REKLAMA

Mikrovlnka pod drobnohledem: Vědci zjistili, jaké bakterie s námi sdílejí kuchyň

Mikrovlnka, tichý pomocník v kuchyni, skrývá tajemství: je domovem pro kolonie bakterií! Nová studie odhaluje, že v mikrovlnné troubě se nachází překvapivě pestrý mikrosvět, a ne všechny jeho obyvatele bychom si přáli s jídlem sdílet. Zjistěte, jaké organismy s námi sdílí kuchyň, kde se skrývá nejvíce bakterií a jak udržet mikrovlnku čistou a bezpečnou.

REKLAMA

Mikrovlnné trouby, kdysi považované za technologický zázrak, se staly nedílnou součástí našich kuchyní. Věděli jste ale, že se v nich skrývá celý mikrosvět? Nová studie odhalila, že mikrovlnky zdaleka nejsou tak sterilní, jak se můžou zdát, a že v nich bují překvapivě pestrý život. Není to jen otázka estetiky, ale i zdraví. Pojďme se ponořit do mikrobiálního světa uvnitř našich mikrovlnek.

Mikrovlnná trouba a organismy

Vědci z University of Valencia a Darwin Bioprospecting Excellence SL ve Španělsku zkoumali mikrobiální život v 30 mikrovlnných troubách z různých prostředí – od běžných domácností, přes sdílené kuchyňky, až po vědecké laboratoře.

Zjistili, že se v nich nachází prosperující mikrobiální komunity, včetně rodů jako Brachybacterium, Micrococcus, Paracoccus a Priestia. Tyto rody jsou obvykle neškodné, ale ve studii se vyskytly i druhy jako Klebsiella, Enterococcus a Aeromonas, které mohou představovat zdravotní riziko, zejména pro osoby s oslabenou imunitou. Tyto bakterie můžou způsobovat různé infekce, od zažívacích potíží až po závažnější komplikace.

Kde se skrývá nejvíce bakterií?

Překvapivě se ukázalo, že mikrovlnky v běžných domácnostech vykazovaly nižší mikrobiální diverzitu. Důvodem je pravděpodobně menší počet zdrojů kontaminace a také fakt, že domácí mikrovlnky se obvykle používají jen k ohřevu jídla.

REKLAMA

Naopak v laboratořích, kde se s mikrovlnkami manipuluje častěji a k různorodým účelům, se dařilo nejrozmanitějším druhům bakterií. V laboratorních mikrovlnkách se navíc vyskytovaly mikroby jako Deinococcus, Hymenobacter a Kineococcus, které jsou známé svou extrémní odolností vůči záření.

Tipy pro čistou a bezpečnou mikrovlnku

Studie zdůraznila, že i v extrémních podmínkách mikrovlnky, kde se střídá teplo a záření, můžou přežít mikroby s genetickou odolností. Ačkoliv se v domácích mikrovlnkách vyskytují bakterie podobné těm na jiných kuchyňských površích, jako jsou houbičky na nádobí nebo dřezy, neznamená to, že bychom měli hygienu mikrovlnky zanedbávat. Právě naopak!

Autoři studie doporučují pravidelně a důkladně čistit vnitřek mikrovlnky saponátem a teplou vodou. Zaměřte se na všechny plochy, včetně otočného talíře a stěn. Nenechávejte rozlité jídlo nebo tekutiny zaschnout. Okamžitě je utřete, abyste zabránili množení bakterií. Zakrývejte jídlo v mikrovlnce, abyste zabránili rozstřikování a kontaminaci vnitřního prostoru.

Jednou za čas proveďte důkladné čištění. Můžete použít roztok vody a octa (v poměru 1:1) nebo speciální čističe na mikrovlnky. Roztok ohřejte v mikrovlnce, aby se uvolnila pára, a poté vnitřek otřete.

REKLAMA

Nezapomeňte na dvířka a těsnění, i tyto části je potřeba pravidelně čistit, protože se na nich můžou usazovat nečistoty a bakterie.

Zajímavosti, které vás překvapí

Věděli jste, že i neškodné kožní bakterie můžou přežít v mikrovlnce? To jen podtrhuje odolnost mikrobů a nutnost pravidelného čištění.

Bakterie Deinococcus radiodurans, nalezená v laboratorních mikrovlnkách, je známá jako „Conan the Bacterium“ a je zapsána v Guinnessově knize rekordů jako nejodolnější bakterie na světě. Dokáže přežít extrémní dávky radiace, vakuum i kyselé prostředí.

Pamatujte, že čistá mikrovlnná trouba není jen otázkou estetiky, ale i zdravého životního stylu!

Zdroj: Frontiers in Microbiology

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Písecko zasáhlo zemětřesení. Seismická stanice Kašperské Hory naměřila 3,2 stupně

Jihočeský kraj ve čtvrtek večer zasáhlo zemětřesení o magnitudě 3,2 stupně Richterovy škály v blízkosti obce Mirotice,...

Útoky na novináře v Česku sílí. Institut vyzývá politiky: Nepodněcujte k...

Útoky na české novináře se stávají každodenní realitou, varuje průzkum Českého výboru International Press Institute a agentury...

Co se stane v Arktidě, nezůstane v Arktidě. Vědci varují před...

Tání ledu v Arktidě může odhalit i dávno zapomenuté hrozby. Vědci bijí na poplach: pod permafrostem mohou...

Rychlou jízdu Turka vyšetřují dálniční policisté. Může přijít o řidičák

Europoslanec Filip Turek se dostal do hledáčku dálniční policie kvůli rychlé jízdě. Na sociálních sítích sám zveřejnil...

Ministři nepřišli na interpelace. „To je chování ve stylu totalitních manýrů,“...

Čtvrteční interpelace v Poslanecké sněmovně se nekonaly. Ani jeden ministr vlády Petra Fialy se nedostavil, to opozici...

Omlouvám se za šikanu, osočování a dehonestaci. Pavel Novotný zveřejnil omluvu...

Kontroverzní starosta Řeporyjí Pavel Novotný musel skousnout hořkou pilulku! Po letech šikany a urážek na adresu moderátorky...

Přidejte centimetry a sebevědomí – módní lodičky na platformě 2025

Lodičky nejsou jen symbolem ženské elegance, ale i nástrojem, jak dodat outfitu výšku, půvab a špetku sebevědomí....

Integrace mobilních sázkových aplikací do každodenního života

Mobilní sázkové aplikace se v posledních letech staly běžnou součástí digitálního života mnoha uživatelů. Umožňují snadný a...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA