Na Istrii byly objeveny nejjedovatější ryby na světě. Jejich jed je až 100krát silnější než kyanid

Nedaleko chorvatského ostrova Ceja v Medulinském zálivu na Istrii bylo v pondělí zaznamenáno sedm jedovatých ryb. Jedná se o druh ryby známý jako čtverzubec stříbropásý, který je považován za jednoho z nejjedovatějších druhů na světě. Podle chorvatského portálu Slobodna Dalmacija je jed této ryby silnější než kyanid.

Reklama

„Ryba je velmi nebezpečná. Disponuje extrémně silným jedem tetrodotoxinem, který v důsledku konzumace může způsobit vážné zdravotní problémy a smrt. Tetrodotoxin se nejvíce koncentruje v játrech a na kůži. Předpokládáme, že dávka 1 až 2 mg je smrtelná,“ varují na sociální síti Facebook pracovníci Aquarium Pula.

Jednoho jedovatého čtverzubce stříbropásého (pozn. red.: Lagocephalus sceleratus) ulovil nedaleko ostrova Ceja v Medulinském zálivu na Istrii v hloubce 19 metrů slovinský rybář Anton Vidović. „Ryba byla následně převezena do Rovinjského mořského výzkumného centra,“ uvedli pracovníci Aquarium Pula.

Tento druh jedovaté ryby je invazivní. Pochází z tropických oblastí Indického a Tichého oceánu a do Středozemního moře se dostává z Rudého moře přes Suezský průplav. Vzhledem ke své dravosti a nedostatku přirozených nepřátel má tato ryba negativní dopad na biologickou rozmanitost. Představuje také hrozbu pro rybolov, neboť poškozuje rybářské sítě v pokusu zmocnit se rybářského úlovku.

Biologové tvrdí, že tyto ryby prošly vývojem, který jim zajistil charakteristickou „nadýmavost“. Jejich pomalý a poněkud neohrabaný styl plavání je činí snadnou kořistí pro predátory. Namísto toho, aby se pokusily uplavat, využívají svá elastická těla a schopnost rychle nabrat velké množství vody. Tím se promění v téměř nepoživatelnou kouli, která je několikanásobně větší než jejich normální velikost.

Dravec, který se pokusí tuto rybu ulovit, si svůj úlovek dlouho neužije. „Povrch těchto ryb obsahuje totiž jed tetrodotoxin, což je velmi silný neurotoxin. Tento toxin může způsobit paralýzu nervového a dýchacího systému, a dokonce vést k smrti,“ uvádí web Slobodna Dalmacija.

Tetrodotoxin je pro člověka smrtelný a je až 100krát jedovatější než kyanid. V jedné rybě tohoto druhu je dostatek toxinu, který by mohl způsobit smrt až 30 dospělých osob. Jak uvádí chorvatský portál Morski, doposud neexistuje žádný známý protijed.

Šíření této ryby ve Středozemním moři je nebezpečné především proto, že ji tamní rybáři a turisté příliš neznají a nejsou si vědomi její vysoké jedovatosti. „Případy otrav jsou známé například z Turecka, kde čtverzubce poprvé objevili už v roce 2003,“ píše Reflex.

Zajímavostí je, že maso těchto ryb je v Japonsku považováno za pochoutku, která se nazývá fugu. Fugu je extrémně drahé a může ho připravit pouze vyškolený kuchař s licencí. Tito kuchaři jsou si vědomi toho, že jeden špatný řez může mít za následek téměř jistou smrt zákazníka.

Je důležité zdůraznit, že za normálních okolností nebude zmíněná jedovatá ryba pro plavce nikterak nebezpečná. „Také proto si Timo Moritz, ředitel německého Muzea moře ve Stralsundu myslí, že problém se čtverzubcem není třeba dramatizovat. Ze 750 druhů ryb, které žijí ve Středozemním moři, podle něj až 150 pochází původně odjinud, převážně z Rudého moře,“ uvedl na vysvětlenou Reflex.

Čtverzubec stříbropásý není jediným zástupcem svého druhu ve Středozemním moři. Rovněž není jedinou jedovatou rybou, která se vyskytuje na Jadranu.

Autor: Milan Polák

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama