REKLAMA

NASA vyvíjí tým robotů, kteří vybudují ve vesmíru základnu

K tomu, aby se lidé vrátili na Měsíc nebo si vybudovali stálou základnu někde ve vesmíru, zbývá už jen pár kroků. Vyvíjíme tým robotů, kteří vybudují vesmírnou infrastrukturu, oznámila NASA.

REKLAMA

Vzhledem k tomu, že roboti prokázali, že dokážou pracovat s dostupnými stavebními bloky, není těžké si představit, že by sami vybudovali základnu na Měsíci ještě před příchodem lidí.

K tomu, aby se lidé vrátili na Měsíc nebo si vybudovali stálou základnu někde ve vesmíru, je potřeba mnohem víc než pouhá vůle a touha. Vyžaduje to hodně vynalézavosti a pokročilé technologie.

Inženýři z NASA pracují na projektu Automated Reconfigurable Mission Adaptive Digital Assembly Systems (ARMADAS), kde mají za úkol vývoj hardwaru a softwaru pro budování infrastruktury ve vesmíru. Zvláštní na tomto systému jsou různé typy robotů, kteří se podobají červům. Ti podle NASA dokážou ve vesmíru sestavovat, opravovat a rekonfigurovat materiály pro různou infrastrukturu.

Roboti z NASA
Výzkumný inženýr Taiwo Olatunde (vlevo) a stážistka Megan Ochalek (vpravo) pozorují, jak se roboti pohybují a sestavují kompozitní stavební bloky do struktury. Robotům trvalo vybudování konstrukce jen okolo 100 hodin provozu. | Foto: Dominic Hart, NASA

Jak zdůrazňuje NASA, roboti mohou svou práci vykonávat na oběžné dráze nebo na povrchu planety, a to ještě dříve, než se tam dostanou lidé.

Jak to vypadá v praxi nedávno ukázali v Ames Research Center NASA. Během testování bylo prokázáno, že tři roboti spolupracují jako tým na stavbě přístřešku pomocí stovek stavebních bloků.

„Experiment pozemní montáže demonstroval klíčové části systému: škálovatelnost a spolehlivost robotů a výkon konstrukcí, které budují. Tento typ testování je zásadní pro zrání technologie pro vesmírné projekty,“ řekla Christine Greggová, hlavní inženýrka ARMADAS v NASA.

Dále vysvětlila, jak lze celý systém přizpůsobit různým misím, což znamená, že jej lze použít vícekrát.

Systém ARMADAS používá malou sadu 3D stavebních bloků – nazývaných voxely, název pro objemové pixely – k vytvoření téměř jakékoli struktury. Systém je „programovatelný“, což znamená, že se dokáže překonfigurovat tak, aby vyhovoval vyvíjejícím se potřebám. Voxely použité v experimentu, jak vysvětluje NASA, jsou vyrobeny ze silných a lehkých kompozitních materiálů vytvarovaných do tvaru zvaného kuboktaedr. Voxely připomínají fotbalový míč s drátěnou konstrukcí s plochými stranami a velmi přesnou geometrií.

„Je překvapivé, jak silné a robustní tyto systémy jsou, vzhledem k tomu, jak vypadají,“ říká Kenny Cheung, hlavní výzkumník ARMADAS v NASA. „Výroba velkých konstrukcí z malých stavebních bloků nám umožňuje používat kvalitní materiály za nejnižší možnou cenu. Velikost struktur, které lze vytvořit, je omezena pouze počtem stavebních bloků, které lze získat,“ doplnil Cheung.

Vzhledem k tomu, že v experimentu roboti prokázali, že dokážou pracovat s dostupnými stavebními bloky, tým, který je vyvíjí, začíná budovat různé typy voxelů, aby v budoucnu roboti mohli stavět také infrastrukturu se solárními panely, elektrickými spoji, ochrannými deskami a podobně.

Tým ARMADAS také pracuje na vývoji nových robotických schopnostech, jako jsou sondážní nástroje, které by zajistili, že autonomně vybudovaná zařízení budou bezpečná a obyvatelná ještě před příjezdem astronautů.

Autor: Karolína Němečková – NašeTéma. Zdroj: NASA. Video: NASA.

Diskuze Vstoupit do diskuze
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA

NEJNOVĚJŠÍ ZPRÁVY

Nabízí dražší oblečení skutečně lepší kvalitu?

V módním světě se často říká, že vyšší cena znamená lepší kvalitu. Vyplatí se ale skutečně investovat...

Editee: Umělá inteligence pro tvorbu kvalitního obsahu

Český startup Editee přináší revoluci do oblasti tvorby obsahu prostřednictvím umělé inteligence. Nový nástroj zjednodušuje tvorbu textů,...

Modelka touží stát se matkou prvního Muskova marťanského dítěte narozeného na...

Modelka Elsa Thora by se ráda stala maminkou prvního marťanského dítěte narozeného na planetě Mars. O svém...

Výhody užívání vitamínu D na podzim

Podzimní období přináší kratší dny, méně slunečního světla a často chladnější počasí. Tyto faktory mohou vést ke...

Bývalý bezdomovec objektivním kritikem hotelů. Jsem profesionální host, říká influencer Pan...

Jindřich Husička za poslední dva roky přespal ve více než stovce hotelů různých kategorií. V každém z...

Verešová si může oddechnout: Jsme v pořádku, to nejhorší má už...

Krušné chvíle prožívá modelka Andrea Verešová. Dcera Vanesska prodělala komplikovanou operaci kolene. Verešová na Instagramu oznámila, že...

Vánoce bez stresu – jak vybrat dárek, který potěší?

Vánoční období by mělo být především časem pohody, radosti a setkávání s blízkými. Přesto se pro mnoho...

Drsný pár Oskar Hes a Kateřina Bartuněk Hrstková. Tanečníci v zákulisí...

Oskar Hes není v zákulisí StarDance vůbec žádný tichošlápek. Tentokrát své fanoušky na Instagramu překvapil vtipným videem,...
REKLAMA