Tvaroh je bohatý na živiny a má jemnou chuť. Pokud chcete zvýšit příjem bílkovin, omezit pečivo nebo jen hledáte změnu ke snídani, vyzkoušejte recept na jarní snídani redaktorky Renáty Šestákové – zapečený tvaroh se švestkami a skořicí.
Tvaroh zasytí
„Tvaroh a obecně mléčné výrobky jsou nejlepším zdrojem vápníku. Kromě toho tělu dodávají všechny potřebné minerály kromě železa. Tvaroh se vyrábí za účasti čistých mlékařských kultur, kdy dojde k vytvořenou kyselinou mléčnou k vysrážení mléčné bílkoviny. Získaná sraženina se lisuje v tvarožnících nebo se sraženina odstředí,“ uvádí kolektiv autorů v knize Snadná cesta ke zdraví – Antioxidanty.
„Pokud máte k dispozici tvaroh s delší trvanlivostí, pak toho bylo dosaženo následnou termizací tvarohu a s použitím aseptického balení,“ píší odborníci ze Sdružení českých spotřebitelů v publikaci Sýry a tvarohy – Jak poznáme kvalitu?
Recept: Zapečený tvaroh se švestkami a skořicí
Měkké tvarohy mají příjemně nakyslou chuť a vůni, a právě takové se hodí do receptu na zapečený tvaroh se švestkami a skořicí.
Ingredience:
- 250 g plnotučného tvarohu ve vaničce
- 2 vejce
- 2 lžíce mléka
- 2 lžíce vanilkového pudinku
- švestky nebo jiné ovoce dle chuti
- skořice na posypání
- máslo na vymazání zapékací misky
Postup přípravy:
Zapékací misku vymažte máslem. V misce smíchejte žloutky s tvarohem, mlékem a pudinkovým práškem. Z bílků vyšlehejte v druhé misce sníh. Můžete přidat špetku soli, aby byl sníh pevnější a tužší. Opatrně ho vmíchejte do směsi žloutků s tvarohem. Na povrch poskládejte švestky nebo jiné ovoce a posypte skořicí.
Hotovou směs dejte do vymazané zapékací misky a dejte péct na 40 minut při 180 °C. Tvaroh na povrchu zezlátne, jeho propečení zjistíte špejlí.
TIP! Osobně tento recept nepřislazuji, přijde mi sladký díky cukru ve švestkách. Pokud chcete mít tvaroh ještě sladší, zkuste do směsi rozmačkat zralý banán.
Chutná skvěle, když je mírně teplý nebo studený.
Oblíbená kombinace redaktorky
Švestky jsem do zapečeného tvarohu přidala záměrně, protože jsem je měla v mrazáku a chtěla jsem je spotřebovat. Jsou lokální, sbírané na konci prázdnin v nedalekém ovocném sadu. „Švestky působí remineralizačně,“ uvádí autoři v knize Snadná cesta ke zdraví – Antioxidanty.
Švestky pomáhají předcházet problémům se zažívacím ústrojím, účinkují proti anémii, mají silné projímavé účinky a ulevují při zánětech v bolesti krku. Švestky také snižují cholesterol, pomáhají při zácpě, zlepšují kardiovaskulární zdraví a posilují imunitní systém.
Autor: Renáta Šestáková. Zdroj: Kniha – KOLEKTIV AUTORŮ. Snadná cesta ke zdraví – Antioxidanty. Nakladatelství SUN, 2016. Zdroj receptu: Vlastní recept Renáty Šestákové.