Od září nesmí desetitisíce domácností používat staré kotle. Za porušení hrozí pokuty

Několik desítek tisíc domácností musí do letošního září vyměnit staré kotle. Prvního září totiž vstoupí v platnost zákaz používání kotlů 1. a 2. emisní třídy, ty nesplňují emisní normy. Domácnostem za porušení zákazu hrozí pokuta až do výše 50 tisíc Kč, upozorňuje Ministerstvo životního prostředí (MZP). Zjistit, zda se nutnost výměny kotle týká i vaší domácnosti, můžete snadno.

Reklama

Ministr životního prostředí Petr Hladík tvrdí, že kotle jsou největším znečišťovatelem ovzduší. Proto se politici již v roce 2012 rozhodli k zákazu těch nejstarších kotlů.

„Občané tedy měli dostatek času se na výměnu připravit. Povinnost se netýká například kamen, krbových vložek či sporáků, které slouží k přímému vytápění místnosti,“ řekl ministr životního prostředí Petr Hladík.

Zákaz používání platí prozatím jen pro ty nejstarší. „Jsou to ty nejstarší, liťáky, kotle, které se nedají vůbec regulovat, musí se přikládat ručně,“ vysvětlil novinářům ministr Hladík.

Specificky se zákaz od 1. září týká všech kotlů 1. a 2. emisní třídy. Konkrétně tedy těch, které byly vyrobeny před rokem 2000, a kotlů, které si podle ministra vyrobili kutilové doma svépomocí.

Nevíte, jaký typ kotle máte v kotelně? Zjistit to je velmi jednoduché. Specifická třída kotle je zpravidla uvedená na výrobním štítku, dále pak v dokumentech o kontrole technického stavu kotle, kterou má každý provozovatel od roku 2016 povinnost provádět nejméně jednou za 36 měsíců.

Nicméně, pokud se vám ze štítku již nepodaří přečíst třídu kotle a potvrzení o technickém stavu nemáte, zavolejte výrobci kotle. Ten vám sdělí, jestli váš kotel splňuje emisní požadavky podle nového zákona. Další možností je přivolat revizního technika, který vám řekne, zda kotel emisní podmínky splňuje či nesplňuje.

„Jsme si vědomi toho, že povinnost kontroly technického stavu kotle není v praxi příliš dodržována,“ uvedl ředitel odboru ochrany ovzduší Kurt Dědič. „Je nutností se zaměřit i na plnění této povinnosti,“ dodal Dědič.

Je nutno podotknout, že září se blíží a domácnosti by neměly na výměnu starých kotlů čekat. Od 1. září hrozí za porušení pokuta až do výše 50 tisíc Kč. „Cílem není občany pokutovat, ale docílit co nejrychlejší nápravy. Nejprve proto budou úředníci dávat nápravná opatření, až následně pokuty,“ sdělila za MZP Veronika Krejčí.

Ke kontrolám podle ministerstva přistoupí obce s rozšířenou působností. Pravděpodobně se tak stane až na základě udání.

„Již více než 180 tisíc domácností si vyměnilo kotel na tuhá paliva za ekologičtější vytápění s pomocí kotlíkových dotací nebo Nové zelené úsporám,“ uvedl dnes na sociální síti X ministr Petr Hladík.

Autor: Petr Ševčík

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
Zakládáme si na tom, aby NašeTéma.cz bylo místem bezpečné diskuze. Přidávání komentářů do diskuze je proto dostupné pouze s účtem na Seznam.cz.

Pokud jste v článku zaznamenali překlep, nesrovnalost či chybu, neváhejte nám, prosím, napsat na email: tym@nasetema.cz. Děkujeme!

Reklama
Reklama
Reklama