REKLAMA

Perete povlečení méně než jednou týdně? Zaděláváte si na zdravotní problémy

Buďte k sobě upřímní a narovinu si odpovězte, jak často perete své povlečení a prostěradlo. Při pročítání různých diskuzí jsem zjistila, že někteří nejčastěji převlékají postel jednou měsíčně. To je opravdu málo. Nechápete, proč?

REKLAMA

Ložní prádlo a vliv na zdraví

Praní ložního povlečení a prostěradla úzce souvisí také s kvalitou spánku. Většina populace stráví spaním třetinu svého života. Spánek je proto jednou z nejdůležitějších věcí, která ovlivňuje naše zdraví.

Spánek dělíme do tří fází. „Nejprve se nacházíme v lehké fázi, při které je velmi snadné nás vzbudit. Následuje hluboký spánek. V této fázi tělo nejvíce odpočívá a regeneruje se,“ uvádí web Cara Plasma. Poslední je REM fáze, při které se nám zdají sny. V této části spánkového cyklu náš mozek usilovně pracuje a už tolik neodpočívá.

Každá fáze spánku je důležitá pro organismus. Dochází při nich k regeneraci svalů, tkání a mozku. Spánek působí pozitivně i na náš imunitní systém. V případě, že spíme málo nebo nekvalitně, klesá naše imunita i energie. Nemůžeme se ani soustředit a celý den se cítíme unavení.

Jedním z důvodu nekvalitního spánku může být právě nevyměněné ložní povlečení a prostěradlo. „Vypotíme během spánku neuvěřitelných 1,5 litru tekutiny. Při tomto zjištění mi dáte jistě za pravdu, že prát povlečení jednou za měsíc je opravdu nedostačující,“ uvádí Zdeněk Staněk, dlouholetý odborník a podnikatel v oblasti textilního průmyslu.

REKLAMA

Já osobně měním nejen lůžkoviny, ale i ručníky a osušky každý týden. Je to především z toho důvodu, že jsem silný alergik a doma máme dva psy, kteří s námi jako správní domácí mazlíčci spí v posteli. Nedovedu si představit, že bych v tomto případě například týden nebo dokonce měsíc vynechala.

Zdeněk Staněk také vysvětluje, že se kromě potů usazuje v povlečení i prostěradle velké množství roztočů a bakterií. „Nevyměněné lůžkoviny dokonce vytvářejí pro bakterie a roztoče ideální množírnu. Myslete proto nejen na sebe, ale i na své děti. Alergií na roztoče trpí asi čtvrtina lidské populace,“ doplnil Zdeněk Staněk.

Co prokázal výzkum

Snažila jsem se na internetu najít nějaký výzkum, který by se týkal četnosti praní prádla v českých domácnostech. Při hledání jsem narazila pouze na britský výzkum ze srpna roku 2014, kterého se zúčastnilo 1.866 respondentů. Ten rozdělil Brity do tří skupin.

Třetina britských obyvatel, tedy 33 %, pere lůžkoviny každý týden. Nejvíce Britů (35 %) pere povlečení a prostěradla jednou za dva týdny a 22 % britské populace pere jednou za tři týdny a méně.

REKLAMA

Výzkumníci se britských obyvatel také zeptali, kdy je pro ně nevyměněné povlečení nehygienické až odporné. U mužů je to po čtyřech týdnech, u žen po třech. Z výzkumu tedy vyplývá to, co si my ženy o mužích už dávno myslíme.

Názor odborníků

Doktorka Lindsay Browningová, diplomovaná psycholožka, neuroložka a odbornice na spánek, hovoří o tom, že bychom měli lůžkoviny měnit jednou za týden, maximálně za dva. Také Lindsay uvádí jako hlavní důvod hygienu a pot. Stejně jako pan Staněk upozorňuje i na problémy s odumřelými kožními buňkami. „Ty se v povlečení hromadí a živí se jimi roztoči, kteří mohou způsobit kožní problémy nebo nepříjemné pocity,“ píše BBC. V zimě nemusíme prát tak často. I přesto je podle Browningové ideální měnit lůžkoviny jednou za týden.

Jak prát povlečení

I v tomto případě se názory často rozcházejí. Správně bychom měli prostěradla i povlečení prát minimálně na 60 °C, ale sama se dobrovolně přiznávám, že to tak nedělám. Vím, že se při vysokých teplotách dokonaleji ničí roztoči, ale přijde mi tento způsob praní nešetrný, a tak peru pouze na 40 °C.

Určitě ale doporučuji povlečení před praním převrátit naruby, aby zůstalo delší dobu jako nové. Takovým mým osobním a už léta zažitým trikem je zapnout povlaky a polštáře i peřiny. Nejen, že se vám knoflíky (případně zipy) neponičí, ale navíc se vám do povlaků nedostane další oblečení a lépe se tak vypere. A v případě, že používáte sušičku jako já, tak vám při zapnutém povlečení všechno krásně uschne a nestane se z prádla jeden veliký chumel.

Autor: Nikola Strnadová – NašeTéma. Zdroje: Cara Plasma, Rodinná firma Zdeněk Staněk, YouGov, BBC.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Levná elektroauta od VW? Odpověď na čínskou konkurenci je na cestě

Německý automobilový gigant Volkswagen (VW) mění strategii, aby posílil svou pozici na trhu s elektromobily a čelil...

Ženich v BMW spěchal na svatbu a u Všerub na Plzeňsku...

Rychlá jízda ženicha na svatbu skončila u Všerub na Plzeňsku tragicky. Řidič BMW po nehodě na místě...

Lži o Transgasu, bestselleru a milionech? Příběh Filipa Turka se dál...

Europoslanec Filip Turek čelí novým otázkám ohledně původu svých příjmů. Analýza datových novinářů Kateřiny Mahdalové a Michala...

Petr Pavel podepsal dva zákony o dávce státní sociální pomoci

Prezident Petr Pavel podepsal dva zákony reformující systém sociálních dávek, zavádí se tzv. superdávka. Nová legislativa slibuje...

Valeš: ODS se do určité míry stala spolupachatelem činů, za které...

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný čelí výzvám k odchodu z ODS po nepravomocném odsouzení k trestu odnětí svobody....

AC Sparta Praha bude uplatňovat doživotní zákazy vstupu

Fotbalový klub AC Sparta Praha přijímá nekompromisní opatření v boji proti rasismu, antisemitismu a nenávistnému chování. V...

Zdechovský, Nerudová, Kolář a Farský navrhli zákaz symbolů SSSR i ruského...

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) vyzval Evropskou komisi, aby připravila legislativu zakazující veřejné používání symbolů sovětského režimu a...

Čtyři mrtví vlci na Jesenicku. Pravděpodobně byli otráveni, myslí si ochránci

Mezi únorem a dubnem letošního roku byli v Rychlebských horách postupně nalezeni čtyři mrtví vlci v katastru...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA