Chcete na karneval? Nemusíte jen do Benátek, zkuste třeba Chorvatsko!

Když se řekne karneval, většina lidí si vybaví Rio, nebo italské Benátky. Ale pokud se chcete podívat během karnevalové sezóny někam k moři, nemusíte jen do těchto destinací. Zkuste třeba Chorvatsko.

REKLAMA

Úžasnou karnevalovou atmosféru najdete například na pobřeží v Pule, Rijece, Splitu a Dubrovníku, nebo také ve vnitrozemí v Samoboru (jihozápadně od Zábřehu). „Každé město si karneval, tedy obdobu našeho masopustu, užívá trochu jinak, ale všude je to plné chorvatské radosti ze života,“ sdělil pro NašeTéma Miodrag Mlačić, ředitel Chorvatského turistického sdružení. Nechcete karnevaly v Chorvatsku také vyzkoušet?

Tradice Rijeckých karnevalů byla obnovena v roce 1982 a od té doby patří Rijeka mezi nejvýznamnější karnevalová místa v Evropě. Karnevalovým týdnům se zde přezdívá páté roční období. Je časem veselí, během něhož mizí všechny starosti. Rijecký karneval letos začal 17. ledna na svátek svatého Antonína, a potrvá až do 14. února. Začátek karnevalu oficiálně oznamuje zvuk rohu svatého Antonína, který se ozývá po celém městě. I když program probíhá téměř celý měsíc, většina hlavních masopustních akcí je soustředěna do posledních dnů před začátkem půstu. Nejoblíbenější je mezinárodní masopustní průvod, který se koná vždy poslední neděli před Popeleční středou, letos tedy 11. února.

Od nás to máme asi nejblíž na Istrii. Krásný karneval si tu můžete užít v Pule. Ten začíná už koncem ledna akcí pro děti „Hledání karnevalu“. Vrcholem je velký průvod masek centrem města a maškarní ples, který se konal v sobotu 3. ledna. Poslední velkou akcí je v úterý 13. února pálení Pusta, což je loutka, která symbolizuje zimu.

Ve stejný den se bude konat také karneval ve Splitu (Splitski krnjeval). Město propadne nespoutané bujaré zábavě, při níž neplatí žádná pravidla. Ve starobylých úzkých dlážděných uličkách je atmosféra karnevalu kouzelná a podtrhuje ji rytmus tradičních tamburín. Historické a moderní se spojuje do úžasného celku.

Nádherný středověký Dubrovník během místního karnevalu (Dubrovački karnevo) navazuje na bohatou historii, starou několik set let. Původní karneval byl ve středověku krátkým odreagováním od těžkostí každodenního života. Ten dnešní je radostnou extravaganci v historických kulisách. Koná se od 11. do 21. února.

Ale nejen u moře se pořádně slaví. „Už od roku 1855 se v Samoboru koná karneval Samoborski fašnik,“ láká na tamní karneval Miodrag Mlačić. Na oblíbenou slavnost se sjíždějí lidé z celého regionu, aby se zúčastnili soudu s princem Fašnikem, strašákem zodpovědným za všechna neštěstí uplynulého roku. Na masopustní úterý je symbolicky upálen, aby byla vyhnána zima a její staří démoni. Letos se bude konat od 2. do 13. února, Hlavním tématem je „Od mamuta k robotu“. Hlavní program probíhá na centrálním náměstí, ale Fašnik ožívá také v mnoha samoborských barech a restauracích. Můžete si pochutnat na tradičním masopustním menu a samozřejmě také na nezapomenutelných koblihách.

Další zajímavou tradicí jsou také masopustní jízdy. Poklade, jak jim zde říkají se konají na různých místech východního Chorvatska, tedy hlavně v oblastech Slavonie, Baranji a Sriemu. Stovky jezdců v tradičních lidových krojích a maškarních kostýmech procházejí ulicemi, vesele zpívají a zastavují na různých stanovištích, kde jsou pohoštěni skvělými místními jídly a nápoji.

Chorvatsko nemusí být jen cílem letní dovolené. Spoustu zajímavé zábavy, tradice historické i novodobé tu můžete prožít i během masopustní doby. „A Chorvaté vám dokáží, že se umí nejen starat o turisty, ale také si pořádně užívat života,“ dodal Miodrag Mlačić.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA