REKLAMA

NASA vyvíjí tým robotů, kteří vybudují ve vesmíru základnu

K tomu, aby se lidé vrátili na Měsíc nebo si vybudovali stálou základnu někde ve vesmíru, zbývá už jen pár kroků. Vyvíjíme tým robotů, kteří vybudují vesmírnou infrastrukturu, oznámila NASA.

REKLAMA

Vzhledem k tomu, že roboti prokázali, že dokážou pracovat s dostupnými stavebními bloky, není těžké si představit, že by sami vybudovali základnu na Měsíci ještě před příchodem lidí.

K tomu, aby se lidé vrátili na Měsíc nebo si vybudovali stálou základnu někde ve vesmíru, je potřeba mnohem víc než pouhá vůle a touha. Vyžaduje to hodně vynalézavosti a pokročilé technologie.

Inženýři z NASA pracují na projektu Automated Reconfigurable Mission Adaptive Digital Assembly Systems (ARMADAS), kde mají za úkol vývoj hardwaru a softwaru pro budování infrastruktury ve vesmíru. Zvláštní na tomto systému jsou různé typy robotů, kteří se podobají červům. Ti podle NASA dokážou ve vesmíru sestavovat, opravovat a rekonfigurovat materiály pro různou infrastrukturu.

Roboti z NASA
Výzkumný inženýr Taiwo Olatunde (vlevo) a stážistka Megan Ochalek (vpravo) pozorují, jak se roboti pohybují a sestavují kompozitní stavební bloky do struktury. Robotům trvalo vybudování konstrukce jen okolo 100 hodin provozu. | Foto: Dominic Hart, NASA

Jak zdůrazňuje NASA, roboti mohou svou práci vykonávat na oběžné dráze nebo na povrchu planety, a to ještě dříve, než se tam dostanou lidé.

REKLAMA

Jak to vypadá v praxi nedávno ukázali v Ames Research Center NASA. Během testování bylo prokázáno, že tři roboti spolupracují jako tým na stavbě přístřešku pomocí stovek stavebních bloků.

„Experiment pozemní montáže demonstroval klíčové části systému: škálovatelnost a spolehlivost robotů a výkon konstrukcí, které budují. Tento typ testování je zásadní pro zrání technologie pro vesmírné projekty,“ řekla Christine Greggová, hlavní inženýrka ARMADAS v NASA.

Dále vysvětlila, jak lze celý systém přizpůsobit různým misím, což znamená, že jej lze použít vícekrát.

Systém ARMADAS používá malou sadu 3D stavebních bloků – nazývaných voxely, název pro objemové pixely – k vytvoření téměř jakékoli struktury. Systém je „programovatelný“, což znamená, že se dokáže překonfigurovat tak, aby vyhovoval vyvíjejícím se potřebám. Voxely použité v experimentu, jak vysvětluje NASA, jsou vyrobeny ze silných a lehkých kompozitních materiálů vytvarovaných do tvaru zvaného kuboktaedr. Voxely připomínají fotbalový míč s drátěnou konstrukcí s plochými stranami a velmi přesnou geometrií.

REKLAMA

„Je překvapivé, jak silné a robustní tyto systémy jsou, vzhledem k tomu, jak vypadají,“ říká Kenny Cheung, hlavní výzkumník ARMADAS v NASA. „Výroba velkých konstrukcí z malých stavebních bloků nám umožňuje používat kvalitní materiály za nejnižší možnou cenu. Velikost struktur, které lze vytvořit, je omezena pouze počtem stavebních bloků, které lze získat,“ doplnil Cheung.

Vzhledem k tomu, že v experimentu roboti prokázali, že dokážou pracovat s dostupnými stavebními bloky, tým, který je vyvíjí, začíná budovat různé typy voxelů, aby v budoucnu roboti mohli stavět také infrastrukturu se solárními panely, elektrickými spoji, ochrannými deskami a podobně.

Tým ARMADAS také pracuje na vývoji nových robotických schopnostech, jako jsou sondážní nástroje, které by zajistili, že autonomně vybudovaná zařízení budou bezpečná a obyvatelná ještě před příjezdem astronautů.

Autor: Karolína Němečková – NašeTéma. Zdroj: NASA. Video: NASA.

Diskuze Vstoupit do diskuze
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Ukrajinou otřásá korupční kauza na ministerstvu obrany. Zmizelo téměř půl miliardy...

Ukrajinské ministerstvo obrany čelí rozsáhlé korupční aféře. Podle Národního protikorupčního úřadu Ukrajiny (NABU) došlo ke zpronevěře více...

Meteorologové vydali na víkend předběžnou výstrahu. Vrátí se mráz i sníh

Zatímco v pátek nás ještě čeká počasí připomínající jaro, už v sobotu dorazí studená fronta, která výrazně...

Myslí AI jako člověk? Odpověď na tuto otázku odhaluje zajímavá studie

Umělá inteligence dokáže ohromit svými odpověďmi, ale myslí skutečně jako člověk? Nová studie odhaluje, že i ty...

Dámské halenky – široké možnosti stylingu

Dámské halenky představují důležitý prvek každého šatníku. Díky široké škále střihů a designů je lze snadno přizpůsobit...

Herecký svět smutní. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík

Herecký svět přišel o výjimečnou osobnost. Ve věku 85 let zemřel Alois Švehlík, nezaměnitelný hlas českého divadla...

Češi cestující do Británie potřebují novou registraci ETA. Návod, jak na...

Od dubna 2025 musí Češi před cestou do Velké Británie vyplnit novou registraci ETA. Poradíme vám, jak...

Elon Musk staví největší superpočítač světa s AI. Problém? Elektřina

Elon Musk a jeho xAI chystají v Memphisu něco obrovského – superpočítač Colossus s AI, který má...

Lenka Bradáčová se stala nejvyšší státní zástupkyní

Lenka Bradáčová se v úterý oficiálně ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně. Dosavadní pražská vrchní žalobkyně tak nahradila...
REKLAMA

VÝBĚR ČLÁNKŮ

REKLAMA