Pohoří Tatry tvoří hranici se Slovenskem a je v Polsku nejvyšším a nejkrásnějším horským pásmem. Morskie Oko patří k největším jezerům v polských Tatrách. „Cesta na Morskie Oko je snadná, ale pro některé děti může být dlouhá. Tam i zpět můžete využít zpestření a usnadnění cesty pomocí koňského povozu,“ láka k turistice do Tater redaktorka NašeTéma Renáta Šestáková.
Velké ledovcové jezero Morskie Oko (1399 m) je obklopeno sráznými stěnami skal a vysokohorským lesem. Patří k velkým atrakcím Tater i oblíbeným cílům jednodenních výletů a turistů ubytovaných v Zakopaném. „Často je okolí plesa zaplavené výletníky, ovšem vydáte-li se dále od Mořského oka, davy řídnou,“ píše Jonathan Bousfield v knize Turistický průvodce: Polsko.
S rodinou jsem zvolila ubytování na Slovensku. Kolony aut v Zakopaném a velký turistický ruch nás od tohoto místa odradily. K Morskiemu Oku jsme si však výlet udělali a bylo to naprosto úchvatné.
K Morskiemu Oku jen brzy ráno
Doporučuji vyrazit brzy ráno nebo v týdnu. Obzvlášť v letních měsících je tato trasa i parkoviště přeplněné. Parkoviště v Palenici Białczanská se nachází přímo u vstupu. Je placené, ale je možné si místo online zarezervovat.
TIP! Když jsme autem objeli přeplněné parkoviště, vrátili jsme se zpět na slovenské hranice a nechali auto u polorozpadlé chaty, kde parkovalo pár dalších aut. Bylo to zdarma a bez stresu. Šlápnete za pomyslnou hranici a jste v Polsku přímo u vstupu na Morskie Oko.
Výhled na jezero a hory
Stezka k Mořskému oku vede kolem budky správy Tatranského národního parku (TRNAP). Zde se platí vstupní poplatek do parku 6,- PLN, tedy přibližně 36,- Kč. Hned u pokladny si můžete prohlédnout výstavu raritních zvláštností o Tatrách a kousek dál jsou umístěné figurky zvířat, které zde žijí. Po prohlídce již můžete pomalu stoupat vzhůru lesním porostem k jezeru Mořské oko. Cesta je dlouhá asi 9 km a zabere přes 2 hodiny.
Díky pohodlné asfaltové cestě je procházka dostupná pro rodiny s dětmi, kočárky, méně zdatné turisty, včetně starších osob, které již nezvládnou dlouhé výšlapy v horách. Po cestě je několik míst, kde si můžete udělat pauzu a odpočinout si, například u vodopádů Wodogrzmoty Mickiewicza. Zvuk padající vody z vodopádu je slyšet už z dálky. Cestu si můžete zkrátit koňským povozem zvaným „faś“, který vás sveze na točnu povozů Włosenica. Jedna cesta vás vyjde na 50,- PLN. Jízda povozem trvá hodinu.
Od točny již musí každý necelé 2 kilometry po svých. Pozor, po cestě vás může překvapit malý zlodějíček, který krade turistům jídlo a půjde s vámi až k chatě Morskie Oko. Jedná se o louskáčka, většího ptáka hnědé barvy s bílými flíčky, který žije u Mořského oka. Na konci cesty se otevírá nádherný výhled na jezero a okolní vrcholy.
Pohostit se můžete na horské chatě Morskie Oko. „Chata Morskie Oko je krásná vila v zakopanském stylu postavená na břehu. Podávají tam slušná jídla typu grilované klobásy a je to příhodná základna k výstupu na Rysy (2499 m), nejvyšší vrchol v polské části Tater. U stejné, červeně značené trasy vedoucí do horských výšin leží pleso Czarny Staw (1580 m). Pokud je to vůbec možné, průzračná voda vypadá ještě ledověji než v plesu Morskie Oko,“ uvádí výše uvedená kniha.
Ceny občerstvení jsou i přesto, že jste ve vysokohorské oblasti, velmi příznivé. Jídlo si můžete vychutnat uvnitř chaty, kde je velká jídelna, nebo venku, kde se můžete kochat výhledem na nazelenalé jezero, které mění barevné odstíny podle počasí a slunečního svitu.
Jelikož je jezero uzavřené morénovým valem, tak ho neuvidíte při své procházce hned, ale až po zdolání kopce. Pokud jste se nabažili výhledy, nezbývá nic jiného, než se vrátit stejnou cestou zpět na parkoviště.
Autor: Renáta Šestáková.