REKLAMA

Velkolepá kometa, familiárně známá jako Matka draků, se blíží k zemi

Obyvatelé severní polokoule Země mají v současné době vzácnou příležitost zahlédnout na noční obloze kometu 12P/Pons-Brooks, která je známá jako Matka draků. „Tato kometa Halleyova typu s oběžným cyklem okolo 71 let a jádrem širokým zhruba 30 kilometrů je známá svými ohromujícími erupcemi plynu a prachu,“ uvedla na svém webu Evropská vesmírná agentura (ESA).

REKLAMA

Kometa, známá také jako Matka draků nebo Ďáblova kometa, pravděpodobně souvisí s meteorickým rojem Kappa-Drakonid, kde pravděpodobně vznikla, soudí astronomové.

„Stejně jako ostatní komety se kometa s označením 12P/Pons-Brooks skládá z ledu, prachu a kamenitého materiálu. Když se kometa přiblíží ke Slunci, teplo způsobí, že se led uvnitř změní z pevné látky na plyn,“ uvádí ESA.

Plyn uniká z povrchu komety a táhne za sebou prach. Ten tvoří velký mrak a ohon, který je slunečním větrem odpuzován od Slunce.

Viditelnost zmíněné komety je různá, protože někdy září jasně, jindy je zase sotva pozorovatelná. Optimální pozorování této komety je koncem března a začátkem dubna na severní polokouli, zvláště nad západním obzorem po setmění.

REKLAMA

Dalekohled sice umocní zážitek ze sledování, ale za vhodných podmínek je možné ji pozorovat i pouhým okem. „Jasnost komety však zůstává nepředvídatelná,“ vysvětlují astronomové z ESA.

Nejbližším přiblížením k Zemi v červnu 2024 je bohužel předpovídáno i její velmi rychlé zmizení z obloh. Jinými slovy, obyvatelé jižní polokoule Země ji budou moci vidět v mnohem větší nádheře. Tato kosmická podívaná se bude opakovat opět až v roce 2095.

„Přezdívka komety ctí její dva slavné pozorovatele z historie: Jean-Louise Ponse a Williama Roberta Brookse. Pons, francouzský astronom, je známý svými revolučními objevy včetně 37 pozorování komet mezi lety 1801 a 1827,“ uvedla ESA.

Jeho pozorování 12. července 1812 znamenalo první pozorování zmíněné komety.

REKLAMA

Na základě Ponsových pečlivých záznamů astronomové určili oběžnou dráhu komety a odhadli její návrat v období mezi 65 a 75 lety. „Pons získal Lalandeovu cenu a stříbrnou medaili Královské astronomické společnosti,“ uvádí Wikipedie.

Autor: Jab Votruba.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Ministr zemědělství Marek Výborný přišel o papíry

Šéf lidovců a ministr zemědělství Marek Výborný je už přes tři měsíce bez řidičského průkazu. Policisté mu...

Hygienici varují před elektronickými cigaretami. Hrozí otrava i smrt

Hygienická stanice hlavního města Prahy bije na poplach kvůli nebezpečným elektronickým cigaretám s nadlimitním obsahem nikotinu. Podle...

Ukrajinou otřásá korupční kauza na ministerstvu obrany. Zmizelo téměř půl miliardy...

Ukrajinské ministerstvo obrany čelí rozsáhlé korupční aféře. Podle Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny (NABU) došlo ke zpronevěře více...

Meteorologové vydali na víkend předběžnou výstrahu. Vrátí se mráz i sníh

Zatímco v pátek nás ještě čeká počasí připomínající jaro, už v sobotu dorazí studená fronta, která výrazně...

Myslí AI jako člověk? Odpověď na tuto otázku odhaluje zajímavá studie

Umělá inteligence dokáže ohromit svými odpověďmi, ale myslí skutečně jako člověk? Nová studie odhaluje, že i ty...

Dámské halenky – široké možnosti stylingu

Dámské halenky představují důležitý prvek každého šatníku. Díky široké škále střihů a designů je lze snadno přizpůsobit...

Herecký svět smutní. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík

Herecký svět přišel o výjimečnou osobnost. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík, nezaměnitelný hlas českého divadla...

Češi cestující do Británie potřebují novou registraci ETA. Návod, jak na...

Od dubna 2025 musí Češi před cestou do Velké Británie vyplnit novou registraci ETA. Poradíme vám, jak...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA