Vědci objevili kyslík v atmosféře Venuše, ten se liší od kyslíku na Zemi. Tento průlomový objev může přinést nové poznatky o atmosféře Venuše a její odlišnosti od Země. O významném objevu informoval vědecký časopis Nature Communications.
Objev kyslíku v atmosféře Venuše
Vědci nedávno objevili přítomnost kyslíku v atmosféře Venuše, který se liší od kyslíku na Zemi. Přibližně 21 procent vzduchu na naší planetě tvoří kyslík, zatímco zbytek atmosféry je většinou naplněn dusíkem. Na Venuši, planetě sousedící se Zemí, je příběh úplně jiný.
Výzkum atmosféry Venuše
V toxické atmosféře Venuše dominuje oxid uhličitý s podílem 96,5 procenta, menší množství se týká dusíku a stopových plynů. Není tam téměř žádný kyslík. Ve skutečnosti, protože Venuše se těší mnohem menší vědecké pozornosti než jiné planety jako Mars, je přímá detekce kyslíku obtížná.
Průlomový objev kyslíku na Venuši
Pomocí nástroje stratosférické observatoře SOFIA – letounu Boeing 747SP přestavěného na infračervený dalekohled v rámci společného projektu mezi americkou vesmírnou agenturou NASA a jejím německým protějškem DLR – vědci objevili atomární kyslík v tenké vrstvě atmosféry Venuše mezi dvěma ostatní.
Vědci poukázali na to, že tento atomární kyslík, složený z jednoho atomu kyslíku, se liší od molekulárního kyslíku, který se skládá ze dvou atomů kyslíku a který dýcháme my na Zemi. Vědci poprvé přímo detekovali kyslík na sluncem osvětlené straně Venuše, kde se skutečně vytváří v atmosféře, a také jej detekovali na odvrácené straně od Slunce, kde byl dříve detekován dalekohledem na Havaji.
„Atmosféra Venuše je velmi hustá. Složení je také velmi odlišné od Země,“ řekl fyzik DLR Heinz-Wilhelm Huebers, hlavní autor studie publikované v časopise Nature Communications. „Venuše není vhodná pro život, alespoň ne pro organismy, které známe na Zemi,“ dodal.
Kyslík je produkován na sluneční straně ultrafialovým zářením ze Slunce, které rozkládá atmosférický oxid uhličitý a monoxid na atomy kyslíku a další chemikálie. Část tohoto kyslíku je pak větry unášena na stranu planety odvrácenou od Slunce.
Venuše – Sestra Země
Venuše o průměru přibližně 12 tisíc kilometrů je o něco menší než Země. Je často označována jako sesterská planeta, protože obě planety jsou velmi podobné svou velikostí a hmotností. Obě mají také centrální jádro, roztavený plášť a kůru.
Zajímavosti o Venuši
Venuše je druhým nejjasnějším objektem na noční obloze, hned po Měsíci. S jasem mezi -3,8 až -4,6 je Venuše tak jasná, že ji lze pozorovat i během jasného dne. Atmosférický tlak na Venuši je 92krát větší než na Zemi. Tento drtivý tlak způsobuje, že malé asteroidy se rozpadají, když vstoupí do naší atmosféry. Tlak na povrchu Venuše je ekvivalentní tlaku hluboko pod mořem na Zemi.
Výzkum Venuše pokračuje
„Jsme teprve na začátku pochopení vývoje Venuše a toho, proč je tak odlišná od Země,“ řekl Huebers. Venuše je nejteplejší planetou v naší sluneční soustavě. Průměrná povrchová teplota je 462 °C a protože Venuše se nenaklání na své ose, nedochází k žádným sezónním variacím.
Hustá atmosféra tvořená zhruba 96,5 procenta oxidu uhličitého zachycuje teplo a způsobuje skleníkový efekt. Podrobné studium Venuše bylo dokončeno v roce 2015.