REKLAMA

Itálie: Do Pompejí se letos vrátí gladiátorské zápasy

Do italských Pompejí se v letošním roce vrátí gladiátorské zápasy. Podle ČTK půjde ale jen o několik speciálních akcí pro turisty. Ti budou moci zhlédnout zápasníky jako z dob starého Říma v historicky věrných oděvech bojující tehdejšími technikami. Informovala o tom agentura ANSA.

REKLAMA

Do amfiteátru v archeologickém parku Pompejí také několikrát dorazí v dobové výzbroji skupiny římských legií, jejichž členové předvedou i slavné bojové želví formace zvané testudo. A gladiátoři budou trénovat jako kdysi v gladiátorských školách.

První představení se uskuteční už 7. dubna, pak 19. května a 8. září a bude jich vždy několik za den. „Návštěvníci si připlatí pouze pět eur navíc ke vstupnému do archeologického parku, uvedla ČTK.

Antický přístav Pompeje, který leží nedaleko Neapole, byl zničen při erupci sopky Vesuv v roce 79 našeho letopočtu. Spolu s ním byla zasypána popelem či zavalena sopečnou lávou a bahnem také římská města Herculaneum, Stabiae a Oplontis.

Obyvatele zastihla katastrofa nepřipravené a mnoho z nich poté zatuhlý popel věrně zachytil v posledních okamžicích života.

REKLAMA

Archeologický park Pompeje, který je rovněž památkou UNESCO, patří k turisticky nejnavštěvovanějším místům v Itálii.

Historie Gladiátorských her

O zrodu gladiátorských her se stále vedou debaty. Obecně je známo, že pravděpodobné jsou dvě verze.

Řecký historik Nikolaos z Damašku žijící v prvním století před naším letopočtem se domníval, že se jedná o původně etruskou tradici. Avšak na druhou stranu Livius ve svých Dějinách za zakladatele tradice označuje obyvatele jihoitalské Kampánie.

To, že pravdu má pravděpodobně jistý Livius, dokládá zrod prvních kamenných amfiteátrů právě v Kampánii, konkrétně v Pompejích a v Capui. „Tam se navíc nacházely první ludi (pl., singulár ludus), tedy gladiátorské školy,“ píše Michal Syřínek na webu Válčníci starých časů.

REKLAMA

„Pro Etruskou variantu pak má svědčit mimo jiné zase etymologie slova lanista (vlastník, nebo provozovatel ludu) a vyobrazení pro změnu v etruských hrobkách, které jsou ale mladší než hrobka v Paestu,“ doplňuje Syřínek.

Autor: Lenka Michálková. Zdroj: ČTK

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Levná elektroauta od VW? Odpověď na čínskou konkurenci je na cestě

Německý automobilový gigant Volkswagen (VW) mění strategii, aby posílil svou pozici na trhu s elektromobily a čelil...

Ženich v BMW spěchal na svatbu a u Všerub na Plzeňsku...

Rychlá jízda ženicha na svatbu skončila u Všerub na Plzeňsku tragicky. Řidič BMW po nehodě na místě...

Lži o Transgasu, bestselleru a milionech? Příběh Filipa Turka se dál...

Europoslanec Filip Turek čelí novým otázkám ohledně původu svých příjmů. Analýza datových novinářů Kateřiny Mahdalové a Michala...

Petr Pavel podepsal dva zákony o dávce státní sociální pomoci

Prezident Petr Pavel podepsal dva zákony reformující systém sociálních dávek, zavádí se tzv. superdávka. Nová legislativa slibuje...

Valeš: ODS se do určité míry stala spolupachatelem činů, za které...

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný čelí výzvám k odchodu z ODS po nepravomocném odsouzení k trestu odnětí svobody....

AC Sparta Praha bude uplatňovat doživotní zákazy vstupu

Fotbalový klub AC Sparta Praha přijímá nekompromisní opatření v boji proti rasismu, antisemitismu a nenávistnému chování. V...

Zdechovský, Nerudová, Kolář a Farský navrhli zákaz symbolů SSSR i ruského...

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) vyzval Evropskou komisi, aby připravila legislativu zakazující veřejné používání symbolů sovětského režimu a...

Čtyři mrtví vlci na Jesenicku. Pravděpodobně byli otráveni, myslí si ochránci

Mezi únorem a dubnem letošního roku byli v Rychlebských horách postupně nalezeni čtyři mrtví vlci v katastru...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA