Cesta do Chorvatska se komplikuje, na hranicích jsou prodlouženy kontroly

Cesta k moři do Chorvatska se pro letošní letní sezonu stává složitější. Slovinsko prodloužilo kontroly na hranicích s Rakouskem, Itálií, Maďarskem a Chorvatskem až do prosince. Důvodem je zhoršení bezpečnostní situace. Tato změna tak zkompikuje cestu Čechům mířícím k Jadranu.

Reklama

Chorvatsko je každoročně dovolenkovou destinací pro téměř jeden milion Čechů. Pamětníci určitě rádi zavzpomínají na cesty k Jadranu ve svém naleštěném Favoritu nebo hromadně autobusem značky Karosa. Cesta k oblíbenému Jadranu v devadesátých letech mohla trvat i několik desítek hodin, což je dnes zcela nepředstavitelné.

V minulosti čekání na hranicích pro mnohé znamenalo nekonečné nervy. Na každé hranici se s pečlivostí kontrolovaly auta i autobusy, včetně zavazadel turistů.

Cestování po Evropě od devadesátých let prošlo zásadní proměnou. Stejně tak i Chorvatsko zažilo vývojovou změnu. V minulosti si Chorvaté vážili českých turistů, neboť po válce potřebovali obnovit turismus. V posledních letech se ale situace u Jadranu zcela změnila. Zemi nyní každoročně zaplaví několik milionů turistů z celého světa, ceny jsou vysoké a domácí přístup se prakticky vytratil.

Chorvatsko v Shengenu

V roce 2023 prožívalo Chorvatsko významný okamžik ve své historii integrace, když 1. ledna vstoupilo do schengenského prostoru. Kontroly na hranicích se Slovinskem a Maďarskem byly zrušeny, což znamenalo konec nekonečných front aut.

Uvolněná situace díky vstupu do schengenského prostoru nevydržela dlouho. Ještě před koncem roku 2023 se kontroly na hranicích opět objevily, přičemž měly skončit právě před zahájením letní sezony v květnu. Plánovalo se, že s příchodem letní sezóny budou kontroly na hranicích odstraněny.

Do Chorvatska s kontrolami

Ve středu 22. května Slovinsko oznámilo, že prodlužuje hraniční kontroly o dalších šest měsíců, tedy do 21. prosince.

„Slovinsko se tak rozhodlo v den, kdy italské ministerstvo vnitra oznámilo, že kontroly na hranici se Slovinskem budou pokračovat ještě půl roku,“ cituje chorvatský portál Poslovni dnevnik italskou agenturu ANSA.

Itálie a Slovinsko kontroly zavedly loni v říjnu z důvodu zhoršení bezpečnostní situace na Blízkém východě.

„Vzhledem k tomu, že se situace nezlepšila a bezpečnostní situace na Blízkém východě se nadále zhoršuje, Slovinsko prodlouží kontroly na dalších šest měsíců,“ řekl pro slovinská média slovinský ministr vnitra Boštjan Poklukar.

Už za pět týdnů vyrazí do Chorvatska desetitisíce českých turistů. Musí proto počítat se zdržením na hraničních přechodech. I cesta z dovolené zpět do Česka je na hranicích provázena kontrolami.

Autor: Petr Ševčík

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama