Velkolepá kometa, familiárně známá jako Matka draků, se blíží k zemi

Obyvatelé severní polokoule Země mají v současné době vzácnou příležitost zahlédnout na noční obloze kometu 12P/Pons-Brooks, která je známá jako Matka draků. „Tato kometa Halleyova typu s oběžným cyklem okolo 71 let a jádrem širokým zhruba 30 kilometrů je známá svými ohromujícími erupcemi plynu a prachu,“ uvedla na svém webu Evropská vesmírná agentura (ESA).

REKLAMA

Kometa, známá také jako Matka draků nebo Ďáblova kometa, pravděpodobně souvisí s meteorickým rojem Kappa-Drakonid, kde pravděpodobně vznikla, soudí astronomové.

„Stejně jako ostatní komety se kometa s označením 12P/Pons-Brooks skládá z ledu, prachu a kamenitého materiálu. Když se kometa přiblíží ke Slunci, teplo způsobí, že se led uvnitř změní z pevné látky na plyn,“ uvádí ESA.

Plyn uniká z povrchu komety a táhne za sebou prach. Ten tvoří velký mrak a ohon, který je slunečním větrem odpuzován od Slunce.

Viditelnost zmíněné komety je různá, protože někdy září jasně, jindy je zase sotva pozorovatelná. Optimální pozorování této komety je koncem března a začátkem dubna na severní polokouli, zvláště nad západním obzorem po setmění.

Dalekohled sice umocní zážitek ze sledování, ale za vhodných podmínek je možné ji pozorovat i pouhým okem. „Jasnost komety však zůstává nepředvídatelná,“ vysvětlují astronomové z ESA.

Nejbližším přiblížením k Zemi v červnu 2024 je bohužel předpovídáno i její velmi rychlé zmizení z obloh. Jinými slovy, obyvatelé jižní polokoule Země ji budou moci vidět v mnohem větší nádheře. Tato kosmická podívaná se bude opakovat opět až v roce 2095.

„Přezdívka komety ctí její dva slavné pozorovatele z historie: Jean-Louise Ponse a Williama Roberta Brookse. Pons, francouzský astronom, je známý svými revolučními objevy včetně 37 pozorování komet mezi lety 1801 a 1827,“ uvedla ESA.

Jeho pozorování 12. července 1812 znamenalo první pozorování zmíněné komety.

Na základě Ponsových pečlivých záznamů astronomové určili oběžnou dráhu komety a odhadli její návrat v období mezi 65 a 75 lety. „Pons získal Lalandeovu cenu a stříbrnou medaili Královské astronomické společnosti,“ uvádí Wikipedie.

Autor: Jab Votruba.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Nabízí dražší oblečení skutečně lepší kvalitu?

V módním světě se často říká, že vyšší cena znamená lepší kvalitu. Vyplatí se ale skutečně investovat...

Editee: Umělá inteligence pro tvorbu kvalitního obsahu

Český startup Editee přináší revoluci do oblasti tvorby obsahu prostřednictvím umělé inteligence. Nový nástroj zjednodušuje tvorbu textů,...

Modelka touží stát se matkou prvního Muskova marťanského dítěte narozeného na...

Modelka Elsa Thora by se ráda stala maminkou prvního marťanského dítěte narozeného na planetě Mars. O svém...

Výhody užívání vitamínu D na podzim

Podzimní období přináší kratší dny, méně slunečního světla a často chladnější počasí. Tyto faktory mohou vést ke...

Bývalý bezdomovec objektivním kritikem hotelů. Jsem profesionální host, říká influencer Pan...

Jindřich Husička za poslední dva roky přespal ve více než stovce hotelů různých kategorií. V každém z...

Verešová si může oddechnout: Jsme v pořádku, to nejhorší má už...

Krušné chvíle prožívá modelka Andrea Verešová. Dcera Vanesska prodělala komplikovanou operaci kolene. Verešová na Instagramu oznámila, že...

Vánoce bez stresu – jak vybrat dárek, který potěší?

Vánoční období by mělo být především časem pohody, radosti a setkávání s blízkými. Přesto se pro mnoho...

Drsný pár Oskar Hes a Kateřina Bartuněk Hrstková. Tanečníci v zákulisí...

Oskar Hes není v zákulisí StarDance vůbec žádný tichošlápek. Tentokrát své fanoušky na Instagramu překvapil vtipným videem,...

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA