Etna: nejaktivnější sopka v Evropě se opět probudila

Etna, největší aktivní sopka v Evropě, o víkendu opět rozproudila žhavou lávu. Výbuch sopky Etna v Itálii přinesl divokou erupci, která ohromila pozorovatele. Po dlouhé době se sopka rozhodla připomenout svou moc a vytvořila impozantní lávový proud, který se valí dolů po svazích.

REKLAMA

Odborníci varují před možnými důsledky erupce, jako jsou sopečný popel a sopečné plyny, které by mohly ovlivnit okolní oblasti. Intenzita erupce na Etně zůstává vysoká a situace vyžaduje důkladné monitorování a opatrnost v okolí sopky.

Erupce Etny

Etna je velmi aktivní sopka. Od roku 2001 došlo k erupci každý rok s výjimkou roku 2007. Většina erupcí je menšího charakteru, poslední velká erupce se odehrála v roce 1992. Erupce mohou probíhat buď z kráterů na vrcholu, nebo z otvorů na stranách. Tento aktivní stav dokonale odpovídá názvu Etna, což je řecké slovo, které se překládá jako „Hořím“.

Situaci sledují experti z Národního ústavu geofyziky a vulkanologie observatoře Etna v Katánii, kteří nejvyšší aktivní sopku v Evropě monitorují i ​​prostřednictvím analýzy snímků ze sítě monitorovacích kamer.

„Erupce Etny doprovází vnitřní chvění, které signalizuje stoupání žhavého magmatu a zvyšující se tlak uvnitř Etny,“ uvedl italský portál La Sicilia. Ústav uvedl, že výška erupčního sloupce dosahuje až do výšky pěti kilometrů.

Historie a mýty o Etně

Podle řecké mytologie byla Aitna, dcera Ge a Ouranose, bohyní sopky. Podle legendy byla pod sopkou pohřbena příšera jménem Typhon, kterou pohřbil Zeus. V důsledku velkého počtu erupcí, které Etna v minulosti zažila, je půda kolem ní extrémně úrodná. Lidé kolem Etny pěstují několik plodin, jako jsou hrozny, citrusové plody a dokonce i zeleninu. Odhady uvádějí, že téměř tři čtvrtiny potravinových potřeb Sicílie jsou uspokojeny úrodným regionem kolem sopky Etny.

Zajímavosti o sopce Etna

Sopka Etna je druhou nejaktivnější sopkou na světě, která v posledních 3 000 letech vybuchla více než 200krát. Má od 200 do 400 bočních sopečných kráterů. Průměrně každé tři měsíce z jednoho z těchto kráterů vytryskne láva. První zaznamenaná erupce sopky Etny se datuje do roku 1500 př. n. l., a od té doby pravidelně vybuchuje.

Etna je nejaktivnější a také nejvyšší evropská sopka, má přibližně 3 350 metrů. Nachází se na východním pobřeží Sicílie severně od města Katánie. Její erupce jsou poměrně časté, díky tuhnutí lávy se krajina kolem ní neustále mění, některé krajinné prvky se hroutí, jiné se vytvářejí.

Diskuze Vstoupit do diskuze
[seznam-ads id="4937"] [seznam-ads id="4946"]
Přidat na Seznam.cz
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA