REKLAMA

Chorvatsko: Luxusní destinace nebo past na turisty? Na drahotu si stěžují už i bohatí turisté

Chorvatsko bylo ještě před lety pro české turisty synonymem pro cenově dostupnou dovolenou u moře. Ta se ale změnila v luxusní zážitek. Přechod z přívětivého k drahému nezůstal nepovšimnut ani v Rakousku a vyvolává vlnu nespokojenosti nejen mezi domácími, ale i mezi zahraničními turisty.

REKLAMA

Chorvatská idyla se mění v cenovou past

Pamatujete si na časy, kdy jste si v Chorvatsku mohli vychutnat čevapčiči s pivem za pár kun? Tyto léta jsou pryč. Nyní si za stejnou pochoutku v některých restauracích připlatíte, jsou i restaurace kde za malé pivo a zmíněné čevapčiči zaplatíte až 25 eur (okolo 630 Kč). Tento posun v cenové politice se stal středem pozornosti zahraničních médií, včetně rakouského deníku Heute, který přinesl svědectví nespokojených turistů.

Rakouský turista a jeho zkušenost v Chorvatsku

Rakouský turista, který navštívil Mali Lošinj, se rozhodl sdílet svou zkušenost s humorem. Po návštěvě jedné z tamních restaurací zaplatil 148,75 eura (okolo 3730 Kč) za rybu pro dva, dvě porce mangoldu, hranolky, pečivo, tři míchané nápoje Aperol Spritz a láhev minerální vody. Tato suma vyvolala vlnu nevole nejen mezi turisty, ale i mezi Chorvaty.

Tradiční pochoutky za netradiční ceny

Další turistka, která si objednala čevapčiči a malé pivo za 25 eur, také sdílela svou frustraci s rakouskými médii. Tento výrazný nárůst cen v porovnání s minulými lety ji doslova šokoval. Situace je podobná i u dalších oblíbených nápojů. Káva, která bývala tehdy dostupná za symbolickou cenu (okolo 14 kun), nyní v přímořském městečku Opatija stojí 6,60 eura (okolo 166 Kč) za velké espresso.

Cena ubytování a další výdaje

Není to jen jídlo a pití, které podražilo. Turisté si stěžují na rostoucí ceny ubytování. Chorvatsko, které dříve lákalo na cenově dostupné penziony a apartmány, nyní konkuruje cenově náročnějším, tedy luxusnějším destinacím.

REKLAMA

Dokonce cena za pronájem dvou lehátek a jednoho slunečníku na ostrově Hvar je za cenu 50 eur (okolo 1260 Kč) doslova luxusem. „Při týdenní dovolené vyjde zapůjčení na 8820 Kč,“ říká redaktorka NašeTéma Karolína Němečková, která se před několika dny z ostrova Hvar vrátila.

Hvar - Chorvatsko
Pronájem dvou lehátek a slunečníku vyjde na Hvaru za den na 50 eur. | Foto: Karolína Němečková, NašeTéma

Porovnání cen: Tehdy a nyní

Abychom si udělali představu o tom, jak se ceny v Chorvatsku změnily, pojďme se podívat na konkrétní příklady. Před několika lety byla cena čevapčiči s pivem v průměru kolem 7 až 10 eur. Káva stála kolem 1,50 eura a olivový olej se dal pořídit za cenu srovnatelnou s českým trhem, tedy kolem 180 Kč za 0,75 litru. Dnes jsou ceny téměř dvojnásobné. Olivový olej, který v Česku stále stojí kolem 180 Kč, v Chorvatsku najdeme za cenu až 360 Kč.

Ceny benzínu a nafty potěší

V této záplavě cenových skoků je alespoň jedna pozitivní zpráva. Ceny benzínu a nafty v Chorvatsku zůstávají relativně stabilní a pro některé turisty mohou být dokonce příjemným překvapením. Podle Chorvatského autoklubu (HAK) vyjdou o pár korun levněji než u nás v Česku.

Proč ta změna?

Důvodů pro tento dramatický nárůst cen je několik. Zavedení eura, inflace a rostoucí popularita Chorvatska jako turistické destinace přispěly k tomu, že se tato krásná země stává luxusním místem pro dovolenou. Pro srovnání, obdobnou situaci zažívají i jiné evropské destinace, kde se turistické služby staly dražšími v důsledku ekonomických změn.

REKLAMA

Budoucnost turismu v Chorvatsku

Otázkou zůstává, jak dlouho bude tato cenová politika udržitelná. Turisté, kteří dříve rádi navštěvovali Chorvatsko pro jeho krásné pláže a dostupné ceny, mohou začít hledat alternativy. Hitem letošního léta se stává Albánie. Chorvatští podnikatelé budou muset najít rovnováhu mezi udržením kvality služeb a cenovou dostupností, aby si zachovali svou klientelu.

Tipy pro turisty

Pokud se chystáte do Chorvatska, přinášíme několik tipů, jak si užít dovolenou a zároveň nezruinovat svůj rozpočet.

Chorvatsko se rozhodně vyplatí plánovat dopředu. Rezervace ubytování a některých aktivit předem může výrazně snížit náklady. Nakupujte na místních trzích, kde můžete najít čerstvé potraviny za příznivější ceny než v obchodech.

Vyhýbejte se nejvíce turisticky vytíženým oblastem a objevujte méně známá místa. Pokud můžete, naplánujte svou návštěvu mimo hlavní turistickou sezónu, kdy jsou ceny nižší a destinace méně přeplněné.

Autor: Milan Polák

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Valentýnské dárky pro přítelkyni: Originální nápady, jak ji potěšit

Blíží se Valentýn a vy stále nevíte, co koupit přítelkyni? Žádný strach! NašeTéma.cz vám přináší horké tipy...

Jak vybrat vhodného dodavatele energií a ušetřit

Ceny energií jsou vysoké a vy se ptáte, jak ušetřit? Klíčem k levnější elektřině a plynu je...

V Tisé na Ústecku byla použita výbušnina k vloupání do bankomatu

V pondělí brzy ráno se někdo pokusil vyloupit bankomat v obci Tisá na Ústecku. Při vloupání byla...

Chorvaté se bouří kvůli drahotě. Páteční bojkot má opět vylidnit obchody

Chorvatsko se potýká s vlnou zdražování potravin a pohonných hmot. Občané v pátek bojkotovali obchody a čerpací...

Mádlův film Vlny zazářil v LA! Získal cenu Satellite Awards

Jiří Mádl a jeho film Vlny slaví mezinárodní úspěch! Historické drama o srpnu 1968 si z Ameriky...

Kam v zimě k moři? Zkuste dovolenou v Sierra Leone

Zapomeňte na nudné dovolené v přeplněných letoviscích. Sierra Leone, je perlou západní Afriky, která uchvátí svou nespoutanou...

BBC odhalila, jak Čína zneužívá psychiatrii k umlčení kritiků režimu

Desítky Číňanů byly neoprávněně uzavření v psychiatrických léčebnách poté, co vyjádřily nesouhlas s vládou či protestovaly proti...

Audi odhalila nový elektromobil Q6 e-tron offroad s brutálním výkonem

Audi o víkendu odhalila nový koncept elektromobilu Q6 e-tron offroad, který se chlubí inovativními portálovými nápravami umožňujícími...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA