosy z poplatků budou pravděpodobně použity na údržbu silnic, kanálů a historických budov.

REKLAMA

Velký nátlak turistů je pro italské Benátky problémem i podle Organizace OSN pro vzdělání, vědu a kulturu (UNESCO). Experti navrhli v loňském roce Benátky zařadit na seznam ohrožených míst. K tomu nakonec nedošlo, návrh neschválila komise UNESCO.

Autor: Milan Polák.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

V Chorvatsku na ostrově Hvar unikla z čerpací stanice motorová nafta

Chorvatský ostrov Hvar zasáhla v pátek ekologická katastrofa. Jak vysvětlila společnost INA, na jejich námořní čerpací stanici...

Mladík v Miroslavi na Znojemsku ubodal vinaře

V klidné obci Miroslav na Znojemsku se odehrála tragédie. V tamním vinném sklípku zemřel po brutálním útoku...

Petr Pavel podepsal zvýšení poplatků pro ČT a ČRo. Zdraží od...

Prezident Petr Pavel v pátek podepsal novelu zákona, která zvyšuje poplatky za Českou televizi a Český rozhlas...

BESIP varuje řidiče před prvními jarními vyjížďkami a vyzývá k maximální...

Jaro je tady a s ním i motorkáři s cyklisty, kteří se vracejí na silnice. První vyjížďky...

Viladomy U Mlýna: Bydlení v zeleni s duší staré Prahy

Jiná města o tom teprve sní, ale Praha už to má. O čem je řeč? O skloubení...

Písecko zasáhlo zemětřesení. Seismická stanice Kašperské Hory naměřila 3,2 stupně

Jihočeský kraj ve čtvrtek večer zasáhlo zemětřesení o magnitudě 3,2 stupně Richterovy škály v blízkosti obce Mirotice,...

Útoky na novináře v Česku sílí. Institut vyzývá politiky: Nepodněcujte k...

Útoky na české novináře se stávají každodenní realitou, varuje průzkum Českého výboru International Press Institute a agentury...

Co se stane v Arktidě, nezůstane v Arktidě. Vědci varují před...

Tání ledu v Arktidě může odhalit i dávno zapomenuté hrozby. Vědci bijí na poplach: pod permafrostem mohou...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA